Nowelizacja ustawy o OZE z podpisem prezydenta. Nowa definicja drewna energetycznego i inne zmiany

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
OZE ustawaPrzeciwnicy nowej ustawy obawiają się, że zwiększy ona wycinkę lasów w Polsce.
OZE ustawaPrzeciwnicy nowej ustawy obawiają się, że zwiększy ona wycinkę lasów w Polsce. pxhere.com
Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną nowelizację ustawy o OZE. Zmiany w prawie wejdą w życie 1 października.

Nowelizacja ustawy o OZE została podpisana przez prezydenta Dudę – poinformował rząd. Kontrowersyjny akt prawny wprowadza m.in. nową definicję drewna energetycznego, dzięki której Lasy Państwowe będą mogły sprzedawać więcej drewna elektrowniom. Od października 2020 r. wejdą też w życie korzystne zmiany dla inwestorów.

Nowelizacja ustawy o OZE. Kontrowersje wokół drewna energetycznego

Najgłośniej komentowanym elementem nowelizacji ustawy o OZE było dotychczas tymczasowe rozszerzenie definicji drewna energetycznego. Chodzi o drewno, które można spalać w elektrowniach w celu wytwarzania prądu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że według szacunków Ministerstwa Środowiska w lasach zalega ok. 2 mln m3 drewna, którego nie odebrali kontrahenci. Dzięki nowelizacji przepisów Lasy Państwowe będą mogły sprzedawać niewykorzystany surowiec drzewny elektrowniom w okresie od 1 października 2020 r. do końca 2021 r.

Zwolennicy ustawy (m.in. posłowie PiS) argumentują, że ta zmiana pozwoli zużytkować niewykorzystane drewno. Projekt ustawy wprost wskazywał także, że poprawi się dzięki niej pogorszona wskutek pandemii sytuacja finansowa Lasów Państwowych. Przeciwnicy (m.in. opozycja i organizacje ekologiczne) zwracają jednak uwagę, że nowe prawo daje Lasom silną zachętę finansową do nadmiernych wycinek. Taki właśnie był skutek wprowadzenia podobnych rozwiązań na Słowacji.

Zobacz: Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom suszy już jesienią. Co się zmienia?

– Bardzo szybko okazało się, że skala wycinek pod pretekstem cięć sanitarnych wzrosła, zdewastowano najcenniejsze przyrodniczo lasy w tym kraju. Jak zauważają działające na Słowacji organizacje, wycinka pod pozorem spalania drewna w charakterze biomasy przybrała katastrofalne rozmiary i nazywana jest biomasakrą. Ilość spalanego drewna pochodzącego z rumuńskich Karpat ma wzrosnąć w tym państwie do 2030 roku o 120 proc. – ocenia Greenpeace Polska.

Nowa definicja drewna energetycznego to jednak tylko najgłośniejsza z proponowanych zmian. Inne dotyczą m.in. inwestorów oraz gmin.

Dłuższe wsparcie dla inwestorów. Aukcje do 2026 roku

Jeśli chodzi o inwestorów na rynku OZE, jedną z ważniejszych dla nich zmian jest przedłużenie istniejącego obecnie systemu aukcyjnego o 5 lat, do 2026 roku. O 5 lat dłużej będzie obowiązywał także system FIT/FIP, który stanowi wsparcie dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Korzystają z niego przede wszystkim małe biogazownie i elektrownie wodne. System gwarantuje tym podmiotom stałe wynagrodzenie za produkowaną energię przez 15 lat od rozpoczęcia produkcji.

Przedsiębiorców chcących produkować energię w ramach małej instalacji zwolniono z kolei z części obowiązków. Według nowych przepisów uzyskanie koncesji będzie konieczne dopiero przy łącznej mocy instalacji na poziomie 1MW, a nie, jak dotąd, 500 kW. Mniejsi przedsiębiorcy będą trafiać do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.

Sprawdź: Elektrownie wiatrowe. Będzie nowa minimalna odległość wiatraków od zabudowań

Ustawa przewiduje także przedłużenie do 30 czerwca 2045 r. maksymalnego okresu dla:

  • obowiązku zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego,
  • obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej przez mikroinstalacje OZE działające poza systemem prosumenckim,
  • obowiązywania mechanizmu rozliczeń „opustu" w ramach systemu prosumenckiego,
  • obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemów FIT (tzw. feet-in-preemium) oraz FIP (feed-in-tarif).

Zmiana ta oznacza, że producenci energii z OZE będą mogli przez dłuższy czas korzystać z systemu wsparcia, co powinno zachęcać do inwestowania w OZE.

Korzystne zmiany w planach miejscowych. Łatwiejsza budowa instalacji OZE

Również w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym pojawią się nowe zapisy, które umożliwią łatwiejsze inwestowanie w OZE. Do tej pory potencjalni inwestorzy często byli blokowani przez fakt, że budowa instalacji OZE w danej gminie wiązała się z koniecznością wprowadzenia zmian w dwóch kluczowych dokumentach: miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Nie trzeba dodawać, że był to proces bardzo czasochłonny.

Nowelizacja ustawy o OZE znosi ten obowiązek w przypadku:

  • wolnostojących urządzeń fotowoltaicznych, o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1000 kW,
  • urządzeń fotowoltaicznych innych niż wolnostojące o dowolnej mocy,
  • urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej nie większej niż 500 kW.

Zmiana ta ułatwi rozpoczynanie niewielkich inwestycji OZE, likwidując konieczność uwzględniania takich instalacji w planie miejscowym oraz studium uwarunkowań.

Przeczytaj: Duże zmiany w prawie budowlanym od 19 września. To trzeba wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom