„Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona”

Materiał informacyjny - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości
Za nami 8. edycja 4 Design Days pełna istotnych wniosków.

Jak projektować, by architektura i design służyły nam przez lata, czego unikać i jak wciąż korzystać z tego, co już powstało – o tym wszystkim przez 4 dni dyskutowali architekci, projektanci, deweloperzy, inwestorzy i włodarze miast podczas 8. edycji 4 Design Days. Wydarzenie tradycyjnie już odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a udział w nim wzięło ponad 14 tys. osób, spośród których 7 tys. to goście biznesowi.

4 dni, ponad 75 debat, 350 prelegentów, 120 wystawców oraz 14 tys. uczestników – tak w liczbach przedstawia się 8. edycja 4 Design Days, która odbyła się w dniach 25-28 stycznia 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

O ponadczasowości projektu decydują ludzie. Dobry design jest niewidzialny, bo ma im po prostu służyć. Dlatego tworzenie obiektów długowiecznych wymaga stałej zmiany. Sprawdza się też zasada: Less is Better – mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

Oprócz merytorycznych dyskusji i idących za nimi ważnych wniosków, wydarzenie stanowiło cenną okazję do nawiązywania relacji biznesowych i wymiany wiedzy i umiejętności.

Nowością w tej edycji była strefa Green Buildings stanowiąca centralny punkt dla zrównoważonego budownictwa. Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa, powołane w trakcie wydarzenia, wypracowało kluczowe rekomendacje, kierując się dążeniem do przyspieszenia zielonej rewolucji w polskim przemyśle budowlanym – dodał Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Ponad 120 wystawców zaprezentowało przez cztery dni wydarzenia swoje nowości, innowacyjne produkty, nowe trendy w projektowaniu, technologie oraz rozwiązania smart home. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na stoiskach energooszczędne urządzenia, meble i dodatki zaprojektowane przez cenionych projektantów, mogli zapoznać się z ofertą nieruchomości premium przedstawionych przez dużych deweloperów, a także skonsultować się z architektami.

W tym roku szczególnie intensywne dni biznesowe zgromadziły znaczącą liczbę uczestników z branży, którzy w 100% wykorzystali ten czas na spotkania i rozmowy – dodaje Małgorzata Burzec-Lewandowska.

Ponadczasowy – jak projektować, by zasłużyć na to miano?

Sesja inaugurująca pod hasłem "Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona" skoncentrowała się na trwałości w projektowaniu i architekturze. Otwarcie 4 Design Days swoją obecnością uświetnił Ananya Singhal, Managing Partner w Studio Saar. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się: Tomasz Augustyniak, projektant, założyciel Tomasz Augustyniak Studio; Justyna Hodurek, Kusch+Co Brand Team Manager Nowy Styl; Jan Kochański, projektant, właściciel Studia Jan Kochański; Tomasz Konior, architekt, właściciel Konior Studio; Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Przemo Łukasik, właściciel medusa group oraz Marta Sękulska-Wrońska, architekt, CEO, partner WXCA.

Dyskutanci, przywołując własne przykłady ponadczasowych projektów, omawiali ich aspekty pod kątem użyteczności i długotrwałości.

O powodzeniu i ponadczasowości projektu przede wszystkim decydują ludzie. Moja ulubiona definicja dobrego designu mówi o tym, że jest on niewidzialny, bo ma po prostu służyć. Odpowiadać nam i sprawiać, że dobrze się w nim czujemy – powiedział Przemo Łukasik.

Musimy skupić się na przetrwaniu, a nie na perfekcjonizmie. W życiu chodzi o wykonywanie zadań, uczeniu się na nich i polepszaniu się w miarę upływu czasu. Chcemy tworzyć lepsze miasta, ale nie takie, które rozrastają się w niekontrolowany sposób – dodał Ananya Singhal.

Wiele miejsca poświęcono także nieśmiertelności architektury. Goście sesji inauguracyjnej spróbowali zdefiniować współczesne potrzeby architektoniczne na tle istniejących i dopiero powstających budynków.

Dobra architektura to ta, która potrafi sprostać nowym scenariuszom, których niestety nie jesteśmy w stanie często przewidzieć projektując obiekty – mówił Przemo Łukasik.

Sesja pt. „Zrównoważone budownictwo. Jak idzie nam realizacja celów klimatycznych w budownictwie?” była przyczynkiem do dyskusji na temat szeroko pojętych celów klimatycznych, jakie stawia przed sobą Unia Europejska.

Myślę, że największym wyzwaniem jest zmiana różnego rodzaju technologii, bo zagadnienie budownictwa angażuje wiele dziedzin – mówił Paweł Kisiel, prezes Grupy ATLAS.

Kwestia komunikacji i współpracy w zakresie tworzenia dobrej i odpowiedzialnej architektury jest podstawą. Myślę, że to również punkt wyjścia do tego, żebyśmy doprowadzili tę planetę do sytuacji, w której przynajmniej nie będziemy jej bardziej degradować i powstrzymamy się od pewnych rzeczy. Ta współpraca jest nam potrzebna nie tylko w Europie, nie tylko w tej części rozwiniętej, demokratycznej. Musimy to robić globalnie, wszędzie. – mówił Przemo Łukasik, właściciel medusa group.

Always on, Digital Natives, Net Gen... Nie są jeszcze w stanie decydować o swoim życiu, ale już są wymagającymi konsumentami. Czy architektura i design są gotowe na to, czego oczekuje pokolenie Z i Alfa? O tym dyskutowali prelegenci podczas sesji zatytułowanej „Jakiego świata chcą pokolenia Z i Alfa? Jak odpowiedzą na to architekci i projektanci?”.

Musimy szanować miejsce i szanować kontekst, w którym funkcjonujemy. Musimy dopuścić do głosu generację Z i generację Alfa. Musimy nadać im pewnej podmiotowości i sprawczości, musimy pozwolić im ukształtować świat w taki sposób, w jaki chciałby go widzieć. I taka moim zdaniem jest najważniejsza informacja – mówił Rama Gheerawo, dyrektor the Helen Hamlyn Centre for Design Royal College of Art.

Połączywszy nasze pokoleniowe mądrości możemy żyć mądrzej – wtrąciła Joanna Leciejewska, projektantka Joanna Leciejewska Joa-Projekt.

Wszystko o atrakcyjności inwestycyjnej Katowic i regionu

Jak co roku, jednym z ważnych wydarzeń towarzyszących 4 Design Days było Property Forum Śląsk – lokalna odsłona największej konferencji poświęconej nieruchomościom komercyjnym w Polsce. Rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych, inwestorami i deweloperami miały na celu zrozumienie potencjału inwestycyjnego Śląska, omówienie korzyści, jakie ten region oferuje inwestorom, oraz wkładu, jaki inwestorzy mają w jego rozwój.

Przestrzeń dla sztuki

W ramach tegorocznej edycji 4 Design Days, po raz pierwszy uruchomiono projekt Well.Art – wyjątkową galerię sztuki, w której pojawiły się najciekawsze dzieła dostarczone przez renomowane galerie i instytucje sztuki w Polsce. Na wystawie można było oglądać prace artystów takich jak Leon Tarasewicz, Tadeusz Kantor czy Magdalena Abakanowicz. Unikatowym ekspozycjom towarzyszył także cykl spotkań i dyskusji z praktykami, ekspertami i artystami.

Drzwi MCK-u otwarte dla wszystkich

Inspirujące warsztaty, spotkania ze znanymi postaciami telewizji i internetu, wykłady czołowych polskich architektów i projektantów, a także liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników – wszystko to czekało na uczestników dni otwartych 4 Design Days w dniach 27-28 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom