Nie kupuj zniczy, weź je ze zniczodzielni. To ekologiczne rozwiązanie pojawia się coraz częściej na polskich cmentarzach

Justyna Madan
Szukaj zniczodzielni przy wejściu głównym na cmentarz. Możesz wziąć z półki znicz lub zostawić swój.
Szukaj zniczodzielni przy wejściu głównym na cmentarz. Możesz wziąć z półki znicz lub zostawić swój. Gazeta Wroclawska Piotr Krzyzanowski/Polska Pres Grupa
Zniczodzielnie to specjalne regały, które można znaleźć zazwyczaj przy głównym wejściu na cmentarz. Na półkach takich regałów zostawiamy znicz, bez wkładu, do ponownego wykorzystania. Zniczodzielnie mogą być rozwiązaniem, które pomoże nam zadbać o środowisko, ponieważ cmentarze generują tony odpadów. Zamiast kupować kolejny znicz weź jeden z przeznaczonej do tego półki, albo zostaw swój, aby ktoś inny mógł z niego skorzystać.

Spis treści

Z wyliczeń specjalistów zajmujących się gospodarowaniem odpadów wynika, że po 1 listopada z każdego grobu zostaje od 3 do 9 kg śmieci. Tylko w okolicach Wszystkich Świętych kupujemy około 300 mln zniczy. Zaledwie 1 dzień generuje miliony ton plastiku, barwionego szkła, ceramiki i roślin. Ponadto Polska jest jednym z największych producentów zniczy na świecie, roczna sprzedaż to ponad 600 mln euro.

Czy można być eko na cmentarzu?

Pamięć o bliskich, których nie ma już z nami, jest ważna. Pielęgnowanie wspomnień nie musi się jednak wiązać z generowaniem milionów ton niepotrzebnych odpadów. Warto zastanowić się nad kilkoma prostymi zmianami w naszych przyzwyczajeniach związanych z odwiedzinami na grobach bliskich.

Nikt nie mówi, żeby odwiedzając zmarłych na cmentarzu, przychodzić tam z pustymi rękami. To tradycja, do której jesteśmy przywiązani, ale można, i to nie tylko 1 listopada, pomyśleć o małych zmianach, np.:

  • zrób ekologiczny znicz i wieniec z naturalnych składników, lepsze to nic plastikowa wiązanka;
  • jeśli decydujesz się na sztuczne kwiaty, może warto po Wszystkich Świętych zabrać je do domu, schować, a za rok odświeżyć i użyć ponownie?
  • ciekawą i pięknie wyglądającą alternatywą dla plastiku będą wiązanki wykonane z suszu;
  • zamiast kupować za każdym razem nowy znicz, wybierz ten z wymiennymi wkładami, znicze można umyć i będą służyły przez długi czas;
  • zwróć uwagę na segregację cmentarnych odpadów i wyrzucaj je do odpowiednio oznaczonych koszy;
  • na cmentarze zawsze kursuje jakiś autobus, w większych miastach nawet kilka - czasem warto wybrać komunikację miejską zamiast samochodu;
  • możesz też skorzystać ze zniczodzielni.

Czym są zniczodzielnie?

Jak sama nazwa wskazuje, zniczodzielnie to nic innego, jak miejsce, w którym można podzielić się zniczem. A konkretnie jest to regał, w którym można zostawić pusty, niezniszczony znicz – bez wkładu. Im więcej takich regałów się pojawi, tym większa szansa, że zaczniemy generować chociaż trochę mniej odpadów, ale jest to również sposób na oszczędność. Wystarczy dokupić wkład. Zniczodzielnie są najczęściej zlokalizowane przy wejściu głównym na cmentarz.

Warto zwrócić uwagę czy w naszym mieście jest taki regał i co można tam oddać/wziąć, ponieważ w niektórych zniczodzielniach, poza zniczami można zostawić również wiązanki, podstawki pod znicze czy osłonki.

Warto z nich korzystać ze względu na duży problem związany z segregacją śmieci na cmentarzach. Chociaż do segregacji się zachęca, na cmentarzach znajdziemy też kolorowe kosze z podziałem na rodzaj odpadów, to tak naprawdę ląduje w nich wszystko. A w okolicach Wszystkich Świętych segregacja na cmentarzu tak naprawdę przestaje istnieć. Sprzątamy i ozdabiamy groby, a później wyrzucamy odpady tam, gdzie jest miejsce.

- Zniczodzielnia to miejsce na cmentarzu, w którym zostawia się znicze bez wkładu do powtórnego wykorzystania. Wszystko po to, aby nie marnować rzeczy i zmniejszać ilość produkowanych śmieci. Myślę, że będzie to również forma wsparcia dla wszystkich, którzy muszą liczyć się z każdym wydawanym groszem – napisał rok temu na swoim profilu Krystian Lisiak, radny dzielnicy Bielany, który wraz Beatą Niedomagałą i Agatą Mikołajczyk zgłosił pomysł do budżetu obywatelskiego i projekt został zrealizowany.

Lisiak dodał również, że zniczodzielnia naprawdę działa. - Przyjechałem na moment zobaczyć jak ostatecznie wygląda realizacja, a już spotkałem dwie osoby, które odstawiły znicze, i jedną, która z pozostawionych zniczy skorzystała – pisał radny.

Zniczodzielnie znajdziemy m.in. w tych miastach

  • Cieszyn - Cmentarz przy ul. Ładnej (Pastwiska), Cmentarz przy ul. Hallera (Mnisztwo), Cmentarz przy ul. Kościuszki (Bobrek), Cmentarz przy ul. Katowickiej (nowa część);
  • Kraków - cmentarze Prądnik Czerwony, w Grębałowie i Batowicach;
  • Warszawa - Cmentarz Północny na Bielanach (każda brama na Wólce Węglowej);
  • Łomianki;
  • Częstochowa;
  • Płock;
  • Ruda Śląska;
  • Gryfino;
  • Świdnik;
  • Barlinek;
  • Wołomin;
  • Zagościniec;
  • Helenów;
  • Nowe Grabie;
  • Legnica - cmentarz komunalny;
  • Ostrów Mazowiecka – cmentarz parafialny i komunalny.

Przykładowy regulamin korzystania ze zniczodzielni – tutaj w gminie Wołomin:

  1. Regał jest przeznaczony dla osób odwiedzających groby znajdujące się na Cmentarzu.
  2. Z regału można korzystać w godzinach otwarcia cmentarza.
  3. Korzystanie z regału jest bezpłatne.
  4. Na regale można pozostawiać oraz pobierać znicze, które nadają się do ponownego wykorzystania.
  5. Pozostawione znicze powinny być pozbawione zużytych wkładów.
  6. Użytkownicy proszeni są o zachowanie porządku. Jeżeli na regale nie ma miejsca na pozostawienie znicza, należy go wrzucić do kontenera na odpady zmieszane.
  7. Nadzór nad regałem na znicze sprawuje Administrator Cmentarza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom