NIBE – firma odpowiedzialna społecznie, działa dla klimatu i lokalnego środowiska

Artykuł sponsorowany
NIBE – firma odpowiedzialna społecznie, działa dla klimatu i lokalnego środowiskaNIBE AB wraz ze swoimi produktami odgrywa kluczową rolę w światowych dążeniach do zrównoważonego rozwoju; pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia umożliwiają przejście światowego społeczeństwa z etapu paliw kopalnych do ery energii z odnawialnych źródeł.
NIBE – firma odpowiedzialna społecznie, działa dla klimatu i lokalnego środowiskaNIBE AB wraz ze swoimi produktami odgrywa kluczową rolę w światowych dążeniach do zrównoważonego rozwoju; pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia umożliwiają przejście światowego społeczeństwa z etapu paliw kopalnych do ery energii z odnawialnych źródeł. NIBE AB
Nie ma lepszego dowodu na społeczną odpowiedzialność biznesu jak konsekwentne stosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju i harmonijna współpraca z interesariuszami.

Pierwsze jest gwarancją poszanowania naturalnego środowiska i troski o klimat, drugie dowodzi uwzględniania w prowadzonym biznesie potrzeb wszelkich możliwych grup – od władz państwowych i samorządowych, poprzez dostawców i innych partnerów biznesowych z pracownikami włącznie, aż do klientów-konsumentów. 

Powstała 70 lat temu w Szwecji firma NIBE AB jest dziś korporacją, działającą jako Grupa NIBE w 26 krajach. Jest globalną organizacją, która przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i lepszego wykorzystania energii, opracowując, produkując i sprzedając szeroką gamę ekologicznych, energooszczędnych rozwiązań zapewniających komfort klimatyczny we wszystkich typach nieruchomości, a także komponenty i rozwiązania do inteligentnego ogrzewania i sterowania w przemyśle i infrastrukturze.

Przeczytaj:
Jak wspólnie i na co dzień możemy starać się o poprawę klimatu, także jednocześnie korzystając z dotacji i ulg podatkowych
https://zielona-eskadra.pl/wspolnie-i-na-co-dzien-walczymy-o-poprawe-klimatu-dbajac-o-jakosc-powietrza-wody-i-produkcje-zielonej-energii/

Firma więc nie tylko sama prowadzi biznes w sposób odpowiedzialny, ale przede wszystkim swoją działalność biznesową kieruje w segmenty aktywności ludzkiej, które bezpośrednio korzystają z zasobów środowiska, a dzięki produktom NIBE mogą to robić w sposób zdecydowanie przyjaźniejszy dla klimatu.

Produkty dla klimatu
Jest więc kwestią powszechnie zrozumiałą, że NIBE wraz ze swoimi produktami odgrywa kluczową rolę w światowych dążeniach do zrównoważonego rozwoju. Uważa bowiem, że ma obowiązek tworzenia takiego portfolio produktów, które jest wehikułem umożliwiającym przejście światowego społeczeństwa z etapu paliw kopalnych do ery energii z odnawialnych źródeł.
Dzięki produkowanym przez NIBE panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na dachu właściciele nieruchomości mogą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby a nadwyżkę magazynować w sieci. Daje im to określone korzyści ekonomiczne a jednocześnie jest pozytywne dla klimatu, tym bardziej, im bardziej oparte na paliwach kopalnych źródło energii zastąpi. Podobnie jak pompy ciepła czy – w ogóle najbardziej wydajne dla portfeli i korzystne dla klimatu – kompleksowe rozwiązanie łączące pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.
Politykę CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) Grupa NIBE artykułuje formalnie w czterech obszarach: odpowiedzialność w biznesie, odpowiedzialność za środowisko, odpowiedzialność za pracowników i odpowiedzialność za lokalną społeczność. Raport zrównoważonego rozwoju jest włączany do raportu rocznego.

Polityka ochrony środowiska
Probierzem społecznej odpowiedzialności biznesu jest dzisiaj stosunek firmy do zrównoważonego rozwoju, w tym kwestii ochrony środowiska. Formalnie w NIBE działania te zdefiniowane są w dwóch obszarach: odpowiedzialność w biznesie i odpowiedzialność za środowisko.
NIBE – globalnie i lokalnie jak np. NIBE-Biawar w Białymstoku – działa w oparciu o zasady sformułowane w korporacyjnej Polityce ochrony środowiska.
Pierwsza z nich brzmi: „pracujemy nad ciągłymi ulepszeniami" – oczywiście pod kątem rozwiązań ekologicznych. Dotyczy to zarówno samych produktów jak i organizacji firmy. Z jednej strony spółki NIBE zobowiązane są do wprowadzania certyfikowanych systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001, z drugiej – pracownicy są na bieżąco szkoleni i informowani w kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym i środowiskiem pracy.
Następna zasada to efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych: energii, wody, surowców i innych, co ma być znakiem rozpoznawczym Firmy.

Dowiedz się:
Pompy ciepła w jednym szeregu z fotowoltaiką – dlaczego najwyższy już czas zrewidować stereotyp, że OZE to tylko słońce i wiatr
https://zielona-eskadra.pl/pompy-ciepla-w-jednym-szeregu-z-fotowoltaika-pora-zrewidowac-stereotyp-ze-oze-to-tylko-slonce-i-wiatr/

Podobnie jak ograniczanie emisji i minimalizowanie ryzyk. W pierwszej kwestii celem jest zminimalizowanie odpadów i emisji generowanych przez poszczególne zakłady oraz recykling – wydajny tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. W drugiej – poprzez zapobieganie niekontrolowanym wypadkom, emisjom czy narażeniu pracowników na niebezpieczne chemikalia.
Całościowe podejście do kwestii środowiskowych determinuje prace nad rozwojem każdego produktu, od wyboru materiałów czy niskoemisyjnych środków transportu po jego funkcjonalności w rodzaju możliwości maksymalnego recyklingu na etapie zakończenia jego używania. W tej kwestii wybierając dostawców, kontrahentów i partnerów NIBE uwzględnia, na ile oni sami stosują się do kwestii środowiskowych.
Z kolei lokalne firmy na całym świecie są odpowiedzialne za monitorowanie swoich zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju. Ocena ryzyka obejmuje takie aspekty jak zmieniające się rygory prawne, wymagania i gusta klientów, dostęp do surowców, zmiany klimatu. W celu sprawdzenia jak lokalne zarządy realizują politykę środowiskową, Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju NIBE odwiedza lokalne firmy produkcyjne przynajmniej co trzy lata.

Pompy ciepła dla klimatu
W polityce ochrony środowiska w Polsce kluczowe znaczenie odgrywa walka ze smogiem, zwłaszcza z niską emisją. Choć pompy ciepła są najbardziej efektywnymi i ekologicznymi urządzeniami służącymi do produkcji energii czy chłodzenia podczas upałów, to wiedza o tym wciąż wymaga upowszechniania – także po to, by szybciej walczyć z niską emisją, w Polsce i na świecie oraz działać na rzecz poprawy klimatu. Jedną z organizacji, która służy popularyzacji pomp ciepła jest Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – PORT PC, której aktywnym członkiem wspierającym jest firma NIBE-Biawar.

Przeczytaj:
Jak to się dzieje, że w upały pompa ciepła zapewnia chłód i świeżę powietrze najtańszym kosztem?
https://zielona-eskadra.pl/w-upaly-pompa-ciepla-zapewnia-chlod-i-swieze-powietrze-najtanszym-kosztem/

Stowarzyszenie to stało się pewnego rodzaju instytucją informacyjną i komunikacyjną dla wszystkich zainteresowanych tematyką pomp ciepła. W głównych zadaniach koncentruje się na innowacyjności, badaniach, pracach rozwojowych, szkoleniach oraz ciągłym zwiększaniu jakości wykonywanych instalacji z pompami ciepła. Podejmuje też działania na rzecz tworzenia w Polsce warunków do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła.
Notowany aktualnie szybki wzrost instalacji pomp ciepła w polskich domach oraz firmach, pod względem dynamiki ustępujący tylko instalacjom fotowoltaicznym, to w znacznej części zasługa PORT PC i działań NIBE-Biawar na jego forum, które m.in. doprowadziły do awansu pomp ciepła wraz z energią słoneczną do kategorii najbardziej preferowanych w programach wspierających finansowo inwestycje w zieloną energię typu Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. Wymiana zaś kopciuchów na ekologiczne urządzenia grzewcze to najszybszy sposób walki ze smogiem, na ratowanie klimatu i ochronę zdrowia Polaków przed szkodliwymi emisjami; trudno o lepszy dowód na społeczną odpowiedzialność firmy prowadzącej biznes.

Odpowiedzialność za pracowników i za lokalną społeczność
Zgodnie z polityką Grupy NIBE, w zakresie lokalnej odpowiedzialności społecznej szczególnie ważne są relacje z lokalnym rynkiem pracy, w tym zatrudnienie pracowników, dbałość o rozwój ich kwalifikacji, starania by pozostawali oni w firmie na stałe. To sprawia, że Firma staje się częścią społeczności lokalnej – odpowiedzialnym jej członkiem, przejmując część odpowiedzialności za jej funkcjonowanie w dłuższej perspektywie czasu.
Wartości NIBE nakazują opiekować się pracownikami i ich rodzinami, rozwijać ich zainteresowania. Ponadto nawiązywać kontakty z lokalnymi partnerami, w tym szkołami, instytutami naukowymi i uczelniami.

Przeczytaj:
Jak w kolejnych miastach Zielone Budżety Obywatelskie stały się jednym ze skutecznych sposobów na czystsze powietrze i tańszą energię
https://zielona-eskadra.pl/zielone-miasta-i-budzety-obywatelskie-sposoby-na-czystsze-powietrze-i-tansza-energie/

Grupa NIBE współpracuje z wieloma uniwersytetami, oferując im zarówno możliwości prowadzenia wspólnych projektów rozwojowych jak i staże i praktyki dla studentów.
W wielu społecznościach lokalnych, w których NIBE jest ważnym graczem biznesowym, już sama obecność Firmy pozytywnie wpływa na rozwój lokalny, chociażby poprzez zapotrzebowanie na usługi. Jako pracodawca, podatnik i klient wielu lokalnych przedsiębiorców NIBE ma duży wpływ na lokalną gospodarkę czy inwestycje w miejscową infrastrukturę. Częścią działań CSR jest sponsoring – sportu, kultury, a także działalność charytatywna, np. wsparcie finansowe udzielane przez NIBE Fundacji SOS Wioski Dziecięce, udział w corocznym biegu charytatywnym Ekiden czy też wspieranie akcji takich jak #gaszynchallenge, które poza czynną rekreacją mają na celu pomoc charytatywną.
W ramach wartości i zasad biznesowych Grupy, każda firma ma dużą swobodę decydowania o tym, w jaki sposób chce się przyczynić do rozwoju lojalnej społeczności.

Zbigniew Biskupski

 
Materiał Partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom