Nawożenie roślin w ogrodzie. Jak i czym to robić

Agata Kaźmierczak
Ogródek Rośliny w ogródku należy dokarmiać. Najlepiej i najbezpieczniej wykorzytsać do tego nawozy organiczne. Dzięki nim warzywa będą dorodne, a i smaczniejsze owoce.
Ogródek Rośliny w ogródku należy dokarmiać. Najlepiej i najbezpieczniej wykorzytsać do tego nawozy organiczne. Dzięki nim warzywa będą dorodne, a i smaczniejsze owoce. Agata Kaźmierczak
Glebę należy nawozić. "Dokarmianie" roślin to wbrew pozorom najważniejszy zabieg, dzięki któremu rośliny: byliny, warzywa, drzewa, krzewy są zdrowe i szybciej rosną. Zobacz, czym nawozić rośliny w ogródkach i ogrodach, by były piękne.

Świeży obornik – najlepszym nawozem organicznym

Świeży obornik przede wszystkim poprawia strukturę gleby, dostarcza jej mikro- i makroelementów, azotu, potasu, magnezu. Obornik wpływa na zmniejszanie wypłukiwania składników pokarmowych oraz odkwasza glebę. Jednak zdobycie obornika jest współcześnie dość trudne dla działkowców, mimo to warto postarać się o to, by co ok. 3 lata dokarmiać rośliny właśnie tym nawozem. Świeży obornik rozrzucamy po działce i przekopujemy, pamiętając o odpowiedniej głębokości- ok. 20 cm. Najlepiej ziemię z obornikiem przekopać na jesień (w październiku). Dobrze też wykonać tę czynność od razu po przywiezieniu obornika na działkę, nie czekając aż obornik zacznie parować. Niestety, nie każda roślina dobrze urośnie na ziemi świeżo nawiezionej obornikiem. Niektóre siejmy dopiero na 2 a nawet 3 rok od nawożenia: marchew, pomidory czy pietruszka.

Nawozy organiczne w tym szczególnie obornik - to świetny i ekologiczny pomysł na dokarmianie gleby. Ale niestety są i minusy tego nawożenia. Otóż nawozy naturalne rozkładają się wolniej niż sztuczne. A co za tym idzie, efekty takiego dokarmiania są również opóźnione.

Czytaj też: Jak poprawić glebę. Sposoby na dobrą glebę w ogrodzie 

Obornik granulowany – ma te same właściwości, co obornik świeży, ale jest prostszy w stosowaniu

Jeśli nie mamy dostępu do świeżego obornika, jego bardziej dostępnym odpowiednikiem jest obornik granulowany. Taki nawóz i różnego jego rodzaje bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym. Obornik granulowany, czyli ususzony - ma wiele zalet. Nie tylko łatwość użytkowania, ale także jego właściwości nie są inne niż właściwości obornika świeżego. A zatem zawiera: azot, fosfor, potas, magnez. Stosować go możemy właściwie pod uprawę każdej rośliny i nie ma tu wyjątków. Rozsypujemy go i mieszamy z ziemią, dzięki temu ma długi okres działania, co jest jego plusem.

Nawożenie gnojowicą i gnojówką – dobry sposób na dowartościowanie gleby

Gnojówka to płynne odchody zwierząt, gnojowica zaś to pomieszane odchody, np. bydlęce, kurze i królicze. Zawierają potas, azot i trochę fosforu. Dlatego nawożąc glebę właśnie tymi nawozami, dodatkowo stosować powinniśmy fosfor. Gnojowica i gnojówka- to bardzo chętnie używane nawozy organiczne, gdyż wystarczy podlać nim rośliny, aby znacznie dowartościować glebę. Podczas zbiegu podlewania pamiętajmy, że gnojowicę rozcieńczmy bardziej niż gnojówkę. Na litr gnojowicy dodajemy 20 litrów wody i podlewamy warzywa. Na litr gnojówki- dodajemy litr wody.

Kompost – nawóz, który z łatwością przygotujemy sami

Kompost to najbardziej popularny, najtańszy i ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom w ogrodzie i ogródku niezbędnych wartości odżywczych. Jego główną zaletą jest fakt, że wszystkie rośliny przyswajają go lepiej i szybciej niż nawóz sztuczny. Kompost dostarcza glebie próchnicy, gleba więc staje się bardziej luźna a przede wszystkim pulchniejsza. Efektem stosowania kompostu jest to, że gleba dłużej potrafi przechowywać substancje odżywcze i uwalniać je dla roślin. Kolejnym plusem jest fakt, że gleba nawieziona kompostem zatrzymuje o wiele więcej wody niż gleba bez próchnicy. Dlatego na ziemi nawiezionej kompostem, roślinom nie jest straszna krótkotrwała susza.

Do kompostownika oprócz odpadów ogrodowych (liści, roślin, gałązek) trafiać powinny resztki po posiłkach (za wyjątkiem kości i chrząstek) oraz resztki warzyw i owoców (obierki, ogryzki), ale uwaga nie wszystkich! Do kompostownika nie wrzucajmy owoców cytrusowych w dużych ilościach.
Na kompost nadadzą się także resztki pokarmów dla zwierząt domowych (tzw. sucha karma), pokruszone skorupki jaj, rozerwane torebki herbaty czy fusy z kawy.

Jednak nie tylko resztki pożywienia trafić mogą na kompost. Jeśli w pojemniku
Pamiętajmy, by kompostownik nie był przemoknięty do tego stopnia, że będzie zalegała w nim woda. Powinien być mokry, ale nie do przesady.

Warto zajrzeć: Metody na chwasta. Z chemią zachowaj ostrożność 

Kora ogrodowa

Wbrew powszechnej opinii wykorzystujemy ją nie tylko do ściółkowania, ale także do poprawy struktury gleby. Korę należy wymieszać z glebą; ale uwaga zwróćmy uwagę na fakt, że kora, którą przekopiemy z ziemią musi być przekompostowana, tylko taka kora nadaje się na nawóz. Nie mieszajmy z glebą kory ściółkowej, rozkłada się ona dużo wolniej, a przede wszystkim zabierze roślinom azot, tak potrzebny do prawidłowego wzrostu. Kora przekompostowana zaś pozwala utrzymać przede wszystkim dużą wilgotność i kwasowość gleby. Wzbogaca glebę w próchnicę, najbardziej lubią ja różaneczniki.

Wapnowanie – zmniejsza kwasowość gleby

Po uporządkowaniu ogródka jesienią, należy pomyśleć o wapnowaniu. Zabieg ten wykonujemy raz na ok. 3 lata. Wapnowanie poprawia właściwości gleby i zmniejsza ich kwasowość. Gleby lekkie, mało próchnicze, wapnujemy nawozami wapniowymi w formie węglanowej, natomiast na gleby cięższe - warto dać wapno w formie tlenkowej. Wapno należy (koniecznie równomiernie) rozsypać na około 3 tygodnie przed kopaniem gleby. Pamiętajmy, żeby nie nawozić ogródka obornikiem i jednocześnie wapnem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom