Nawiewniki ścienne — Nowoczesne systemy wentylacji

Materiał informacyjny Brevis
Gdy decydujemy się na termomodernizację naszego domu, musimy zadbać o właściwą cyrkulację wewnątrz budynku. Montaż szczelnych okien i drzwi blokuje nawiew świeżego powietrza, co może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzyba oraz negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są nowoczesne systemy wentylacji, które są w stanie sprawnie i bezpiecznie dostarczyć odpowiednią ilość świeżego powietrza. Czym charakteryzują się nawiewniki ścienne i jak możemy je podzielić? Z jakich elementów składają się nawiewniki ścienne?

Czym jest nawiewnik ścienny?

Nawiewnik bądź nawietrzak jest rodzajem urządzenia, które zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Występują dwa warianty nawietrzników — okienne i ścienne. Nawiewniki okienne instaluje się z reguły w górnych profilach skrzydeł albo ościeżnic okien lub drzwi balkonowych. Zamontowanie nawiewników okiennych w górnych profilach okien bezpośrednio nad grzejnikami ma sprawić, że świeże, schłodzone powietrze, które przedostanie się do środka budynku, opadając, zostanie częściowo ogrzane.

Jeżeli w pobliżu nawietrznika nie ma źródła ciepła, które by podniosło temperaturę powietrza z zewnątrz domu, lepszym wyborem może okazać się nawiewnik ścienny. Instaluje się go w przepuście ściennym, co najmniej dwa metry nad poziomem podłogi. Nawiewniki ścienne są w stanie dostarczyć większą ilość świeżego powietrza, które dodatkowo podlega filtracji (opcja ta jest dostępna również w nowoczesnych urządzeniach okiennych). Nawiewniki ścienne przeznaczone są zarówno do montażu w budynkach istniejących, jak i będących w trakcie budowy.

Z jakich elementów składają się nawiewniki ścienne?

Nawiewniki ścienne dystrybuują świeże powietrze do wnętrza budynku. Przeważnie instaluje się je w tubie osadzonej w otworze wywierconym pod kątem prostym do ściany. Na końcu nawiewnika znajdującego się na zewnątrz budynku znajduje się czerpnia, która musi być wykonana z materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ponadto konstrukcja nawiewnika musi uniemożliwić insektom przedostatnie się do środka urządzenia.

Z kolei kanał znajdujący się wewnątrz ściany powinien być wykonany z materiału, który można dowolnie przyciąć tak, aby dopasować jego długość do grubości ściany zewnętrznej. Na drugim końcu tuby wewnątrz budynku znajduje się anemostat, za którego pomocą kontrolujemy i regulujemy przepływ powietrza z zewnątrz.

Czym charakteryzują się nawiewniki ścienne?

Nawietrzaki ścienne to regulatory przepływu powietrza, które dbają o właściwą cyrkulację powietrza w naszych domach. Prawidłowo zamontowany nawiewnik zapobiega występowaniu wilgoci i grzyba w budynku. Skutecznie redukuje zewnętrzny hałas, a dzięki wbudowanym filtrom poprawia jakość powietrza, którym oddychają domownicy.

Nawiewniki ścienne są nowoczesnymi systemami wentylacyjnymi o nieskomplikowanej konstrukcji, które są alternatywą dla nawiewników okiennych. Prosta konstrukcja umożliwia bezproblemowe zamontowanie urządzenia w przepuście ściany. Stosując nawietrzniki, nie musimy otwierać okien w celu przewietrzenia pomieszczenia. Jest to zaleta, którą szczególnie docenią osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic.

Jak możemy podzielić nawiewniki ścienne?

Ze względu na możliwość regulowania napływu powietrza nawiewowego klasyfikuje się nawietrzaki ścienne na ręczne i automatyczne.

W nawiewnikach ręcznych regulowanie dopływu powietrza odbywa się przy pomocy przełącznika. Jest to rozwiązanie mało komfortowe, ponieważ sterowanie intensywnością nawiewu świeżego powietrza zależy od użytkownika. Jeśli w zimie wyjeżdżając na kilka dni, zapomnimy zamknąć nawietrzak, może dojść do wychłodzenia całego budynku.

Nawiewniki automatyczne posiadają mechanizmy sterujące, które kierują ich pracą. Możemy je podzielić ze względu na sposób kontrolowania ilości powietrza nawiewanego do pomieszczenia na nawiewniki ciśnieniowe, higrosterowane i termostatyczne.

  • Nawiewniki ciśnieniowe regulują napływ świeżego powietrza na podstawie różnicy ciśnień między danym pomieszczeniem a powietrzem znajdującym się na zewnątrz. Sterownik odpowiedzialny za sprawne działanie urządzenia umiejscowiony jest w czerpni. Nawiewniki ciśnieniowe z racji tego, że mogą pracować niezależnie od wysokości, na której się znajdują, są rozwiązaniem chętnie stosowanym w budynkach wielopiętrowych.
  • Nawiewniki higrosterowane posiadają mechanizm, który wraz ze wzrostem wilgotności w budynku automatycznie doprowadza większe ilości świeżego powietrza. Posiadają wbudowany higrometr. Nawiewniki termostatyczne zmniejszają dopływ powietrza, kiedy temperatura na zewnątrz budynku spadnie poniżej ustawionej wartości.

W zależności od techniki montażu wyróżnia się nawiewniki proste i glifowe. Przepusty nawiewników prostych są prostolinijne i wymagają założenia specjalnej kratki, która negatywnie wpływa na estetykę elewacji budynku. Z kolei modele glifowe posiadają przepusty w kształcie litery „L”, dzięki czemu wylot powietrza umiejscowiony jest w węgarkowej części elewacji przylegającej do okna. Rozwiązania takie doskonale maskują wlot powietrza, a tym samym mają neutralny wpływ na wygląd budynku.

Jak konserwować nawiewniki ścienne?

  • Jeśli mamy zamontowany nawiewnik ścienny, nie należy ograniczać przepływu powietrza, zaklejając bądź zatykając otwór, ponieważ ograniczy to bądź wyeliminuje wymianę powietrza,
  • regularnie wymieniajmy filtr powietrza w naszym urządzeniu,
  • czyszcząc nawiewnik, unikajmy środków żrących.

Podsumowanie

Nawiewniki ścienne to urządzenia, dzięki którym zapewnimy właściwy komfort termiczny osobom przebywającym w danym pomieszczeniu. Obecnie w sprzedaży jest kilka rodzajów urządzeń nawiewnych, z których dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju nawietrzniki automatyczne. Są one nieco droższe od nawiewników okiennych, ale za to wydajniejsze oraz posiadają filtr powietrza. Ponadto odznaczają się bardzo dobrą skutecznością tłumienia zewnętrznego hałasu. Prosty montaż i wygoda używania sprawia, że rozwiązania te coraz częściej możemy spotkać w nowo powstałych domach i mieszkaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom