Najsłynniejsze pisanki świata. Mogą ozdobić twój dom

Katarzyna Piojda, Zakłady Porcelany Ćmielów
Pisanka porcelanowaPorcelanowe jajko ma eleganckie drewniane opakowanie. Dlatego nadaje się na prezent.
Pisanka porcelanowaPorcelanowe jajko ma eleganckie drewniane opakowanie. Dlatego nadaje się na prezent. ZP Ćmielów
Kunsztowne pisanki lata temu były wręczane przez carską rodzinę Romanowów jako prezent. Teraz dekorowane jajo z ćmielowskiej porcelany może stać w każdym domu.

Dekoracyjne jaja należą do najsłynniejszych pisanek świata. Ich historia toczy się od 1884 roku. Z okazji Wielkanocy car Aleksander III zamówił złoconą pisankę. Złotnik z Petersburga, Carl Faberge, wykonał zlecenie. Zdobione jajo zobaczyła caryca Maria. Tak się zachwyciła, że od tamtej pory jubilerskie jaja stały się tradycyjnym podarunkiem wielkanocnym w rodzinie carskiej. Do teraz przetrwały 42 z 54 tych prezentów wykonanych na zlecenie Romanowów. 6 lat temu, jedno z jaj Faberge sprzedano za rekordową sumę: 18,5 mln dolarów.

Inspiracja dla złotników

Sława carskich podarunków powoduje, że nawet współcześnie jaja Faberge są inspiracją dla złotników i firm dekoracyjnych z całego świata. Ten pomysł wykorzystuje się również w Polsce m.in. w Zakładach Porcelany „Ćmielów".
– „Klejnoty Ćmielowa" to wyroby galanteryjne wykonane w całości przez naszych projektantów, jednak sam pomysł nawiązania do historii rodziny Romanowów nie jest przypadkowy. Jaja Faberge upamiętniały historyczne wydarzenia, na przykład koronację lub budowę kolei. My natomiast
swoją kolekcją chcieliśmy upamiętnić 222. jubileusz istnienia naszych zakładów – mówi Joanna Niedziela, dyrektor handlowy ZP „Ćmielów".

Projekty odnalezione wiek później

Porcelanowe jajo z ozdobami malowanymi ręcznie, koloru szafirowego, przyciąga uwagę dekoracjami: –  Kwiatowe ornamenty wykonane zostały w oparciu o odnalezione niedawno w zakładach projekty wzorów z początku XX wieku. W ten sposób nasza kolekcja w autentyczny sposób nawiązuje do secesyjnych zdobień i dorównuje kunsztem galanteryjnym wyrobom z lat 20. i 30. – kontynuuje Joanna Niedziela.

To ciekawe: Cukiernica i jej niezwykła historia 

Jajko osadzone jest na czterech wygiętych nóżkach. Nóżki te, podobnie jak wzory, zostały pomalowane prawdziwym złotem. Zdobienia podkreślają również kamienie szlachetne – cyrkonie insignity – którymi ręcznie będą oprawiane klejnoty z limitowanej kolekcji ćmielowskich zakładów. Każde jajo będzie miało certyfikat: wyrób został wykonany przez certyfikowanego jubilera.

100 porcelanowych jaj

Ćmielowska kolekcja stanowi unikatową serię 100 porcelanowych jaj stworzonych na jubileusz ZP „Ćmielów". Każde z jaj opatrzone jest numerowanym oznaczeniem limitowanej kolekcji, poświadczeniem
oryginalności oraz certyfikatem jubilerskim. Kolekcjonerskie jaja to wyroby przygotowane z myślą o miłośnikach pięknych, kunsztownych przedmiotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom