Na jaką pomoc mogą liczyć ofiary nawałnic, powodzi i innych pogodowych kataklizmów?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nawałnice potrafią w kilka minut zniszczyć dorobek życiaW Rytlu i wielu innych miejscowościach sierpniowe wichury zerwały tysiące dachów.
Nawałnice potrafią w kilka minut zniszczyć dorobek życiaW Rytlu i wielu innych miejscowościach sierpniowe wichury zerwały tysiące dachów. Piotr Hukalo
Niedawne nawałnice, które przeszły nad kilkoma polskimi województwami pustosząc wsie i miasta, spowodowały, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, co stałoby się gdyby byli na miejscu poszkodowanych. Czy mogliby liczyć na pomoc, jeśli tak, to jaką?

Włodzimierz Cimoszewicz, będąc premierem polskiego rządu, nieopatrznie powiedział słowa prawdy o tym, że powodzianie (z roku 1997) powinni się ubezpieczać. Dodawał potem, że rząd i tak pomoże, jednak w społeczeństwie utkwiły właśnie słowa o konieczności zapewnienia sobie bezpieczeństwa samemu. Słowa, do których jednak wiele osób się nie stosuje. Sierpniowe nawałnice pokazały, że ubezpieczyła się zaledwie połowa z poszkodowanych, część z nich w minimalnym zakresie, który nie obejmował np. zerwania dachu spowodowanego przez wichurę. A to właśnie ubezpieczenie jest elementarnym zabezpieczeniem domu czy mieszkania na wypadek zdarzeń losowych takich jak wichury, burze czy powodzie.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie domu?

Tak, by w razie zaistnienia nieoczekiwanych zdarzeń wypłata odszkodowania pokryła rzeczywiste koszty odbudowy domu, zrekompensowała straty w budynkach inwentarskich czy zwróciła koszty zniszczonych plonów. Oczywiście, taka polisa kosztuje więcej niż standardowy pakiet, ale doświadczenie pokazuje, że warto ponieść takie koszty. Niektóry wychodzą z założenia, że skoro płacą podatki, to państwo jest im winne pomoc. Jednak rząd nie uruchomi wsparcia dla pojedynczych gospodarstw domowych, które niemal codziennie doznają szkód w związku ze zdarzeniami pogodowymi – burzami, wichurami, pożarami czy zalaniami. Wtedy zadziałać musi ubezpieczenie.

Co ważne – by zacząć usuwać skutki np. nawałnicy i zabezpieczyć zerwany dach przed kolejnym deszczem – nie trzeba czekać na przedstawiciela ubezpieczenia. Ważne, by sporządzić możliwie bogatą dokumentację filmową i fotograficzną, a zniszczone elementy zachować. Istotne jest też gromadzenie rachunków za wszystkie zakupy związane z odbudowa nieruchomości. Posłużą one następnie do wyliczenia kwoty odszkodowania lub ewentualnej reklamacji, gdyby ta okazała się zbyt mała.

Kataklizm – ofiary wesprze rząd i samorząd

Nawałnice, które przeszły nad Polską, dotknęły jednak tak wiele miejscowości i tysiące osób, że rząd i samorządy postanowiły działać, by pomóc poszkodowanym. Tym bardziej, że skala zniszczeń okazała się niespotykana. Na jaką pomoc mają szanse poszkodowani?

Do samorządów trafiła pula pieniędzy, która – po ocenie dokonanej przez pracowników ośrodka pomocy społecznej – ma doraźnie pomóc w najpilniejszych zakupach – żywności czy leków oraz zabezpieczeniu domostw. Otrzymać można do 6 tysięcy złotych. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim na ten cel przekazano już kilkanaście milionów złotych. Za tą pomocą ma przyjść już bardziej konkretna – najbardziej poszkodowani mogą otrzymać zasiłki celowe nawet do 200 tysięcy złotych na odbudowę domów i do 100 tysięcy złotych na odbudowę budynków gospodarczych.

– Położyliśmy bardzo duży nacisk na szybkie oszacowanie strat w budownictwie mieszkaniowym i w gospodarstwach indywidualnych. W tej chwili jest to rola inspektorów nadzoru budowlanego. Czekamy jeszcze na wyniki ich prac, aby można było występować o kolejne wsparcie do 20 tys., do 100 tys. na budynki gospodarcze i 200 tys. na budynki mieszkalne – twierdzi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Dzieci szkolne dostaną pomoc

Na wsparcie będą mogły liczyć również dzieci poszkodowanych w nawałnicach – w związku rozpoczynającym się roku szkolnym. W zależności od tego, jak ośrodki pomocy społecznej kwalifikowały rodziny w przypadku pomocy zakładającej wsparcie do 6 tysięcy złotych rodzina będzie mogła otrzymać na dziecko od 500 do maksymalnie 1000 złotych.

Wsparcie w usuwaniu azbestu

Poszkodowanym pomogą też Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Właśnie organizują środki, by pokryć koszty demontażu i usunięcia dachów eternitowych (a więc wykonanych z azbestu) oraz jego transportu i utylizacji z terenów objętych nawałnicami z 11 i 12 sierpnia.

Szkody indywidualne – na kogo można liczyć?

Jednak na takie specjalne traktowanie nie mogą liczyć wszyscy. Zwykle – poza odszkodowaniem z tytułu ubezpieczenia – poszkodowani mogą liczyć na pomoc rodziny i sąsiadów oraz straży pożarnej. Ta dysponuje określoną ilością plandek, którymi pomoże zabezpieczyć np. zerwany dach, by kolejne deszcze nie zniszczyły tego, co udało się z takiej nawałnicy uratować. Nie można jednak oczekiwać od strażaków, że wezmą udział w odbudowie domu czy położą nowy dach, nie są dekarzami, to nie jest zajęcie dla nich.

Gminna pomoc w ograniczonym zakresie

Powodzianie czy pogorzelcy mogą zwrócić się o pomoc do instytucji gminnych (ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie itd.), które jednak dysponują ograniczonymi środkami na wsparcie. Najczęściej przyznają jednorazowe zapomogi w niewielkich kwotach, mogą też poratować poszkodowaną rodzinę talonami na jedzenie. Kluczowy jest jednak dach nad głową. Każda gmina ma w swoim zasobie lokale, które trzyma właśnie na wypadek zaistnienia takich kryzysowych sytuacji. Niestety, zwykle są one utrzymywane w standardzie lokali socjalnych. Zdarza się, że poszkodowana rodzina po ich obejrzeniu decyduje się zamieszkać u najbliższych albo znajomych, bo nie wyobrażają sobie przebywania w takim miejscu dłużej. O szczęściu w nieszczęściu mogą mówić ci, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. To gmina, która jest ich właścicielem, wyremontuje taki lokal (o ile przez nadzór budowlany zostanie on uznany za możliwy do zamieszkania).

Przeczytaj również: Jak zminimalizować ryzyko zalania domu

Niektórzy poszkodowani mają szansę na wsparcie firm, w których pracują. Muszą sprawdzić, czy mogą starać się o zapomogę z tytułu nieszczęśliwego zdarzenia. Niektóre regulaminy Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych przewidują taką możliwość i wypłatę jednorazowej, bezzwrotnej zapomogi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom