Kuna domowa na poddaszu. Jak się jej pozbyć

redakcja.regiodom, superdekarz.pl
Kuna domowaKuna występuje na całym obszarze Polski. Zwykle zwierzę to możemy spotkać w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach oraz w centrach dużych miast.
Kuna domowaKuna występuje na całym obszarze Polski. Zwykle zwierzę to możemy spotkać w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach oraz w centrach dużych miast. 123RF
Kuna domowa to uciążliwy problem, gdy zwierzę zadomowi się u nas. Efekt buszowania kuny na strychu lub poddaszu to pogryziona instalacja i deski, nieprzyjemny zapach oraz nocne hałasy. Jak można wypłoszyć kunę domową?

Kuna na strychu to problem wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Zwierzęta te bardzo często wybierają właśnie poddasze, które traktują jak własny teren. Jest im tam ciepło i sucho. Kuny często budują gniazda właśnie na poddaszu w materiale termoizolacyjnym pod dachem.

Kuna na strychu to szkody materialne i uprzykrzenie życia domownikom

Kuna domowa potrafi przegryźć kable, uszkodzić instalację elektryczną, a nawet zniszczyć warstwę ocieplenia budynku robiąc w nim kanały komunikacyjne. – Widziałem dach, na którym siedlisko zrobiło sobie 5–6 osobników kuny domowej. Na początku nie chciałem wierzyć, że to one są autorami takiego spustoszenia. Cały dach był do rozbiórki, gryzonie poprzegryzały praktycznie wszystko. Na dachu widoczna była tylko część membrany i szczątki wełny mineralnej. Gdybym nie widział, to bym nie uwierzył – mówi dekarz, Andrzej Bylski właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane w Koszalinie.

Kuna domowa i jej nocne harce

Kuna domowa jest drapieżnikiem, który uaktywnia się przede wszystkim po zmierzchu, gdy rozpoczyna polowanie. Jej podstawowym pożywieniem są gryzonie, tj. myszy i szczury, ale również ptaki oraz ich jaja, żaby, owady. Potrafi też podbierać owoce z drzewek w ogrodzie. Uciążliwe jest także to, że w miejscach zamieszkania kuna pozostawia odchody, które wydzielają silny i nieprzyjemny zapach.

RadzimyJak bezpiecznie usunąć kleszcza 

Walka ze zwinnymi kunami nie należy do najłatwiejszych. Tym bardziej, że kuny są gatunkiem objętym ochroną. Należy jednak znaleźć sposób, by skutecznie wypłoszyć drapieżniki z poddasza. W przeciwnym razie trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem na remont domu.

Jak wypłoszyć kunę domową?

Aby pozbyć się szkodnika, powinniśmy najpierw usunąć ze strychu to, co jest obiektem jej zainteresowania – ptaków, myszy, owadów. Ryzyko zadomowienia się kun w domu zminimalizujemy, jeżeli dobrze zabezpieczymy okna i inne otwory na poddaszu (np. siatką), oraz zamontujemy na rynnie specjalną opaskę z drutu kolczastego lub kolczastej taśmy używanej przeciw ptakom.

– Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod są tzw. żywołowne pułapki, do których kunę zwabia się jajkiem. Gdy uda się ją złapać, należy wywieźć ją do lasu, z dala od domu. Do odstraszania kun można też wykorzystać urządzenie, które emituje ultradźwięki o różnej częstotliwości, niesłyszalne dla ucha ludzkiego, dostępne w wielu sklepach – mówi dekarz, Marek Walczewski z firmy Ciesielstwo i Dekarstwo Ogólnobudowlane Marwal z Osiecznej k. Leszna.

Niektórzy właściciele domów, w których zamieszkały kuny, rozkładają w pobliżu gniazda niechcianego gościa garści psiej sierści albo odchodów lwa bądź tygrysa (pozyskanych z zoo). To zwierzęta, których kuny się boją. W sklepie można także nabyć odstraszacze zapachowe np. w aerozolu.

Dowiedz się: Jak zwalczyć pająki w domu

Jeżeli zauważymy na poddaszu szkody wyrządzone przez kuny domowe, warto skonsultować się z dekarzem. Fachowiec powie, w jakim stopniu wpływają one na dalsze jego użytkowanie. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom