Mycie okien - tak to zrobisz dobrze krok po kroku

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mycie okien ściereczką z microfibry z użyciem płynu do szybŚciereczki z microfibry, które przeznaczone są do mycia okien charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością i nie zostawiają nitek na szybie.
Mycie okien ściereczką z microfibry z użyciem płynu do szybŚciereczki z microfibry, które przeznaczone są do mycia okien charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością i nie zostawiają nitek na szybie. Danila Krylov (123RF)
Lśniące okna to ozdoba mieszkania, ale ich mycie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności domowych. Można temu zaradzić. Tłumaczymy, jak to zrobić sprawnie i bez zniechęcenia.

Wyjątkowo pracochłonne jest polerowanie szyb, a i tak często zostają na nich smugi. Istnieją jednak sposoby na ułatwienie sobie tego zadania. Warto skorzystać z paru porad, a mycie okien stanie się szybsze i łatwiejsze.

 Warto przeczytać: Jak zrobić świąteczne porządki z efektami na cały rok 

Pogoda dobra na mycie okien

Okna są stale wystawione na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. To dlatego ich mycie to nie tylko troska o estetykę, ale też zabieg konserwacyjny. Okna powinno się myć minimum 2–3 razy w roku. Optymalna temperatura powietrza wynosi 10–25 stopni Celsjusza. Lepiej wybrać dzień mniej słoneczny, ponieważ promienie szybko wysuszają szyby, pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Pamiętaj, aby nie myć okien także przy mrozie, ponieważ wtedy szkło jest delikatniejsze, kruche, a w kontakcie z ciepłą wodą może pękać.

Jak umyć okna szybko i bez smug?

Na to pytanie odpowiada Natalia Zasoba, właścicielka firmy sprzątającej wyjaśnia. 

Źródło: Dzień Dobry TVN,x-news

Sprawdź stan okien

Raz na rok dokładnie sprawdź, w jakim stanie są okna. Zobacz, czy żaden z metalowych elementów nie jest obluzowany. Warto posmarować je też specjalnym preparatem. Wybierz taki w małej buteleczce z aplikatorem – będzie go łatwiej nakładać. Dobrze też zaopatrzyć się w specjalny środek oparty na żywicach silikonowych i posmarować nim uszczelki. Ochroni okna przed przymarzaniem.

Zadbane ramy

Mycie rozpocznij od oczyszczenia ram. Środki czyszczące najlepiej dobrać do rodzaju zabrudzeń i materiału, z którego są okna wykonane. Ramy okienne z PVC można skutecznie wyczyścić za pomocą preparatów odtłuszczających, a do umycia ram drewnianych wystarczy użyć wody z płynem do naczyń.

 Poczytaj też: Mycie okien krok po kroku 

Nie zapomnij o roletach i parapetach zewnętrznych. Niezbędne będą: szczotka, ściereczka i woda z delikatnym detergentem. Trzeba uważać, żeby nie wybierać płynów zawierających amoniak, bo niszczy on lakier.

Bez brudu na szybach

Po wyczyszczeniu ram przychodzi czas na szyby. Jeśli są mocno zabrudzone, użyj wody z płynem do naczyń i zwykłej ściereczki, najlepiej z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę. Dokładnie oczyść okna z warstwy kurzu i zanieczyszczeń. Nie trzeba poświęcać na to dużo czasu. Chodzi o to, aby największy brud został usunięty. Czyszcząc powierzchnie szklane, płyn trzeba rozprowadzać od góry do dołu, a osuszać je w odwrotnym kierunku.

Wypoleruj szybę, a efekt będzie olśniewający

Kolejny krok to polerowanie, czyli zadanie najbardziej pracochłonne. Dzięki tej czynności pozbędziesz się smug, a okna będą lśniły. Oczywiście pod warunkiem, że wykonasz to prawidłowo. Nasze babcie spektakularne efekty osiągały stosując do tego celu... zwykłe, szare gazety.

A teraz? – Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, pamiętajmy, aby nie używać gazet ze sztywnego papieru, gdyż może on porysować gładką taflę szkła – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. – Dla większego komfortu pracy warto sięgnąć po profesjonalne akcesoria. Tradycyjne ściereczki z bawełny to niezłe rozwiązanie, ale wymagające użycia specjalnego płynu do szyb. Istnieją jednak specjalne pucerki, które dzięki większej ilości włókien mikroaktywnych wystarczy nasączyć wodą. Powierzchnia ściereczki przypomina w dotyku skórę i jest idealnie gładka, dlatego nie pozostawia na szkle drobnych włosków, smug i zacieków.

 Wiesz, jak to zrobić?: Czyszczenie rolet wewnętrznych i żaluzji 

Najszybszym, ale nieco droższym sposobem, są specjalne elektryczne myjki do szyb. Ściągają brud i zasysają wodę. Dzięki temu mamy gwarancję, że na oknach nie pojawią się smugi. – Urządzenie takie nie tylko umyje okna, ale też lustra, kafelki czy kabiny prysznicowe – wymienia Piotr Piecha. – Można nim wyczyścić powierzchnie pionowe i poziome, gdyż pracuje w każdym kierunku, to znaczy: góra-dół, lewo-prawo, skos-łuk). Urządzenie wciąga wodę niczym miniodkurzacz, pozostawiając lśniące szyby, bez plam i smug. Używając go, oszczędzamy pieniądze przeznaczone na środki czyszczące, ale też skracamy o połowę czas mycia okien takim urządzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom