,,Moc słońca” – konkurs firmy Blitzmann i ,,Dziennika Polskiego”

Artykuł sponsorowany
BLITZMANN ,,Moc słońca” – konkurs firmy Blitzmann i ,,Dziennika Polskiego”
BLITZMANN ,,Moc słońca” – konkurs firmy Blitzmann i ,,Dziennika Polskiego” BLITZMANN
Atrakcyjne korzyści dla uczestników konkursu – wysokie rabaty i wyjazd do Dubaju.

 

>Aż miliard złotych na dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do nowych prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych zakłada rządowy program „Mój prąd". A firma Blitzmann dokłada od siebie konkurs, który pozwoli zmniejszyć koszt instalacji o 50 a nawet 100%. Do wygrania jest również atrakcyjna wycieczka do Dubaju. Szczegóły tutaj. To wszystko po to, żeby dbać o środowisko i w ekologiczny sposób wytwarzać własny prąd.

Każdy ma szansę skorzystać kupując instalację i wytwarzać własny prąd

 Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce, który nosi nazwę „Mój Prąd". Program ten został ogłoszony 23 lipca 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z udziałem ministrów energii – Krzysztofem Tchórzewskim i środowiska – Henrykiem Kowalczykiem.

– Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Budżet tego przedsięwzięcia to miliard złotych – podkreśla Prezes firmy Blitzmann – Paweł Czuk. Dodaje: – Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi maksymalnie 5 000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2–10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Dodatkową korzyścią z instalacji systemu fotowoltaicznego firmy Blitzmann i udziału w naszym konkursie są atrakcyjne nagrody dla klientów, w postaci rabatów przy zakupie instalacji. Nagrody to 100% zwrotu kosztów za zajęcie drugiego miejsca oraz 50% zwrotu za zajęcie trzeciego miejsca, a także rozmaite nagrody dodatkowe, m.in.: solarne plecaki firmy Blitzmann, solarne ładowarki do telefonów wraz z powerbankami Blitzmann. Przewidziana jest również atrakcyjna nagroda za zajęcie pierwszego miejsca: tygodniowy pobyt w Dubaju dla zwycięzcy wraz z osobą towarzyszącą.

Instalacja fotowoltaiczna
Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną.Fot. iStock

Rząd spodziewa się, że program „Mój Prąd" przyczyni się do powstania 200 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy zainstalowanej rzędu 1000 MW, szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Obecnie w Polsce jest ok. 65 tys. takich instalacji.

Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków zaplanowano na przełom sierpnia i września 2019 roku. Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie zostaną objęte mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW. Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem. Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, będąca stroną umowy przyłączeniowej.

Wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej do 50 proc. kosztów kwalifikowanych* instalacji fotowoltaiczne (PV), jednak nie więcej niż 5 tys. zł.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd". Wnioski o dofinansowanie składane będą z formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW.

Formalne wymagania nie są kłopotliwe

Kwalifikacja kosztów obejmuje okres od dnia 23 lipca 2019 roku (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury). Projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji). Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność.

Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu zostanie opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru na stronach NFOŚiGW).

Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją). Projekt nie może dotyczyć wzrostu mocy już wcześniej zainstalowanej instalacji PV. Beneficjent zobowiązany jest do zgody na ewentualne przeprowadzenie kontroli instalacji w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

Zachęcamy naszych Czytelników do udziału w Konkursie ze względu na oczywiste korzyści wynikające z montażu własnej instalacji fotowoltaicznej, umożliwiającej wytwarzanie taniej, własnej energii z najpotężniejszego, odnawialnego źródła jakim jest Słońce. To przyszłość, która dzieje się dzisiaj. Darmowe źródła energii są coraz częściej wykorzystywane do zasilania domowych urządzeń, a nawet samochodów.

Zapraszamy do udziału 

* Koszty kwalifikowane to koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom