Mieszkania komunalne nie dla każdego

redakcja NTO, Edyta Hanszke, Tomasz Kapica
Mieszkania komunalne Mieszkania komunalne powinny być dla osób naprawdę potrzebujących - mówi Aleksander Skorecki z Kędzierzyna-Koźla.
Mieszkania komunalne Mieszkania komunalne powinny być dla osób naprawdę potrzebujących - mówi Aleksander Skorecki z Kędzierzyna-Koźla. Daniel Polak
Rząd chce zmienić zasady przyznawania mieszkań komunalnych. Umowy mają być na czas określony, a lokatorzy, którzy mają wysokie zarobki, będą musieli się wyprowadzić – to tylko niektóre propozycje.

Zmiany są rewolucyjne. Po pierwsze samorządy będą mogły zawierać umowy najmu mieszkań na czas określony. Jeśli dochody najemcy przekroczą wskazane w ustawie widełki, to umowa nie zostanie przedłużona.

Kolejna zmiana ma polegać na tym, że stawka czynszu za mieszkanie komunalne będzie musiała pokrywać koszt utrzymania nieruchomości. Tylko najbiedniejsi otrzymają zniżki.

Dziś w Prudniku (woj. opolskie) stawka bazowa wynosi 4,40 zł za m kw., ale średnio (po obniżkach) 2,60 zł. Tymczasem jak wylicza Stanisław Hawron, zastępca burmistrza Prudnika, utrzymanie mieszkań komunalnych bez remontów kosztuje ponad 4 zł.

- Gmina musi do tego dopłacać. Tym bardziej że lokale w dobrym stanie zostały już sprzedane lokatorom nawet za 5% wartości - wyjaśnia.

Ministerstwo infrastruktury proponuje także likwidację listy osób, którym sąd musi przyznać w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego. Są na niej m.in. obłożnie chorzy, bezrobotni, ciężarne, małoletni i niepełnosprawni.

Teraz sąd będzie mógł przyznać takie prawo po rozeznaniu sytuacji materialnej i rodzinnej. Dziś bywa tak, że ktoś dostaje mieszkanie socjalne nawet wtedy, jeśli stać go na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku.

Oprócz tego po śmierci głównego lokatora to gmina będzie decydowała, czy i na jakich warunkach podpisze umowę najmu z bliskimi (np. dziećmi czy konkubentami). Teraz czynsz i warunki umowy pozostają bez zmian.

Zofia Lachowicz, naczelnik wydziału lokalowego w opolskim ratuszu, uważa, że dzięki zmianie prawa mogą zmniejszyć się kolejki oczekujących na mieszkanie od gminy.

W Opolu na cztery kąty czeka się około 3 lat, w Prudniku do 4, a w Kędzierzynie-Koźlu - gdzie kolejka liczy aż 1000 osób - nawet 5.

W Nysie na mieszkania oczekuje około 190 rodzin. 110 to jednak osoby i rodziny, które otrzymały prawomocne wyroki sądowe o eksmisji z lokalu mieszkaniowego. W większości eksmisje dotyczą jednak pojedynczych osób. W obecnym roku 31 osób i rodzin zakwalifikowano do najmu lokali gminnych.

Wiceburmistrz Nysy Ryszard Walawender: - To na razie projekt ustawy, zapisy o terminowym przyznawaniu mieszkań komunalnych, a potem weryfikacji zamożności mieszkańców są kontrowersyjne. Pojawiają się wątpliwości co zrobić z osobami których dochód na jednego członka rodziny przekroczy limit, który został wyznaczony w uchwale rady miejskiej do przyznawania mieszkania. Oznaczałoby to: proces sądowy, wyrok eksmisyjny i konieczność zabezpieczenia tej osobie kolejnego lokalu z gminnego zasobu. 

Samorządowcy zwracają jednak uwagę na to, że główny problem gmin nie został rozwiązany. Chodzi o mieszkańców, którzy nie płacą regularnie czynszów. Tylko w Kędzierzynie-Koźlu zaległości lokatorów wobec gminy sięgają 13 mln zł! Połowa najemców mieszkań gminnych płaci czynsz nieregularnie, a 25%- wcale.

- Spółdzielnie czy prywatni właściciele mogą eksmitować takich lokatorów, my musimy im zapewnić tymczasowe lokum - ubolewa wiceburmistrz Prudnika.

W Kędzierzynie-Koźlu jest 4000 mieszkań gminnych, w Opolu - ponad 4900 (w tym 500 lokali socjalnych), Prudniku - 2048 (w tym 198 socjalnych), w Nysie - 1600 (w tym ponad 200 socjalnych), w Brzegu - 2470 (w tym 170 socjalnych).

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie