Meszki, czyli uciążliwe muszki – jak je odstraszyć i co stosować na ugryzienie meszki?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Chmary meszek potrafią sprawić, że nawet najprzyjemniejsze wakacje staną się nie do zniesienia.
Chmary meszek potrafią sprawić, że nawet najprzyjemniejsze wakacje staną się nie do zniesienia. Wikimedia Commons/NicolasPerrault/domena publiczna
Takie małe, a naprawdę potrafią uprzykrzyć wakacje i urlop. Radzimy, jak można pozbyć się meszek oraz co robić, kiedy już ugryzą.

Meszki są najbardziej dokuczliwe od początku maja do końca sierpnia, a więc praktycznie przez całe wakacje. Dla człowieka groźne są jedynie samice meszek, bo samce żywią się nektarem kwiatów i sokiem z roślin. Owady te żerują tylko w dzień, ale marne to pocieszenie, bo potrafią zepsuć cały urlop. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić oraz co stosować na ugryzienie meszki.

Meszki, czyli zmora wakacji nad wodą

Typowa meszka jest ciemna, krępa, z garbem, krótkimi, grubymi odnóżami oraz masywnymi czułkami. Przeważnie nie mierzy więcej niż 6 milimetrów długości. Te maleńkie owady potrafią jednak pogryźć człowieka do krwi. To dlatego, że ich aparat gębowy jest w stanie rozciąć skórę i uszkodzić tkanki – pod tym względem są bardziej brutalne niż znacznie większe od meszek komary. Latające szkodniki zostawiają na ciele swojej ofiary otwarte ranki, przez które do krwiobiegu mogą przedostać się zarazki. W miejscu po ukąszeniu przez meszkę tworzy się obrzęk, widać też czerwony ślad po ugryzieniu.

Poradnik: Rośliny balkonowe i ogrodowe, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Konsekwencją ukąszenia przez meszki zwykle jest lekka opuchlizna i zaczerwienienie. Rzadziej mogą też jednak pojawić się:

  • ból głowy,
  • ogólne osłabienie,
  • nudności,
  • dreszcze,
  • bóle stawów.

Największym zagrożeniem ze strony tych owadów jest jednak fakt, że wydzielają mocno toksyczną ślinę. Może ona wywołać chorobę znaną jako harara, która jest groźna przede wszystkim dla niemowląt oraz osób w stanie upojenia alkoholowego. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do obrzęku płuc i śmierci, dotyczy to jednak głównie osób uczulonych na wydzieliny meszek.

Jak chronić się przed meszkami

Dorosłe meszki z reguły spotkać można na wilgotnych terenach, nad wodą, w lesie. Człowiek sam je wabi do siebie zapachem potu. Unikanie miejsc, gdzie te owady licznie występują, to najskuteczniejsza metoda ochrony, ale przecież mało kto zrezygnuje z wakacji tylko dlatego, że w okolicy dokuczają meszki. Moskitiera z odpowiednio małymi otworami sprawdzi się, gdy przebywamy w pomieszczeniach, jednak na zewnątrz trzeba stosować inne metody.

Zobacz wideoUsuwanie kleszcza – jak zrobić to prawidłowo

Okrywanie ciała przed wyjściem na spacer, a więc włożenie np. koszuli z długim rękawem i długich spodni, pomoże uchronić się przed atakiem meszek. Praktyczne są także olejki zapachowe odstraszające owady. Mogą mieć np. zapach wanilii, migdałów, lawendy, eukaliptusa, mięty czy kocimiętki. Dla naszych nosów to przyjemne wonie, jednak gryzące owady ich nie znoszą. Można np. lekko spryskać ciało olejkiem (lekarze zalecają, aby u dzieci kosmetyki lepiej stosować na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę). Podobne odstraszające działanie wykazuje czosnek, ale w końcu mało kto chce pachnieć czosnkiem. Lepiej więc wykorzystać dostępne w sklepach środki odstraszające owady.

meszki
Oprysk przeciw meszkom to rozwiązanie stosowane przez niektóre miasta i gminy. Pod koniec wiosny i latem wykonują one opryski na terenach zielonych i rekreacyjnych. Tadeusz Pawłowski / PPG

Chemiczne środki owadobójcze

Jeśli problem z meszkami uprzykrza nam życie w przydomowym ogrodzie, warto zaopatrzyć się w preparaty chemiczne zwalczające owady. Środki tego rodzaju są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, niszczą tylko wszystkie formy owadów, czyli ich jaja, larwy oraz dorosłe owady. Takie środki, często w postaci oprysków lub tzw. zamgławiania (niczym mgiełka), można stosować w ogrodach, parkach, na terenach rekreacyjnych i popowodziowych oraz w domach, mieszkaniach i pomieszczeniach gospodarczych.

Używając preparatu na meszki i inne owady, należy opryskiwać przede wszystkim miejsca zacienione, altany, trawniki i krzewy rosnące wokół nich, a także ściany budynków. Producenci najczęściej zalecają, aby oprysk przeciw owadom wykonać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy nie wieje wiatr i nie pada deszcz. Niektóre miasta i gminy decydują się na walkę z meszkami, stosując pod koniec wiosny i latem opryski na szeroką skalę na miejskich i gminnych terenach zielonych oraz rekreacyjnych.

Warto przeczytać:Kleszcze nie lubią tych roślin

Ugryzienie meszki – co robić?

Jeśli doszło do ukąszenia, trzeba pilnować, aby nie rozdrapać rany (zwłaszcza brudnymi rękami), bo może wdać się nieprzyjemne zakażenie. Warto zrobić sobie okład z sody, roztworu octu lub posmarować to miejsce żelem stosowanym po ukąszeniach owadów. Skutecznym, choć nietypowym sposobem jest posmarowanie bolącego miejsca pastą do zębów. Z kolei plaster ananasa przyłożony w miejsce ukąszenia przyniesie ulgę, zadziała niczym balsam.

Większość ugryzień meszek goi się sama i szybko przestaje dokuczać. Jednak jeśli obrzęk na drugi dzień stanie się większy, pokaże się rumień czy silna opuchlizna lub wystąpią poważniejsze objawy takie jak gorączka, wówczas należy udać się do lekarza. Może to być bowiem sygnał, że doszło do zakażenia lub reakcji alergicznej. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom