Meble modułowe (systemowe) to takie, które można dowolnie zestawiać, przestawiać, dostawiać do nich następne części albo rezygnować z poszczególnych ich elementów. Mówi się, że meble modułowe dostosowują się do potrzeb użytkownika, a nie odwrotnie. I coś w tym jest. Modułowe szafy, szafki pod rtv, witryny, komody, półki oraz regały, a nawet barki i pufy mają wady i zalety. Tych drugich jest jednak zdecydowanie więcej. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze takich mebli.
Zobacz, jak dostosować meble modułowe do różnych wnętrz
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Cena mebli modułowych
Ich najbardziej docenianą cechą jest niska cena – w porównaniu z meblościankami czy meblami, także przygotowywanymi pod wymiar, na zamówienie. Niektóre sklepy, zazwyczaj sieciówki, oferują zestawy mebli systemowych już od 500 złotych w górę. W takim komplecie znajduje się m.in. szafka (lub dwie) pod sprzęt rtv, półka na książki i regał albo witryna. Niska cena to jednak zbyt mało, żeby przekonać do siebie użytkowników.
Mebel pojemny, jak meblościanka z czasów PRL
Meble modułowe mają kolejna cechę, która przyciąga do nich użytkowników – swoimi gabarytami przypominają PRL-owskie meblościanki - są pakowne, umożliwiają zmieszczenie wszystkich potrzebnych rzeczy i sprzętów, ale nie posiadają ich wad. Meblościanka, raz ustawiona pod ścianą, musiała tam stać przez wieki, bo nic z nią już nie można było zrobić. Była przy tym zwykle siermiężna i zajmowała sporą część pomieszczenia. Poza tym posiadała część elementów, które z punktu widzenia kupującego były zbędne, ale bez nich nie można było meblościanki kupić. Części te tworzyły z nią bowiem integralną całość.