Meble gięte - najbardziej rozpoznawalny kierunek w historii meblarstwa (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Ton
Meble gięte - najbardziej rozpoznawalny kierunek w historii meblarstwa (ZDJĘCIA)Meble gięte - najbardziej rozpoznawalny kierunek w historii meblarstwa (ZDJĘCIA)
Meble gięte - najbardziej rozpoznawalny kierunek w historii meblarstwa (ZDJĘCIA)Meble gięte - najbardziej rozpoznawalny kierunek w historii meblarstwa (ZDJĘCIA) Ton
Styl Thonet swoją nazwę zawdzięcza pomysłodawcy - osobie Michaela Thoneta, niemieckiego stolarza, który opracował autorską technologię gięcia drewna przy zastosowaniu pary wodnej.

Sztuka gięcia drewna

Twórca na początku jedynie eksperymentował z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Z czasem Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastąpił je prętami bukowymi. Drewno było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału.

Zobacz również: Meble z palet zachwycają Polaków 

Zgięta buczyna

W 1837 roku, Michael Thonet kupił fabrykę kleju, która posłużyła mu do produkcji mebli według swojego pomysłu. Poza ciekawym wyglądem, meble autorstwa Thoneta były  tanie w produkcji i pozwalały na znaczną oszczędność materiału. Gięta buczyna stała się jednym ze znaków, które charakteryzowały artystę. 

Dalszy rozwój fabryki stopował brak pomysły, który umożliwiałby sprzedaż mebli we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Niemczech. Thonet miał jednak szczęście, spotkał na swojej drodze kanclerza i ministra spraw zagranicznych - Klemensa von Metternicha, który na całe szczęście okazał się być fanem jego talentu. Na zaproszenie Metternicha Michael przeniósł się z rodzinnych Niemiec do Wiednia.

Czytaj również: Stare meble - co z nimi zrobić żeby wyglądały na nowe? 

Artysta zaangażował w działalność produkcyjną swoich pięciu synów, a w 1849 roku założył firmę pod nazwą Gebruder Thonet. Najbardziej rozpoznawalnymi meblami, które wyszły spod rąk Thoneta były krzesła, ale fabryka produkowała również m.in. wieszaki na ubrania i stoliki. Charakterystyczne meble gięte cieszyły się coraz większą popularnością w całej Europie. Zaowocowało to nagrodą - w 1851 roku, podczas Wystawy Światowej w Londynie   Thonet zdobył brązowy medal za projekt krzesła.

To też cię zainteresuje: Polskie meble trafią do Arabii Saudyjskiej. Czy przypadną szejkom do gustu? 

Najbardziej charakterystycznym meblem z fabryki Thoneta było tzw. krzesło nr 14, które aż po dziś dzień, jest atrakcyjnym eksponatem na rynku antykwarycznym, pomimo tego, że do 1930 roku wyprodukowano je w ilości blisko 50 milionów egzemplarzy. Za ten najsłynniejszy model krzesła Thonet uhonorowany został podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1867 roku. Po śmierci Michaela Thoneta w 1871 roku firmę przejęli jego synowie - August i Karo.

- Projektantom marki Ton udało się zachować elegancję i delikatną linię stylu Thonet, a jednocześnie nadać meblom nowoczesnego charakteru, który ma w swojej ofercie meble czeskiego producenta. Ton produkuje nie tylko krzesła, fotele, ławki, ale również stoły. Marka powstała w oparciu o założoną w 1861 roku fabrykę mebli giętych w Bystricy pod Hostynem, której fundatorem był nie kto inny jak Michael Thonet. Ton jako bezpośredni spadkobierca dziedzictwa Thoneta ma m.in. wyłączność na produkcję legendarnego krzesła nr 14. – mówi Katarzyna Szymanik, Formazone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom