Dlaczego kot drapie meble i jak go tego oduczyć? Co zrobić, żeby mruczek nie niszczył sofy, foteli i krzeseł? Poznaj sprawdzone sposoby!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Koty nie drapią mebli ze złośliwości, po prostu taka jest kocia natura. Warto się więc dowiedzieć, dlaczego to robią i jak oduczyć koty drapania mebli.
Koty nie drapią mebli ze złośliwości, po prostu taka jest kocia natura. Warto się więc dowiedzieć, dlaczego to robią i jak oduczyć koty drapania mebli. Chris Smith/Unsplash.com
Kot drapie meble w salonie i sypialni, bo taka jest jego natura. Chcemy, żeby nasze sprzęty przez lata wyglądały jak nowe, jednak gdy mamy w domu mruczka, może okazać się to dość trudne. Ukochane futrzaki często lubią ostrzyć pazury na tapicerce sofy, krzeseł i foteli. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, by oduczyć kota drapania mebli. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wymaga jedynie cierpliwości, systematyczności i odrobiny zaangażowania.

Spis treści

Dlaczego kot drapie meble w salonie i sypialni?

Meble do salonu to często inwestycja na lata. Zależy nam na kupnie sprzętów komfortowych i w modnym stylu, aby salon stał się prawdziwą wizytówką domu. Na wybór mebli do aranżacji wnętrza przeznaczamy nie tylko duże fundusze, ale również mnóstwo cennego czasu. Jeśli jednak kochamy zwierzęta i mamy w domu mruczka, to wyposażenie naszego salonu może być niestety zagrożone.

Miłośnicy kotów domowych często borykają się z problemem, że ich czworonożni przyjaciele ostrzą pazury na tapicerce designerskiej sofy, stylowego narożnika lub wełnianego dywanu. Zwierzaki te nie drapią jednak mebli z czystej złośliwości, po prostu taka jest ich kocia natura. Warto się jednak dowiedzieć, dlaczego koty to robią.

Kilka powodów drapania mebli przez kota to m.in.:

  • higiena i pielęgnacja pazurów – dzięki drapaniu kot pozbywa się z pazurów zniszczonej zewnętrznej łuski, która blokuje ich wzrost. Dotyczy to tylko przednich łap, bo pozostałe pazury kot pielęgnuje zębami;
  • oznaczanie terenu – na poduszkach przednich łap kot ma usytuowane gruczoły zapachowe. Ostre szpony i wydzielina przez nie produkowana służy im do oznaczania rewiru za pomocą zapachu i pozostawianych śladów. Wszystko po to, żeby inne koty wiedziały, kto rządzi w salonie;
  • zwrócenie na siebie uwagi – kot chce przypomnieć opiekunom o swojej obecności i zaprosić ich do zabawy;
  • ćwiczenie mięśni – drapanie pozwala trenować mięśnie łap i pleców;
  • stres – wywołany remontem i przemeblowaniem, pojawieniem się nowego członka rodziny (dziecka, kota lub psa), wyjazdem opiekuna. Kot traci wtedy poczucie bezpieczeństwa i odreagowuje napięcie.

Jaki drapak dla kota kupić?

Co zrobić, żeby kot przestał drapać meble? Warto zacząć od zakupu komfortowego drapaka. Jeśli wybierzemy właściwy model, to kot chętnie będzie z niego korzystał. Zastanówmy się, jakie preferencje ma nasz pupil i czy woli drapać elementy poziome czy pionowe? Jaka struktura powierzchni najbardziej go zadowoli – tektura czy drewno?

Jeśli tylko metraż pokoju nam na to pozwala, warto wybrać duży drapak z dodatkowymi akcesoriami i udogodnieniami – legowiskiem, domkiem, różnymi powierzchniami do drapania, hamakiem i zabawkami zamocowanymi na sznurkach. Może być np. montowany do sufitu. Jeśli mamy bardzo mało miejsca w mieszkaniu, to kupmy drapak w formie maty lub deski, które możemy ulokować na ścianie czy podłodze, lub mobilny słupek z naturalnych materiałów.

Akcesoria dla Twojego pupila!

Materiały promocyjne partnera

Bardzo istotne jest, żeby drapak dla kota był ustawiony w miejscu, z którego zwierzak będzie mógł obserwować wnętrze i domowników. Nie umieszczajmy go tuż przy kociej kuwecie, bo to mocno zniechęci futrzaka do korzystania z niego. Czasami samo odpowiednie ustawienie drapaka nie wystarcza, żeby kot zaczął z niego korzystać. Możemy wtedy wykorzystać preparat ziołowy z kocimiętki czy korzeni kozłka lekarskiego (waleriany), bo zapach tych roślin uwielbia większość kotów. Spryskajmy jednym ze środków zakupiony drapak. Taki trik może zdziałać cuda, jeśli tylko zrobimy to z umiarem.

Jak ochronić meble przed kocimi pazurkami?

Żeby zniechęcić koty do drapania nieprzeznaczonych do tego powierzchni, możemy wykorzystać naturalne zapachy, których koty nie lubią, np. lawendę, cytrynę czy tymianek. Gałązki roślin czy skórki cytrusów powinniśmy umieścić tuż obok niszczonych mebli lub spryskać ich olejkiem eterycznym „zagrożone” powierzchnie tapicerki czy dywanu. Istnieje duża szansa, że kot zacznie te miejsca omijać.

Innym skuteczny sposobem na ochronę mebli jest regularne przycinanie kotom pazurów. Służą do tego specjalne cążki, w które zaopatrzymy się w każdym sklepie zoologicznym. Nie jest to wprawdzie skomplikowany zabieg, ale przed pierwszą próbą warto poprosić weterynarza o niezbędne wskazówki, żeby nie zrobić kotu krzywdy i go nie zestresować.

Pamiętajmy też, że koty potrzebują naszej uwagi. Znajdźmy więc czas na wspólną zabawę i głaskanie, co nie tylko wzmocni relację między zwierzakiem i opiekunem, ale również skutecznie odciągnie kota od drapania mebli, zwłaszcza gdy robi to z nudów. Kupmy lub zróbmy zabawki, które uatrakcyjnią kotu czas, zwłaszcza gdy jest w domu „kocim jedynakiem” lub gdy regularnie zajmujemy się w pracą.

Meble odporne na kocie szpony

Gdy mamy w domu futrzaki, przy wyborze mebli tapicerowanych warto pomyśleć o obiciach dedykowanych właścicielom zwierząt. Producenci oferują coraz więcej rodzajów wytrzymałych tkanin, które trudno się zaciągają. A do tego plamoodpornych, niewchłaniających płynów i zapachów oraz łatwych w pielęgnacji. Dzięki nim fotel i sofa staną się przyjazne kotom i zachowają swój dobry wygląd. Pamiętajmy jednak o tym, że nie istnieją tkaniny całkowicie odporne na poczynania pupili. Unikajmy też mebli pokrytych skórą naturalną i ekologiczną.

Stosując się do powyższych rad mamy dużą szansę na to, że ochronimy tapicerkę sofy, narożnika, foteli i krzeseł przed ostrymi pazurkami naszych pupili. Nie są to metody i czynności uciążliwe i bardzo czasochłonne. Jeśli tylko wykażemy się cierpliwością, to nawet za kilka lat nasze meble tapicerowane mogą się prezentować tak nienagannie, jak w dniu zakupu.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom