Kolory i kształt zabawek do wody to jedna sprawa, a druga to zagwarantowanie niemowlęciu lub starszemu dziecku odpowiednich warunków do zabawy w wodzie podczas wakacji. Przy wyborze sprzętów i zabawek pływających trzeba kierować się nie tyle ceną, co zdrowym rozsądkiem. Producenci zabawek do pływania oraz materacy powinni o tym wiedzieć, przygotowując ofertę.
Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę przy wyborze namiotu turystycznego
Materac na wakacjach
W sprzedaży są m.in. materace 1- oraz 2-osobowe dla dzieci mające specjalne uchwyty po bokach oraz oparcia na plecy i podłokietniki. Niektóre modele materacy mają zapinane z przodu „szczebelki", które uchronią dziecko przed wypadnięciem z materaca. Inne mają na wyposażeniu uchwyty – dmuchane, wykonane z tworzywa lub drewniane. Wtedy maluch utrzyma równowagę i nie zsunie się do wody.
Deska do pływania i inne atrakcje
Jeżeli ma być deska do pływania, to warto wybrać taką z wbudowaną linką. Wtedy będziemy mieli dziecko pod kontrolą, bo nie odpłynie daleko. Deska posiada z reguły wyższe brzegi. Dzięki nim woda nie naleje się do środka. Nawet wodorosty do nauki nurkowania dla starszych dzieci można kupić. To zabawki przeznaczone dla małolatów w wieku minimum 6 lat. Mają nie tyle sprawić, że dziecko zacznie od razu nurkować, ale oswoić je z wodą, zachęcić do samodzielnego pływania, a z czasem – do nurkowania. Wodorosty służą przede wszystkim do zabawy pod wodą. Posiadają obciążenie, więc wrzucone do wody, utrzymują się na dnie basenu w pozycji pionowej. Do zabawy w jeziorze i morzu raczej się nie nadają, tylko na basenie. Bezpieczniejsze do nauki pływania są rękawki, tzw. pływaczki. Dziecko zakłada je na oba ramiona i unosi się na wodzie, próbując pływać.
Koło ratunkowe dla małego pływaka
Koła ratunkowe powinny być dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Chodzi o to, że małe dziecko z łatwością prześlizgnie się przez otwór w kole. Większe i cięższe dziecko natomiast z trudem wciśnie się w koło, a zabawa w za ciasnym kole nie będzie sprawiała przyjemności. Koła ratunkowe do kąpieli to zabawka znana jeszcze z czasów naszego dzieciństwa. Bardziej nowoczesną propozycję koła stanowi fotel do pływania. Ma zazwyczaj duże, grube, pompowane siedzisko, stabilne oparcie, a po bokach – uchwyty.
Nasz poradnik: Materac nad wodę
Inne zabawki i sprzęty pływające
Pompowane deski do pływania, dmuchane piłki, worki treningowe do wody, pontoniki czy pływające bramki basenowe, a do tego okularki, płetwy i rurki do nurkowania to kolejne propozycje dla małego urlopowicza. Następne to dmuchane zwierzątka, ślizgawki, brodziki, kojce.
Bezpieczeństwo w wodzie
Dziecko patrzy na wygląd zabawki, a rodzice – na jej bezpieczeństwo. Wielu producentów takich sprzętów przestrzega, że są one przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Dmuchane zabawki powinny być wykonane ze wzmocnionego PVC (wytrzymałego winylu), najlepiej o minimalnej grubości 0,23 milimetra, kilkuwarstwowego. Atest na zabawki również jest obowiązkowy. Producent musi postarać się o potwierdzenie jakości wykonania towaru. W zestawie powinna znaleźć się łatka naprawcza. Każda zabawka powinna posiadać instrukcję obsługi, a w niej – m.in. informację o tym, na jakiej maksymalnej głębokości można korzystać z zabawki.
Zobacz: Aranżacje basenów ogrodowych
Warto wyposażyć malca w kamizelkę ratunkową. Producenci oferują ją z myślą o dzieciach od 3 do 6 lat. Dzięki komorom powietrznym i zapinanym z przodu klamrom mały pływak może spokojnie bawić się w wodzie. Pasy pływackie zapinane dzieciom spełniają podobną funkcję. Nawet najbardziej bezpieczne sprzęty i zabawki na nic się jednak zdadzą, jeżeli w wodzie zabraknie nadzoru rodziców lub opiekunów.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?