Mamutowiec olbrzymi – najpotężniejsze drzewo świata u nas też rośnie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
MamutowiecMamutowiec olbrzymi robi wrażenie ze względu na gigantyczne rozmiary.
MamutowiecMamutowiec olbrzymi robi wrażenie ze względu na gigantyczne rozmiary. Hans (Pixabay.com)
Kilkadziesiąt metrów wysokości, średnica kilkumetrowa, a grubość samej kory – kilkanaście centymetrów. Oto średnich rozmiarów mamutowiec olbrzymi. Są też większe, nawet 87-metrowe. Piszemy o tych drzewach-gigantach.

Niektórzy nazywają mamutowca olbrzymiego (amerykańskiego) naprzemiennie sekwoją. – Okazuje się jednak, że to nie te same drzewa – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Przez laty wszystko wskazywało, że to jednakowe drzewa. Badania genetyczne, przeprowadzone w latach 80-tych, wykazały natomiast, że różnice między mamutowcem a sekwoją tkwią w budowie genetycznej.

Nadprzyrodzona moc mamutowca

Mamutowce odkryto w 1833 roku. Indianie je zauważyli w lasach w USA, w stanie Kalifornia. Myśleli, że takie wielkie drzewa mają nadprzyrodzoną moc. Myśleli, że ziemskie moce to za mało, aby drzewo osiągnęło taki wzrost. Nie chcieli, żeby ktoś inny o gigantach się dowiedział. Plan utrzymania nowego odkrycia w sekrecie się nie powiódł. To dlatego, że w okolicach pojawiło się wielu poszukiwaczy złota. Oni też byli zdumieni, gdy zobaczyli wielgachne rośliny.

Konary jak kły mamuta

Nazwę mamutowiec roślina otrzymała dopiero w 1939 roku. Nazwa pochodzi od skojarzenia: kto spojrzał na wierzchołek drzewa, widział skierowane w stronę nieba konary, przypominające kły mamuta. Mamutowce rosną nawet 3,5 tysiąca lat. W XIX wieku ludzie uważali ich drewno za porządny opał. To dlatego, że mogło przez dziesiątki lat leżeć na dworze, a nic mu się nie stało, choć jest dosyć kruche. To drewno zdobywali, tnąc drzewo, które leżało ścięte od kilkuset lat.

To też ciekawe: Magnolia to drzewo prawie takie stare, jak świat 

Okaz na miarę świata

Mamutowiec jest to drzewo iglaste, ale naszej choinki prawie nie przypomina. – To dlatego, że rozmiary posiada on imponujące – kontynuuje ogrodnik. – Najpotężniejszy mamutowiec rośnie w górach Sierra Nevada w USA. To mamutowiec generała Shermana. Drzewo liczy już 87 metrów wysokości. Średnica pnia wynosi 8 metrów, a grubość samej kory to pół metra. Waży ponad 1200 ton.

Ten okaz to jeszcze „maluch" w porównaniu z mamutowcami, które rosły w XIX wieku. Badacze odkryli, że wówczas w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych mamutowce osiągały nawet 135 metrów wysokości i miały 20-metrową średnicę pnia. Pozostałości po pniach pozostały do dzisiaj.

Na naszym kontynencie

Z Ameryki mamutowce trafiły do Europy w XIX wieku. W naszym klimacie nie osiągają już tak imponujących rozmiarów. – W naszych warunkach panuje bardziej kontynentalny klimat niż morski - zaznacza nasz rozmówca. – Jak na drzewo iglaste przystało, zimą traci wilgotność. O ile w klimacie morskim, nie pozbywa się jej tak szybko, o tyle u nas już tak się dzieje. Gdy drzewo nie ma zapewnionej odpowiedniej wilgoci, wysycha, przestaje rosnąć.

Poczytaj również: Migdałek, czyli dziwny krzew o dziwnych cechach 

W Polsce drzewo dorasta maksymalnie do około 40 metrów, chociaż zazwyczaj osiąga najwyżej 20 metrów. U nas jest traktowane jako roślina ozdobna choćby do ogrodu. – Drzewo jest symetryczne, przybiera kształt stożka – dodaje ogrodnik. – Jest podobne do tuj, ale igły ma on nieco inaczej rozstawione, bo rzadsze.

Warunki dla mamutowca

Mamutowiec lubi słońce i półcień. – Preferuje lekko kwaśną glebę – mówi dalej nasz ekspert. –Zdarza się jednak, że wyrośnie w glinie, torfie albo żwirze. Ważne, aby ziemia była wilgotna. Młode mamutowce, takie do około 5 lat, powinny przed zimą zostać osłonięte, najlepiej agrowłókniną. Jesienią powinny być też wzmocnione nawozami do młodych iglaków. Nawozy te mają zwiększone dawki siarki i magnezu. Te powodują, że drzewo podnosi swoją odporność i lepiej rośnie. Mamutowce to jednak okazy zdrowia. Żadne choroby im nie zagrażają. Nawet pożar im niestraszny. Nawet mówi się nawet, że ogień uodparnia drzewo-giganta.

Dyskoteka na mamutowcu

Podobno na pniu ściętego mamutowca w Kalifornii urządzono lokal rozrywkowy pod chmurką. Odbywały się na nim festyny i zabawy. Bywało, że na pniu zmieściła się orkiestra i jeszcze kilkanaście par tancerzy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom