Małe mieszkanie. Jakie meble do niego wybrać

Katarzyna Piojda, Komandor
Małe mieszkanieIm więcej szafek i półek, tym bardziej uda się nam opanować bałagan w mieszkaniu.
Małe mieszkanieIm więcej szafek i półek, tym bardziej uda się nam opanować bałagan w mieszkaniu. Komandor
Małe jest piękne. Tak mówią właściciele niewielkich mieszkań. Pojawić się jednak może problem: jak ciasne lokum urządzić. I na to są sposoby.

Nowi właściciele pierwszego mieszkania mają problem: jak z surowych czterech ścian stworzyć przytulne wnętrze. Wielki międzynarodowy koncern meblarski, krajowa sieciówka, lokalny sklepik meblowy czy polecony przez znajomych stolarz to warianty rozwiązania. Polacy coraz częściej decydują się na meble na miarę.

Już co druga osoba, która zgłasza się w sprawie projektu i zakupu mebli to właściciel małego mieszkania. – Każdy centymetr jest na wagę złota. W ciasnych pomieszczeniach dopasowanie mebli ma szczególne znaczenie. Dlatego aranżacje niewielkich przestrzeni najlepiej wykonać pod okiem fachowca – mówi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

Gotowe meble czy te na zamówienie

Kompleksowe usługi w zakresie projektowania świadczy bezpłatnie coraz więcej firm stolarskich i prywatnych wykonawców. Jakość materiałów hurtowni meblarskich przeważnie przewyższa standard gotowych mebli. Pomiary, kalkulacje, projekt i realizacja oznaczają jednak większe koszty niż zakup gotowych mebli. Czas oczekiwania na ich wykonanie też nie jest plusem. Zdarza się, że na gotowe zamówienie trzeba czekać kilka miesięcy. 

Dobrze wiedzieć: Jak urządzić i optycznie powiększyć małe mieszkanie lub pokój 

Meble do samodzielnego montażu są oferowane przez firmy meblowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Często sprzedawane są w standardowych, uniwersalnych wymiarach, więc trudno o ich oryginalność. Kolorowe stoliki, drewniane taborety, komody i łóżka można znaleźć w co drugim domu. Meble zamówione u stolarza to oferta dla klientów bardziej wymagających, ceniących oryginalność.

Meble w stylu, w jakim chcesz

Duże koncerny narzucają styl, który nie zawsze nam się podoba. Meble na wymiar i tak mogą być modne. Firmy oferują szeroką gamą materiałów, wzorów i elementów dekoracyjnych, które zadowolą każdy gust. Katalogowe modele mogą natomiast służyć za wzór. Do wyboru jest styl retro, nowoczesny, minimalizm lub ekstrawagancja. Według upodobań klienta powstaje zamówienie. To meble dopasowane do przestrzeni i do indywidualnych potrzeb.

Trzeba brać poprawkę na nietypowe wymiary i kształty pomieszczenia, w którym meble się znajdą. Np. za niski lub zbyt wysoki parapet powoduje, że nie zmieści się cały segment. Meble na zamówienie pozwalają uniknąć sytuacji, gdy po zmontowaniu okazuje się, że źle wymierzyliśmy geometrię pokoju i na komodę zabraknie miejsca. Zazwyczaj te centymetry stanowią największy problem, bo meble katalogowe nie zawsze spełniają oczekiwania.

Trudne przestrzenie, czyli jakie

Przeszkodę stanowią też tzw. trudne przestrzenie, choćby wysokie mieszkania w kamienicach, ukośne ściany, wąskie kawalerki, ciasne kuchnie, małe łazienki. Przy zakupie gotowych mebli często zapominamy o pozostałych wadach konstrukcyjnych mieszkania, głównie w starym budownictwie czy blokach. Krzywe ściany, niesymetryczne parapety i nierówne podłogi to utrapienie niejednego lokatora. Konsultacje z fachowcem pozwolą wyeliminować niedogodności. Od początku klient uczestniczy w projektowaniu swoich mebli. Decyduje, jaki materiał zostanie użyty do ich produkcji, jakie mają być dodatki i wzory. Może ustalać szerokość i wysokość, wpasowując je do wymiarów danego pomieszczenia.

Zagospodarowanie małego mieszkania

Do najpopularniejszych rozwiązań na zagospodarowanie mieszkania należy zabudowa wnęki, tzn. szafa z przesuwanymi drzwiami. – Zabudowa najlepiej sprawdza się w sypialni, garderobie i przedpokoju, czyli w pomieszczeniach narażonych na zagracenie. W szafie może znaleźć się dowolna liczba półek, szuflad i ścianek – dodaje Monika Szczęsny, projektantka.

Poczytaj też: Mieszkania kompaktowe, czyli piękne, ale i praktyczne 

W kuchni i łazience, czyli tam, gdzie są ograniczone przestrzennie, trzeba kierować się funkcjonalnością. Przyda się zabudowa narożna. Szafki narożne sprawiają wrażenie małych, ale pomieszczą sporo. Sprawdzają się nie tylko w kuchni. Narożne witryny lub szafy na ubrania komponują się z zabudową w salonie, sypialni, jadalni.

Projekt aranżacji prosto z komputera

Nowe technologie sprawiają, że programy komputerowe i aplikacje ułatwiają prace na dowolnym etapie projektu. Projektanci za pomocą tabletu czy smartfona planują przestrzeń nawet w kilka minut. Wizualizacja i wycena tworzy się na naszych oczach. Projekt może być zmieniany w każdym momencie. Komputerowy dobór kolorystyki mebli, materiałów i dodatków może więc stać się zabawą. Programy i aplikacje ułatwiają aranżację klientowi, ale też stanowią udogodnienie dla stolarzy. Oszczędzają czas, bo nie trzeba już sięgać po instrukcje montażu i po cenniki, a w magazynie nie zalegają resztki materiałów.

Zamówienie można również zlecić przez internet. Projekt z sieci stanowi jednak pewne ryzyko, więc najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się z projektantem czy stolarzem. Projektant przyjdzie do naszego domu i efektywniej zmierzy i oceni przestrzeń do zagospodarowania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom