Lwie paszcze ozdobią ogród latem i jesienią, ale musisz je posiać wcześniej. Ja zrobiłam to w ten sposób i rosną pięknie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Lwie paszcze to kolorowe i piękne kwiaty. Kwitną bardzo długo, bo nawet do późnej jesieni. Ich sadzonki można kupić, ale udają się też z siewu nasion. Trzeba tylko przestrzegać pewnej ważnej zasady. Sprawdź, jak i kiedy siać lwie paszcze, czyli wyżlin większy.

Spis treści

Lwie paszcze kwitną długo

Lwie paszcze to popularna nazwa kwiatów, które naprawdę noszą znacznie mniej wdzięczną nazwę, czyli wyżlin większy (Antirrhinum majus). Choć pochodzą z regionu Morza Śródziemnego – wiele razy spotykałam je w Grecji rosnące dziko – to od lat zdobią polskie ogrody.

Lwie paszcze warto posiać w ogrodzie. Wyglądają pięknie i długo kwitną.
Lwie paszcze warto posiać w ogrodzie. Wyglądają pięknie i długo kwitną. Katarzyna Laszczak

Mają też mnóstwo odmian ozdobnych o przeróżnych kolorach kwiatów oraz zróżnicowanej wysokości. Aby dobrze rosnąć i kwitnąć, potrzebują słońca, docenią też żyzną i lekko wilgotną ziemię, choć w praktyce znoszą też suszę. Ważne, by nie sadzić ich na kwaśnej ziemi, bo takiej nie lubią.

Sprawdź, jak zrobić nawóz ze skorupek jajek, który lubią m.in. lwie paszcze i lawenda. Polecamy przepis

Czy lwie paszcze są wieloletnie?

Lwie paszcze w ich naturalnym środowisku i klimacie są wieloletnie. Jednak w Polsce różnie z tym bywa, bo nie są w pełni odporne na mróz. Podczas ostrych zim mogą przemarzać, ale w moim ogrodzie rosną już piąty rok i radzą sobie bez żadnych osłon. W praktyce mogą więc być wieloletnie i u nas.

Lwie paszcze z sadzonek lub nasion

Sadzonki lwich paszczy od maja można kupić w sklepach ogrodniczych, czy nawet na straganach z kwiatami. To dobre rozwiązanie, jeśli przegapiliśmy termin siewu, albo potrzebujemy kwiatów „od ręki” na balkon. Bo te kwiaty można mieć też na balkonie, ale wybierajmy wtedy niższe odmiany.

Wczesną wiosną nasiona wyżlinu bez problemu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w wielu marketach oraz oczywiście przez internet. Kosztują 1,5-3 zł za paczkę. Najczęściej są oferowane jako miks kolorów, ale można znaleźć też pojedyncze. Poza kolorem warto zwrócić uwagę na wysokość, jaką osiągną dane rośliny, bo ta jest bardzo zróżnicowana (od 30 do 100 cm).
Lwie paszcze można uprawiać z rozsady lub siewu prosto do gruntu.

Dowiedz się więcej: Jak zadbać o lwie paszcze w ogrodzie i na balkonie? Na to zwróć uwagę

Kiedy i jak siać lwie paszcze na rozsadę?

Sadzonki wyżlinu przygotowuje się pod koniec lutego, w marcu i na początku kwietnia. Wtedy należy posiać je w domu do doniczek. Trzeba wiedzieć, że są one bardzo drobne (wielkości ziaren piasku), więc żeby nie siać ich zbyt gęsto, dobrze jest je przemieszać z piaskiem. Po rozsypaniu ich na powierzchni podłoża nie należy ich przykrywać ziemią!
Kiedy mają po dwa liście, właściwe należy je przepikować. Można to robić kępkami, bo są drobne. Roślinom, które mają ok. 10 cm wysokości, warto uszczknąć wierzchołek, żeby się lepiej rozkrzewiły. Standardowo należy zapewnić im światło, ciepło oraz lekko wilgotne podłoże.

Do ogrodu sadzi się je po 15 maja, choć niektórzy robią to wcześniej. Sprawdźmy prognozy pogody, bo lwie paszcze zniosą chłód, ale nie przymrozek, jaki może się zdarzyć na początku maja. Pamiętajmy, żeby sadzonki stopniowo przyzwyczajać do warunków zewnętrznych i słońca (na początku można je ocieniać).

Kiedy i jak siać lwie paszcze w ogrodzie? Ja zrobiłam to w ten sposób

Lwie paszcze można także posiać od razu w ogrodzie. Niby wschodzą bardziej kapryśnie, ale to łatwiejsza metoda. Odpowiedni termin to połowa kwietnia i początek maja. Ja swoje lwie paszcze posiałam, po prostu lekko rozdmuchując nasiona z dłoni. Miejsce było wcześniej zasilone kompostem, a gleba przepuszczalna. Rośliny zakwitły latem – trzeba mieć świadomość, że rosną dość długo, bo kwitną po 10 tygodniach. Za to mogą tworzyć kwiaty aż do mrozów. Zimują zaskakująco dobrze, a dodatkowo samodzielnie się rozsiewają (ale nie są uciążliwe).
Lwie paszcze można też wysiewać wiosną do inspektu – warto z tego skorzystać, jeśli wiosna jest zimna lub mieszkamy w chłodniejszych regionach Polski.

Zapamiętaj: nasiona lwich paszczy potrzebują światła. Nie przykrywaj ich ziemią, tylko rozsyp na lekko „uklepane” podłoże (dotyczy to również siewu na rozsadę).

Jak gęsto siać i sadzić lwie paszcze?

Jeśli po siewie wzejdą zbyt gęsto, należy zrobić przerywkę. Nadmiar można przesadzić w wybrane miejsce. Rozstawa zależy od wysokości odmiany. Dla niższych jest to około 20x20 cm, dla wyższych trzeba przeznaczyć więcej miejsca. Dotyczy to także rozmieszczenia sadzonek, jeśli robiliśmy rozsadę lub kupiliśmy gotowe.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom