Łazienka zabezpieczona przed wodą i wilgocią

redakcja.regiodom
ŁazienkaŁazienkę powinniśmy chronić szczególnie przed wilgocią. Podczas remontu pamiętajmy o odpowiedniej izolacji chroniącej powierzchnie ścian i podłogi przed szkodliwym działaniem wody. Pomogą nam w tym odpowiednie produkty, m.in. fuga wodoodporna i folia w płynie.
ŁazienkaŁazienkę powinniśmy chronić szczególnie przed wilgocią. Podczas remontu pamiętajmy o odpowiedniej izolacji chroniącej powierzchnie ścian i podłogi przed szkodliwym działaniem wody. Pomogą nam w tym odpowiednie produkty, m.in. fuga wodoodporna i folia w płynie. Bolix
W łazience często jest podwyższona wilgotność. Dlatego trzeba zadbać w niej o właściwe zabezpieczenie przed niepożądanym działaniem wilgoci. Na zawilgoconych ścianach może bowiem rozwijać się grzyb.

Jeżeli nasza łazienka jest źle zabezpieczona przed wilgocią, to mogą rozwijać się w niej grzyby, ze ścian odpadają płytki i odkleja się terakota. Najsłabszymi miejscami są te, które znajdują się w tzw. strefach mokrych. Zalicza się do nich:

  • praktycznie całą podłogę w łazience,
  • połączenia podłogi z zabudowanymi sanitariatami,
  • powierzchnię znajdującą się 10 cm nad podłogą,
  • ściany wokół umywalki (po 50 cm z każdej strony umywalki) i wanny 
  • ściana w kabinie prysznicowej (minimalna wysokość strefy mokrej to 20 cm nad bateriłą prysznicową; w praktyce to jednak cała ściana aż do sufitu).

Fuga jako zebezpieczenie przed wnikaniem wody w ścianę

W łaziecne nie powinniśmy oszczędzać na fudze i lepiej wybierajmy produkty dobrej jakośi i konkretnych właściwościach. W pomieszczeniu wilgotnym stosujmy spoiny wodoszczelne, które blokują wodzie dostęp do powierzchni (woda nie wnika w głąb ściany). Dodatkowo spoina może charakteryzować się z efektem „perlenia" – woda na takiej fudze przybiera kształ kropli. Tego typu fugi są trwalsze i dłużej pozostają świeże – ich kolor nie zmienia się.

Folia w płynie nie pozwoli na wnikanie wody w ściany

Eksperci zalecają, żeby w takich pomieszczeniach jak łazienki, kuchnie czy pralnie stosować również zabezpieczenie przed wilgocią w postaci folii w płynie. Z preparatów tych możemy stworzyć warstwę uszczelniającą bez jakichkolwiek spoin. Folia w płynienie nie pozwala na wnikanie wody, wilgoci oraz pary wodnej w ściany i podłogę.

Hydroizolację z folii w płynie nakładamy wałkiem, pacą lub pędzlem na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Podłoże musi być wytrzymałe, bez spękań i ubytków. I co najważniejsze suche, żebyśmy nie "zamknęli" wilgoci w miejscu nakładania folii.

W niektórych miejscach, żeby zachować ciągłość ochrony przeciwwilgociowej powinniśmy zastosować dodatkowo taśmę uszczelniającą, kołnierz lub odpowiednie wypełnienia elastyczne w dylatacjach (przerwy umożliwiające prace wszystkich stykających się elementów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom