Lakierowanie podłogi można zrobić samodzielnie

redakcja.regiodom, Altax Sp. z o.o.
Lakierownie podłogi drewnianejZastosowanie aplikatora Zrób to sam do samodzielnego nakładania lakieru wodnego.
Lakierownie podłogi drewnianejZastosowanie aplikatora Zrób to sam do samodzielnego nakładania lakieru wodnego. Altax
Zobacz, jak łatwo polakierować podłogę drewnianą. Można to zrobić nawet w jeden dzień.

Lakierowanie drewna kojarzy się nam z tym, że twa około 3 dni, a powstające przy tym opary rozpuszczalnika unoszą się w mieszkaniu przez kolejny tydzień. Rzadko kiedy decydujemy się też na samodzielne pokrywanie parkietu lakierem, ponieważ uzyskanie równomiernej powierzchni wydaje się bardzo trudne. Pokażemy, że parkiet można polakierować samemu i to zaledwie w 1 dzień.

Lakier na podłodze drewnianej nadal popularny

Popularność oleju do drewna rośnie, a mimo to lakier wciąż króluje na naszych parkietach. To m.in. dzięki temu, że w przeciwieństwie do oleju, lakier nadaje się do każdego rodzaju drewna, w tym miękkiego, typu sosna, świerk, wierzba, topola. Tworząc mocną warstwę wierzchnią, lakier zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Dlatego podłoga lakierowana dłużej jest ładna i w nienaruszonym stanie niż podłoga olejowana. Drewno pokryte olejem jest mniej trwałe i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Jak poradzić sobie z drażniącym zapachem lakieru

Lakierowanie podłogi drewnianej to duże przedsięwzięcie. Należy zacząć od wyniesienia mebli z pomieszczenia, później wycyklinować podłogę, a ma końcu najczęściej wywietrzyć mieszkanie z zapachu lakieru. O ile dwóch pierwszych etapów nie uda się w żaden sposób pominąć, o tyle nie musimy się męczyć z unoszącym się drażniącym długo zapachem rozpuszczalnika w domu. Problem ten możemy wyeliminować poprzez użycie lakieru na bazie wody.

Przeczytaj również: Konserwacja drewna na 4 sposoby: olej, lazura, bejca, lakier 

– Preparaty wodne są coraz bardziej powszechne i wszystko wskazuje na to, że rynek preparatów do ochrony i dekoracji drewna zmierzał będzie w kierunku stopniowej eliminacji produktów rozpuszczalnikowych – podsumowuje Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są one tak samo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak tradycyjne preparaty na bazie benzyny. Dodatkowo za wodnymi rozwiązaniami przemawiają: brak nieprzyjemnego zapachu i szybkie schnięcie (powierzchnia jest sucha w dotyku po ok 2 godzinach). Dzięki temu że 3 warstwy lakieru wodnego możemy położyć w ciągu jednego dnia.

Aplikacja lakieru

Lakierowanie parkietu preparatem rozpuszczalnikowym wymaga dużej precyzji, aby powłoka była idealnie gładka i nie miała smug.

– Tak rzeczywiście dzieje się, kiedy do lakierowania użyjemy pędzla lub wałka – potwierdza Andrzej Wójcik z firmy Altax. – Wówczas potrzebne jest duże doświadczenie w malowaniu tego typu powierzchni, aby osiągnięty efekt był idealny. Ponadto pamiętajmy, że wałek nie sprawdzi się w przypadku, gdy wybierzemy kolorowy lakier. Wałek nie rozprowadzi równo pigmentów na powierzchni drewna.

Do malowania wersją kolorystyczną lakieru można użyć aplikatora dedykowanego specjalnie do malowania tego typu środkiem. Równomiernie nakładana on odpowiednią ilość lakieru – nie ma więc zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Malowanie nim odbywa się szybko. Dodatkowo aplikator do nakładania oleju ma długą rączkę. Dlatego można pracować w stojąc – oszczędzamy plecy.

Wskazówki co do nakładania lakieru na podłogę drewnianą

Niezależnie od użytego narzędzia, nakładamy 2–3 warstwy lakieru. Preparat najlepiej nakładać przy temperaturze powietrza wynoszącej minimum +5°C i maksimum +20°C. Uwaga! Gdy jest za zimno, lakier schnie zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło wysycha za szybko. Może to sprawić, że pojawi się efekt zakładek w miejscu łączenia poszczególnych warstw. Takie ryzyko jest duże szczególnie w przypadku stosowania lakierów kolorowych.

Jeśli używamy pędzla lub wałka, to

  • Zanurz pędzel lub wałek w opakowaniu z lakierem. 
  • Nanieś lakier równo na powierzchnię wzdłuż słojów drewna, unikając nakładania się warstw na siebie. 

Jeśli używamy aplikatora do lakieru: 

  • Zanurz równo aplikator w lakierze w taki sposób, aby zamoczyć wyłącznie włoski, a gąbkę pozostawić suchą. 
  • Nadmiar lakieru usuń pocierając gąbką aplikatora o rant opakowania preparatu. 
  • Zaczynając od najdalszego kąta pokoju, przesuwaj aplikator wzdłuż słojów drewna w kierunku do siebie.

Warto przeczytać: Pokost lniany: do naturalnej impregnacji drewna 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom