Byliny zimujące w pomieszczeniach

Agata Kaźmierczak
Begonia bulwiastaBegonie bulwiaste trzeba chronić przed wpływem niskich temperatur, bo nie są na nie odporne. Doniczki z begoniami przenosimy do ogrodu lub na balkon dopiero pod koniec maja.
Begonia bulwiastaBegonie bulwiaste trzeba chronić przed wpływem niskich temperatur, bo nie są na nie odporne. Doniczki z begoniami przenosimy do ogrodu lub na balkon dopiero pod koniec maja. Katarzyna Laszczak
Cebulki, bulwy bądź kłącza niektórych bylin przezimować należy w pomieszczeniu. Wykopujemy je jesienią, by wiosną z powrotem posadzić w ogrodzie.

Zobacz, jakie popularne byliny ogrodowe i balkonowe nie tolerują mrozów. 

Najpopularniejsze byliny zimujące w pomieszczeniach

Begonia bulwiasta – jesienią wykopujemy rośliny, oczyszczamy bulwy z ziemi i obcinamy łodygi. Bulwy przechowujemy w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Warto też bulwy begonii przysypać piaskiem lub torfem.

Dowiedz sięJak uprawiać begonie w ogrodzie i na balkonie

Dalia ogrodowa – gdy nastaną pierwsze przymrozki wykopujemy karpy, nie róbmy tego zbyt pochopnie, wybierzmy raczej dzień suchy i w miarę słoneczny. Następnie bulwy suszymy i układamy w skrzynce, możemy przysypać je torfem lub piaskiem. Temperatura miejsca, w którym będziemy je przechowywać, nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza, ale nie powinna być też niższa niż 3 stopnie. Pomieszczeniami najlepszymi do przezimowania bylin dalii  będą strych lub piwnica.

Przeczytaj poradnikJak uprawiać i pielęgnować dalie

Mieczyki – już w październiku należy je wykopać, a następnie przyciąć 5 centymetrów nad bulwą. Przechowujemy je, podobnie jak inne byliny, w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Po kilku tygodniach od wykopania usuwamy zeschnięte pędy oraz odkładamy małe bulwy przybyszowe do osobnego pudełka.

Radzimy: Jak uprawiać mieczyki zwane gladiolami 

Pelargonie – jesienią wykopujemy rośliny z ogrodu i przesadzamy je do doniczek. Po zabraniu pojemników do domu należy usunąć suche liście i kwiatostany oraz skrócić pędy co najmniej o połowę. Pelargonie przechowujemy w pomieszczeniach o temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać o umiarkowanym podlewaniu pelargonii. 

Polecamy: Jak uprawiać geranium, inaczej anginowiec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom