– Najpiękniejsze kwiaty to jesienne kwiaty – mawiają często ogrodnicy. Takich kwiatów jest naprawdę dużo. Zapełniają one jesienne rabaty i przedłużają porę pięknych kolorów. Ale tak, jak o każde inne rośliny i o nie trzeba dbać. Szczególnie, że w ogrodzie nadchodzi trudy czas zimowy. Nie wszystkie kwiaty pozostawione na działce przetrwają takie warunki. Wymienimy dziś kilka rodzajów jesiennych kwiatów, by udowodnić, że pani jesień w ogrodzie wcale nie jest nudna.
Astry – królowe jesiennych rabatek działkowych
Najpopularniejsze są astry niebieskie. Przy domu, na działce, a nawet przy werandzie, wszędzie prezentują się atrakcyjnie.
Astry ze względu na porę kwitnienia dzieli się na:
- astry wiosenne (np. aster alpejski),
- astry letnie (np. aster gawędka),
- astry jesienne (aster nowobelgijski, nowoangielski, krzaczasty).
Nosząc się z zamiarem posadzenia astrów, należy poszukać w naszym ogrodzie takiego zakątka, do którego wciąż docierają promienie słoneczne. Królowe jesiennych rabatek kochają też wilgoć, ale zbyt mokra gleba może doprowadzić do chorób oraz zwiędnięcia krzewu. Ważne, że te kwiaty są dość łatwe w uprawie, dlatego początkujący ogrodnicy nie mają z nimi zbyt wielu problemów. Zapamiętaj! Kiedy zauważymy obfite wysychanie środkowej części kępy kwiatu, to znak, że aster obumiera. Dlatego nie należy wtedy zapomnieć o tzw. odmładzaniu krzewów
Przeczytaj poradnik: Jak sadzić i pielęgnować astry – piękne jesienne kwiaty
Chryzantemy mogą zimować na rabatach
Chryzantemy to kwiaty wielobarwne i bardzo popularne, zazwyczaj utrzymują się do pierwszych przymrozków. Chryzantemy zwykle kojarzone są ze Świętem Zmarłych, bo to właśnie kolorowymi kulami, które tworzą, ozdabiamy najczęściej groby. kiedy marzą nam się chryzantemy na rabatach warto wybrać rodzaj mrozoodporny, wtedy kwiaty te spokojnie mogą przezimować w ogrodzie. Zapamiętaj! Miejsce posadzenia chryzantem warto zawsze wzbogacić kompostem. Porada na jesień: jeśli pojawi się pierwszy przymrozek warto przyciąć chryzantemy kilkanaście cm nad glebą. Zapobiegnie to gniciu kwiatów. Kwiaty doniczkowe przed mrozami koniecznie musimy schować do ciepłego pomieszczenia, inaczej na pewno zmarzną.
Zobacz również: Chryzantemy nie tylko złociste
Dalie – jesienną ozdobą ogrodu
Rodzajów i kolorów dali jest naprawdę wiele. Różnią się jednak między sobą kwiatostanami. Pamiętajmy, że trzeba je na zimę koniecznie wykopać, w przeciwnym razie kwiaty zaczną czernieć. Warunki do ich przechowywania powinny być specyficzne. Najlepiej trzymać je w temperaturze ok. 3–4 stopnie Celsjusza i przechowywać w miejscu nie wilgotnym, ale też nie w bardzo suchym. Należy także pamiętać, by jesienią koniecznie zabezpieczyć od wiatru stanowisko, na którym będą rosły dalie, bowiem łatwo się łamią.
Warto wiedzieć: Wrześniowe sadzenie bylin
Aksamitki to żółto-pomarańczowe odblaski w ogrodzie
To kolejne bardzo popularne kwiaty na jesiennych rabatach. Mają barwę żółtą, choć przyciągają też uwagę głęboką pomarańczą. Gdy na rabatach pojawiają się aksamitki ogród widoczny jest z daleka. Aksamitki to kwiaty bardzo wytrzymałe, kwitną bardzo obficie, ale tylko do pierwszych przymrozków. Trzeba jednak pamiętać, by zawsze usuwać z nich zwiędnięte części kwiatu a najlepiej wykonać to jesienią.
Najpopularniejsze wśród aksamitek to:
- aksamitka rozpierzchła – kwiatki zazwyczaj mają 4 cm.
- aksamitka wyniosła - właścicielka największych kwiatostanów, ich średnica maksymalnie może osiągać 16 cm. Dodatkowo kwiat dorasta do metra wysokości.
- aksamitka wąskolistna – właścicielka maleńkich, półtoracentymetrowych kwiatków. Roślina tworzy bogato ukwiecone kępy, które dorastają do około trzydziestu centymetrów wysokości.
Przeczytaj również: Aksamitki – kwiaty dla początkujących i zabieganych ogrodników
Dzielżan jesienny lubi pełne słońce
Dzielżan jesienny o kwiatach żółtych lub czerwono-brunatnych zazwyczaj osiąga od 40 do 200 cm. Liście dzielżanu podczas kwitnienia często usychają, dlatego warto posadzić ten kwiat z tyłu ogrodu tak, by inne, mniejsze rośliny zakryły zeschnięte liście. Wilgotna, przepuszczalna, bardzo żyzna – to wymogi ziemi. Na zimę powinniśmy okryć dzielżan podobnie jak okrywa się róże, gałązkami z drzew iglastych.
Kwiaty w ogrodzie świadczą o ogrodniku. Zadbane działki, przycięte kwiaty, piękne jesienne rabaty to znaki dobrego ogrodnika. By jednak takim się stać trzeba najpierw posiadać odpowiednią wiedzę a potem w działkę włożyć trochę serca i... pracy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?