Aksamitki. Kwiaty dla początkujących i zabieganych. Kiedy je siać, sadzić i jak o nie zadbać? ABC uprawy aksamitek

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Żółte, pomarańczowe lub brązowawe kwiaty aksamitek są znane chyba każdemu. Warto je mieć w ogrodzie i na balkonie, bo mają niewielkie wymagania, a mogą kwitnąć aż do przymrozków.
Żółte, pomarańczowe lub brązowawe kwiaty aksamitek są znane chyba każdemu. Warto je mieć w ogrodzie i na balkonie, bo mają niewielkie wymagania, a mogą kwitnąć aż do przymrozków. BARBARA808 (pixabay.com)
Aksamitki udają się niemal zawsze. Nie mają wielkich wymagań glebowych, radzą sobie bez nawożenia, rosną ładnie w słońcu, ale i w półcieniu, niestraszne im upały i susza. Można je polecić początkującym ogrodnikom, choć i bardziej zaawansowani doceniają je. Aksamitki dobrze wpływają na ziemię, w której rosną, więc warto sadzić je z innymi roślinami, również warzywami. Można je także uprawiać na balkonach. Radzimy kiedy siać i sadzić aksamitki oraz co robić, żeby jak najlepiej kwitły.

Spis treści

Do Europy, a więc i do Polski, aksamitki przywędrowały aż z Meksyku. Rosną tam sobie dziko, upiększając naturalny krajobraz. W naszym klimacie są roślinami jednorocznymi. Kwitną we wszystkich odcieniach żółci i pomarańczy od lipca do pierwszych przymrozków. W niektórych regionach Polski są nazywane turkami.

Popularne odmiany aksamitek

W polskich ogrodach spotyka się trzy rodzaje tych kwiatów:

  • aksamitka rozpierzchła – najpopularniejsza, jej krzaczki mają od 20 do 40 cm wysokości, kwiaty mogą mieć budowę pełną, półpełną lub pojedynczą, są jedno- lub dwubarwne, złotopomarańczowe, brzoskwiniowe, purpurowobrązowe, brązowe z żółtym brzegiem;
  • aksamitka wyniosła – nazywana jest też wzniesioną, dorasta nawet do metra wysokości, ma największe kwiaty (ich średnica to nawet kilkanaście centymetrów), nadają się do bukietów, w wazonie stoją bardzo długo, za najpiękniejszą uchodzi odmiana goździkowa;
  • aksamitka wąskolistna – dorasta do 25 cm, jej krzaczki mają kulisty, zwarty pokrój, kwiaty są nieduże, delikatne, ale bardzo liczne w różnych odcieniach koloru złotego lub pomarańczowego.

Polecamy też:

Gdzie i jak sadzić aksamitki

Aksamitki świetnie nadają się na obrzeża rabatek. Można je wykorzystać jako pojedyncze kolorowe akcenty w ogrodzie, np. w pobliżu iglaków. Ich krzaczkami warto uzupełnić miejsca po przekwitłych wiosennych roślinach cebulowych. Ponieważ aksamitki dobrze znoszą niedobór wody, poradzą sobie nawet na skalniaku.

Aksamitki ładnie wyglądają też w donicach ustawionych na tarasie czy przed drzwiami wejściowymi do domu. Ich niskie odmiany są niezastąpione na południowych balkonach, bo w odróżnieniu od niektórych bardziej delikatnych roślin balkonowych, dobrze zniosą ostre słońce. Zaletą aksamitek jest i to, że nie są podatne na choroby grzybowe.

Aksamitki przeciw szkodnikom roślin

Aksamitki mają charakterystyczny zapach, który nie każdemu się podoba (bywają nawet nazywane "śmierdziuszkami", ale jest w tym sporo przesady). Jest szczególnie intensywny po uszkodzeniu rośliny. Zapach ten ma jednak też zalety, bo odstrasza szkodniki. Nie lubią go krety i gryzonie uszkadzające rośliny. Aksamitka jest naturalnym wrogiem nicieni. Najpierw je wabi, a kiedy już przyczepią się do jej korzeni, to giną.

Najpopularniejsza aksamitka rozpierzchła chroni rośliny przed wełnowcami. Warto posadzić jej krzaczki obok pomidorów i róż. Znacznie mniej będzie na nich mszyc. Niestety aksamitki są chętnie jedzone przez ślimaki.

Warto przeczytać:

Kiedy i jak siać i sadzić aksamitki?

Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, najlepiej jest kupić wiosną gotowe sadzonki aksamitek. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie sadzić ich w ogrodzie przed Zimną Zośką, czyli przed 15 maja. Są wrażliwe na przymrozki.

Aksamitki można też wyhodować samemu. Zabrać się do tego trzeba najpóźniej pod koniec marca, wysiewając nasiona do pojemnika ustawionego na okiennym parapecie. Gdy roślinki wykiełkują i podrosną, trzeba je przepikować do oddzielnych pojemniczków lub doniczkowej palety.

Prostszym sposobem jest wysianie nasion w drugiej połowie maja prosto na grządkę. Jak podrosną, przesadzić na stałe miejsca. Wadą tej metody jest to, że aksamitki później rozpoczną kwitnienie.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak siać aksamitki w ogrodzie i na rozsadę. Sprawdź, jak zrobić sadzonki i kiedy je posadzić

Co robić, żeby aksamitki długo kwitły

Aksamitki nie wymagają intensywnego nawożenia. Przenawożenie nawozem azotowym wyraźnie im nie służy, bo wytwarzają wtedy dużo liści, ale mało kwiatów.
Aby kwitły obficie i jak najdłużej, trzeba im systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Jeśli tego nie zrobimy, roślina zawiąże koszyczki z nasionami. Gdy dojrzeją, możemy je zebrać i przechować w suchym miejscu do przyszłego sezonu. Jedną z zalet aksamitek jest to, że można je bezkarnie przesadzać z miejsca na miejsce nawet gdy kwitną. Trzeba tylko wykopać je z bryłką ziemi i po przesadzeniu obficie podlać.

Narzędzia do Twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom