Wiązanka na cmentarz prawie za darmo. Wykorzystaj rośliny z ogrodu i kilka dodatków. Zobacz, jak ją zrobić

Katarzyna Laszczak
Wiązankę do położenia na grób można przygotować samemu i to niemal za darmo. Zobacz jak to zrobić. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Wiązankę do położenia na grób można przygotować samemu i to niemal za darmo. Zobacz jak to zrobić. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Wiązankę na cmentarz, która ozdobi grób na Wszystkich Świętych, można zrobić samodzielnie i to bardzo niewielkim kosztem. W niczym nie będzie gorsza od kupnej, a może być ciekawsza i bardziej osobista niż ozdoba wyprodukowana seryjnie. Do jej zrobienia nie trzeba żadnych umiejętności, a wystarczą rośliny z ogrodu.

Spis treści

Wiązanka na cmentarz. Zrób to sam

Na początku listopada ozdabiamy groby naszych bliskich kwiatami i stroikami, zapalamy znicze. Te dowody pamięci niestety kosztują, a inflacja nie oszczędza i tych cmentarnych akcesoriów. Jednak ładną wiązankę do położenia na grobie możemy zrobić samodzielnie. A jeśli mamy ogród, to będzie ona niemal za darmo. W dodatku taka własnoręcznie przygotowana wiązanka jest bardziej indywidualna niż kupiona, która została przygotowana seryjnie w dziesiątkach czy nawet setkach egzemplarzy.

Sprawdź: Jakimi kwiatami przystroić grób? Polecamy trwałe i ładne

Z czego zrobić wiązankę na cmentarz?

Do zrobienia wiązanki najlepiej wykorzystać tak zwane zimozielone rośliny, których w ogrodach nie brakuje. Należą do nich prawie wszystkie iglaki, ale też popularne mahonie o zielonych i błyszczących liściach oraz bluszcz. Zielone gałązki będą podstawą wiązanki, a przybrać ją można kwiatami. W naszej zostały wykorzystane róże oraz hortensje. Kwiaty tych ostatnich są trwałe i długo zachowują kolory, a hortensje rosną już niemal w każdym ogrodzie. Możemy wykorzystać zarówno ogrodowe (ich kwiatów nie ścinajmy zbyt nisko) oraz bukietowe czy krzewiaste. Jako dekoracja mogą posłużyć też trawy ozdobne czy klasyczne kwiaty przeznaczone do suszenia, takie jak nieśmiertelniki czy zatrwiany.

Materiały do naszej wiązanki

W naszej wiązance wykorzystaliśmy głównie rośliny z ogrodu: gałązki iglaków, pędy bluszczu oraz kwiaty hortensji. Uzupełniliśmy je – przyznajemy, że kupnymi – różami oraz gałązkami asparagusu.
Ponadto potrzebny będzie sznurek (typu dratwa), wąskie wstążki (według uznania) oraz szeroka, ozdobna wstążka.

Jak zrobić wiązankę na grób? Instrukcja krok po kroku

Najdłuższe zielone gałązki układamy w kształt wachlarza i wiążemy sznurkiem ich końcówki. Dokładamy do tego kwiaty, najlepiej w kilku rzędach, tak żeby znajdowały się na całości wiązanki. Do tego wcale nie potrzebujemy kwiatów o bardzo długich łodygach. Te, które znajdują się najniższej, możemy związać razem z końcówkami gałązek. Natomiast te, które mają znaleźć się wyżej, po prostu przywiązujemy do gałązek na wybranej wysokości, a końcówki łodyg ukrywamy między zielonymi igłami i liśćmi. Jeśli użyjemy ciemnozielonej wstążki, mocowanie będzie prawie niewidoczne. Ale wstążki zawiązane na małe kokardki możemy też wykorzystać jako element dekoracyjny (choć raczej unikajmy pstrokacizny i nadmiaru kolorów). W ten sposób do „konstrukcji” wiązanki możemy też dowiązywać drobniejsze zielone gałązki, które nadadzą jej objętość. Dokładamy i mocujemy kolejne kwiaty, aż będziemy zadowoleni z rezultatu. Na koniec końcówkę wiązanki (tę związaną sznurkiem) owijamy szeroką, ozdobną wstążką. I gotowe. Wiązankę wystarczy położyć na grobie.

Zobacz, jak zrobić wiązankę na grób

Na zdjęciach pokazujemy kolejne etapy wykonania wiązanki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom