Kwiaty i rośliny balkonowe czyli kwiatowy zakątek nie tylko w ogrodzie

Barbara Golian
Balkon ozdobiony pelargoniamiWiosna na większości balkonach robi się kolorowo. Najczęściej na polskich balkonach widzimy pelargonie. I nic w tym dziwnego, jeżeli uświadomimy sobie, że pięknie kwitną, są łatwe w uprawie i kwitną całe lato.
Balkon ozdobiony pelargoniamiWiosna na większości balkonach robi się kolorowo. Najczęściej na polskich balkonach widzimy pelargonie. I nic w tym dziwnego, jeżeli uświadomimy sobie, że pięknie kwitną, są łatwe w uprawie i kwitną całe lato. clarita
Nie trzeba mieć ogrodu czy imponującej wielkości tarasu, by cieszyć się kwiatami od wiosny do jesieni. Zarówno na balkonie, jak i w skrzynkach na parapecie,można stworzyć piękny, pachnący, wielobarwny zakątek z pelargonii, surfinii czy słonecznych nasturcji.

W słoneczne dni najchętniej każdą chwilę spędzalibyśmy w otoczeniu zieleni. Co zrobić, kiedy nie dysponujemy ogrodem? Pachnącą oazę możemy stworzyć również na balkonie. Oczywiście urokiem balkonu lub tarasu będziemy cieszyć się najpełniej, jeżeli odpowiednio je zagospodarujemy. Wybierając meble warto wybrać te składane – zaoszczędzimy cenną przestrzeń i bez problemu przechowamy meble zimą. Ważne jest również, aby stoły i krzesła były odporne na wilgoć i żeby łatwo się je czyściło.  No i najważniejsze, potrzebne będą piękne kwiaty lub inne rośliny, na przykład ziołowy ogródek.

Florystka doradza, jakie rośliny świetnie sprawdzą się na małym balkonie, jak je ze sobą łączyć i jak o nie dbać. Karolina Kruk poleca pachnące rośliny na balkon.

Źródło: TVP/x-news 

Jeżeli zależy nam na pięknym balkonie jak najmniejszym wysiłkiem, wybierajmy kwiaty łatwe w uprawie. W skrzynkach balkonowych warto umieścić czubatkę ubiorkolistną, portulakę wielkokwiatową oraz stokrotki. Wiele osób decyduje się na zawsze modne pelargonie. Te piękne, wielobarwne kwiaty kwitną do późnej jesieni.

Wybierz z nami: Meble na mały balkon 

Odpowiednie pojemniki na kwiaty

Pierwszą ważną rzeczą jest wybór odpowiednich roślin i zakup skrzynek, pojemników lub doniczek zgodnie z wielkością i kształtem balkonu lub parapetu. Im większe naczynie, tym lepiej, ponieważ pozwala ono unikać przesuszania i zapewnia dłuższe utrzymanie wilgoci. Podłoże w maleńkich doniczkach szybko wysycha, zwłaszcza w letnie upalne dni. Trzeba je też częściej nawozić.

Kolejną ważną zasadą są otwory na dnie doniczki. Rośliny nie są w stanie rozwijać się właściwie w stojącej wodzie, korzeniom brakuje powietrza, mogą gnić, są narażone na różne choroby. Ograniczanie wody jest złym pomysłem, gdyż każda roślina powinna mieć jej pod dostatkiem, a nadmiar powinien swobodnie wyciekać przez otwory. Doniczki bez dziurek możemy stosować wyłącznie jako osłonki.

Dobrym rozwiązaniem będą też doniczki z podwójnym dnem. Korzenie mają w nich stały dostęp do powietrza i wody, która nie wyparowuje z niej tak szybko. Dzięki temu rośliny rosną dorodniej. Na dno donicy można wsypać drenaż, dzięki któremu nadmiar wody, zbierający się na podstawce, nie będzie z powrotem wsiąkał w podłoże.

Szukaj inspiracji w poradniku: Jak urządzić balkon 

Grunt dobry dla kwiatów balkonowych

Równie ważną rzeczą jest wybór podłoża, które zapewni balkonowym kwiatom optymalne warunki rozwoju. Zwykła ziemia ogrodowa nie nadaje się do tego. Dlaczego? Z prostego powodu – zawiera ona nasiona chwastów, grzyby, larwy owadów, które mogą błyskawicznie zniszczyć korzenie i pędy delikatnych kwiatów balkonowych.

Najbezpieczniejszy będzie zakup gotowego podłoża, które zawiera idealną mieszaninę różnych frakcji torfu, nawóz, dzięki czemu niepotrzebne jest już dodatkowe nawożenie. Gotowe mieszanki do uprawy kwiatów balkonowych mają również w swoim składzie kuleczki keramzytu, które dodatkowo napowietrzają glebę dbając o korzenie roślin.

Dlaczego czasem kwiaty źle wyglądają?

Tworzenie przez rośliny krótkich i cienkich pędów oraz małych liści i kwiatów, słabe kwitnienie, liście jasnozielone są objawami niedoboru składników odżywczych, natomiast zahamowanie wzrostu, rośliny wyglądające na zwiędnięte, mimo wilgotnego podłoża, żółknięcie liści i osłabienie kwitnienia są objawami nadmiernego zasolenia podłoża. By tego uniknąć warto zapamiętać, iż mimo że gotowe podłoża do kwiatów są droższe od zwykłej gleby, to rośliny nie będą już wymagały nawożenia ani dodatkowej pielęgnacji. Naszymi obowiązkami będzie jedynie podlewanie i radość z burzy kwiatów rozwijających się na naszym balkonie bądź parapecie. 

Więcej wiedzy w poradniku: Jak dbać o rośliny w balkonowych skrzynkach 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom