Jak urządzić balkon. Poradnik

Grażyna Zwolińska
BalkonWłaścicielka tego balkonu zamieniła go w mały kwiatowy ogródek.
BalkonWłaścicielka tego balkonu zamieniła go w mały kwiatowy ogródek. Grażyna Zwolińska
Zwykle jest nieduży, więc niby niewiele można wymyślić, jeśli chodzi o jego urządzenie. Ale nawet jak ma niecałe dwa metry kwadratowe, można stworzyć na nim wypoczynkową oazę.

Na początek powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym nam najbardziej zależy. Czy balkon ma nam zastąpić ogródek, czy chcemy na nim posiedzieć przy kawie, a może po prostu móc się poopalać. Często próbujemy pogodzić wszystkie oczekiwania. Zapominamy przy okazji, że szczególnie w przypadku niewielkiego balkonu, może to doprowadzić do wizualnego zagracenia przestrzeni.

Niech tonie w kwiatach

Takie rozwiązanie polecić można tylko tym, którzy mają czas i ochotę na zajmowanie się roślinami. Te balkonowe wymagają stałego doglądania, zwłaszcza w upalne dni.

Posiadacze niedużych balkonów wiedzą, jak bardzo oszczędza miejsce powieszenie skrzynek z kwiatami po zewnętrznej stronie balustrady. Pozostałe kwiaty można umieścić w doniczkach zawieszonych bezpośrednio na ścianie lub na zamontowanych tam półkach. Dobrze sprawdzają się pnącza.

Jeśli kwiatów nadal nam za mało, możemy je posadzić jeszcze w donicach stojących na podłodze. Najlepiej jeśli są wysokie i wąskie. Czasem lepiej zamiast wielu doniczek, zdecydować się jedną większą, np. z pięknym cytrusowym drzewkiem lub iglakiem.

Czytaj też: Meble na mały balkon 

Zalety składanego stolika

Jeśli zależy nam na tym, żeby na balkonie było miejsce do posiedzenia przy kawie lub lampce dobrego trunku, rozejrzyjmy się za stolikiem i fotelikami. Najłatwiejsze w utrzymaniu i najtańsze są te z tworzywa sztucznego. Pięknie wyglądają ratanowe lub np. stylizowane żeliwne.

Kiedy jednak miejsca jest naprawdę niewiele, rozejrzyjmy się za składanym stolikiem przytwierdzanym do ściany. Można go opuszczać lub podnosić, w zależności od potrzeby.

Albo markiza, albo rolety

Osobną sprawą jest ochrona przed słońcem. Na małym balkonie raczej nie sprawdzi się parasol. Nie może być duży, więc nie da wystarczającego cienia i nie jest odporny na wiatr. Lepsza będzie odpowiednio przymocowana markiza sięgająca aż do linii balkonowej balustrady.

To jednak dość kosztowne rozwiązanie. Tańszym jest zamontowanie niedrogich bambusowych rolet. Wystarczy przykręcić je do spodu balkonu sąsiada i opuszczać w razie potrzeby.

Dobrze dobrać elementy wystroju

Najważniejsze przy urządzaniu balkonu, zarówno małego jak i dużego, jest odpowiednie dobranie wszystkich elementów. Muszą do siebie pasować i tworzyć odpowiedni klimat. Kolor mebelków, poduszki na foteliki, typ doniczek, różne dekoracyjne drobiazgi nie mogą być od Sasa do lasa. Uroku całości dodadzą np. nieduże lampy solarne wbite do skrzynek z kwiatami lub świeczki.

Czytaj też: Zabudowa balkonu zatrzyma hałas i zwiększy metraż mieszkania 

Brzydki widok można przysłonić

Bywa, że mamy pecha, bo nasz balkon wychodzi na ruchliwą ulicę i wtedy o żadnym relaksie na nim nie ma mowy. Może być też tak, że wprawdzie jest na nim dostatecznie cicho, ale widok z balkonu jest brzydki. Czy można go jakoś przysłonić? Można przynajmniej próbować. Np. sadząc wzdłuż balustrady szybko rosnące jednoroczne pnącza. Pomóc im może parawan z drewnianych lub bambusowych kratek. Na takim balkonie wprawdzie się nie poopalamy, ale możemy stworzyć na nim zaciszny kącik bez widoku na odrapaną ścianę sąsiedniego wieżowca.

Czytaj też: Jak dbać o rośliny w balkonowych skrzynkach. Poradnik 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom