Koszty budowy domu: jak się kształtują i jak je planować

redakcja.regiodom, Małgorzata Smogór, firma AKaMi, ekspert budowy SILKA YTONG
Budowa domuBudowa domu tradycyjnego, tj. w technologii murowanej związana jest z kosztami materiałów oraz kosztami robocizny.
Budowa domuBudowa domu tradycyjnego, tj. w technologii murowanej związana jest z kosztami materiałów oraz kosztami robocizny. Silka Ytong
Ułatwieniem dla oszacowania całkowitych kosztów inwestycji budowy domu jest podział na kolejne etapy realizacji budowy. Dzięki temu można racjonalnie kontrolować wydatki przez cały proces budowlany.

Na koszty budowy domu składa się kilka ważnych rzeczy. Są wśród nich: koszty zakupu działki, wydatki poniesione na dokumentację projektową, koszty kredytu oraz koszty wznoszenia domu. Przez budowę domu rozumiemy poszczególne etapy tego procesu.  Ogólny podział kosztów na poszczególnych etapach budowy domu w technologii tradycyjnej, czyli murowanej wygląda następująco:

  • stan zerowy, czyli etap organizacyjny oraz prace ziemne i fundamentowe – 12% wszystkich kosztów poniesionych na budowę domu,
  • stan surowy otwarty, czyli czas, kiedy powstają ściany, kominy, schody, więźba dachowa i pokrycie dachu – 30%,
  • stan surowy zamknięty, czyli czas na stolarkę otworową –  to montaż drzwi, okien i przeszkleń, a także m.in. prac blacharskich – 23%,
  • roboty wykończeniowe, czyli m.in. położenie tynków, podłóg, posadzek, rozprowadzenie przewodów elektrycznych, malowanie itp. – 35%.

– Przygotowanie kosztorysu warto powierzyć specjaliście. Będziemy mieć wtedy pewność, że w kosztorysie uwzględnione zostaną wszystkie prace i materiały potrzebne do tego, aby powstał dom. Niezależnie od tego co wyjdzie w kosztorysie, warto uwzględnić rezerwę. Jej wysokość powinna wynosić ok. 20% szacowanej w kosztorysie wartości inwestycji. Nieprzewidziane wydatki mogą pojawić się w każdej chwili i na każdym etapie budowy. Warto być na nie przygotowanym – mówi Małgorzat Smogór z firmy AKaMi, ekspert budowy Silka Ytong.

Nieprzewidziane koszty związane z budową mogą wynikać między innymi z błędów popełnianych przez ekipę budowlaną. Ryzyko niemiłych niespodzianek wynikających z nierzetelności budowlańców możemy zminimalizować, jeżeli dokonamy właściwego wyboru. Często okazuje się, że nie opłaca się oszczędzać na firmie budowlanej. Jej błędy mogą bardzo podrożyć budowę domu, jeżeli wyjdą w trakcie budowy lub nawet uprzykrzyć na mieszkanie w nowym domu, gdy ujawnią się dopiero po przeprowadzce. Nie zapominajmy również o czasie trwania budowy. Każdy błąd sprawia, że później zamieszkamy w nowym domu.

Dowiedz się:Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną 

Koszty zakupu określonych materiałów można obniżyć przeprowadzając rekonesans na rynku. Jesienią i zimą materiały są najtańsze – warto wykorzystać te pory roku na gromadzenie materiałów, jeżeli mamy już plac budowy. Wtedy musimy pamiętać jednak o właściwym sposobie przechowywania materiałów budowlanych. W przeciwnym razie może okazać się, że po zimie materiały nie nadają się do wykorzystania.

W przypadku wyboru materiałów i technologii ważna jest jakość i technologia. Warto liczyć koszty kompleksowo, łącznie z późniejszą eksploatacją. Energooszczędne rozwiązania pozwalają w przyszłości na niższe koszty utrzymania domu, a inwestycja w nie może zwrócić się już po kilku latach użytkowania budynku.

Przeczytaj: Jak obniżyć  koszty budowy domu nie tracąc na jakości 

Wieńczącym wydatkiem budowy domu jest wynagrodzenie osób biorących udział w jego powstaniu. W tym przypadku, cena usługi też nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę. Dom, który ma stać wiele lat i być bezpieczny dla swych mieszkańców wybudują kompetentni fachowcy. Doświadczenie specjalistów można sprawdzić pytając ich o referencje, odwiedzić zakończone przez nich projekty budowlane, poszukać opinii na forach internetowych i wśród znajomych. By uniknąć nieoczekiwanych kosztów, nerwów i wydłużenia czasu prac budowlanych, warto zawierać z każdym z fachowców precyzyjne umowy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom