Koce wełniane, polarowe, żakardowe. Który koc wybrać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ciepły koc Na co zwrócić uwagę, kupując taki pled? Nie tylko na cenę.
Ciepły koc Na co zwrócić uwagę, kupując taki pled? Nie tylko na cenę. Isabelle Taylor Pexels.com
Przyjemny w dotyku, a przede wszystkim ciepły. Taki ma być koc. Wełniany, polarowy czy żakardowy? Podpowiadamy, jaki kupić.

W sprzedaży dostępne są koce niby-wełniane, niby-polarowe albo niby-żakardowe, które kosztują jedynie 10 złotych, choćby w markecie. Te produkty jednak zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z prawdziwym wełnianym, polarowym lub żakardowym kocem. Na co zwrócić uwagę, kupując taki pled? Nie tylko na cenę.

Koce wełniane

Koce wełniane (np. z wełny owiec rasy merynos) powodują, że tak bardzo nie dają nam się we znaki skutki zmian zwyrodnieniowych, chorób układu moczowego i nerek, stanów zapalnych, reumatyzmu, urazów kręgosłupa i szyi. To dlatego, że wełna stanowi swoisty amortyzator i łagodzi ból. Wełna eliminuje także tzw. jony dodatnie, które są często przyczyną migreny lub senności, apatii, ogólnego zmęczenia. Co więcej: poprawia krążenie krwi. Zmniejsza również napięcie mięśni i nerwobóle.

Koce z czystej wełny, bez domieszek, utrzymują temperaturę ciała naturalną dla człowieka. Są izolatorem zimna. „Reagują" na temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu. Jednocześnie nie powodują, że ciało się przegrzewa. Latem osłaniają ciało przed przegrzaniem się i poceniem. Zimą natomiast zapewniają przyjemne ciepło.

Może sobie takie zafundujesz? Pokrowce na meble 

Wełniane koce wchłaniają nadmiar wilgoci, ale nie są wówczas mokre czy nawet wilgotne, chociaż z reguły robią się nieco cięższe. Te z dodatkiem lanoliny (naturalny tłuszcz zwierzęcy) sprawiają, że zahamowany zostaje lub znacznie ograniczony rozwój bakterii i roztoczy. Kolejny plus lanoliny jest taki, że dzięki niej koc jest łatwo utrzymać w czystości. Można go prać np. w pralce już w temperaturze 30–40°C. Niektóre pralki mają specjalny program prania: wełna. Dobrze będzie, jeśli wełniany koc posiada obszyte brzegi, np. lamówkami, wtedy nie będzie się strzępił. No chyba, że ma frędzle. 

Minusem może być natomiast to, że mogą być szorstkie w dotyku, nieco sztywne. Ta szorstkość może być traktowana czasem jak atut: końcówki włosków masują skórę ciała, przez co ukrwienie skóry staje się lepsze, a cera wygląda na zdrowszą, wypoczętą. Alergicy mogą jednak być uczuleni na wełnę. Może u nich wystąpić swędzenie skóry, pieczenie albo wysypka.

Koce polarowe

Koce polarowe są antyalergiczne. Często przyjemniejsze w dotyku niż czysta wełna, bardziej miękkie, a przy tym delikatne dla skóry, łatwe w utrzymaniu. Te z długim włosem są cieplejsze (włos „zatrzymuje" ciepło). Polar często ma wyższe właściwości termoizolacyjne niż naturalna wełna. Struktura włókien koca polarowego przypomina trochę futro niedźwiedzia polarnego. Połączone, splecione ze sobą włókna są wewnątrz puste. To właśnie taka budowa włosa gwarantuje, że te koce „oddychają". Utrzymują odpowiednią, naturalną dla człowieka temperaturę, a dodatkowo sprawiają, że ten nadmiernie nie poci się.

Zobacz również: Wybieramy rolety

Włókna polarowe nie gniotą się (są sprężyste, elastyczne). Nie przyjmują zapachów. Są odporne na mechacenie, dzięki czemu nie widać na nich „bąbelków" nawet po 20 latach użytkowania. Zamoczony polar po wyschnięciu nadal posiada te same właściwości.

Koce żakardowe

Koce żakardowe prezentują się elegancko, ale nie to jest najważniejszą ich cechą. Są wytrzymałe, chociaż wyglądają na delikatne. Ich kolejna cecha charakterystyczna to miękkość w dotyku niczym aksamit i lekkość, dlatego też często to właśnie kocyki dziecięce do wózka są wykonane z żakardu. Mogą mieć delikatny połysk. Koce żakardowe zwykle składają się z dwóch materiałów: bawełny (np. około 60 procent) i akrylu (mniej więcej 40 procent).

O ile najpopularniejsze koce wełniane są w kratkę, a polarowe – gładkie, o tyle koce żakardowe często są we wzory. Mogą stanowić ozdobę same w sobie, choćby jako narzuta na kanapę. Łatwo można taki koc dopasować do fasonu zasłon lub poduszek ozdobnych z podobnymi wzorami. Koc żakardowy można prać w pralce nawet w 30 stopniach.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując koc?

Do prania lepiej użyć płynu do prania (są specjalne do wełny) niż tradycyjnego proszku. Lepiej nie prasować koca i go nie wybielać. Nie można też suszyć go w pralko-suszarce. Z reguły producenci odradzają pranie chemiczne. 

A może patchworki: sposób na ożywienie wnętrza 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom