Kluzja, czyli okrętnica, to oryginalna roślina doniczkowa. Jak uprawiać, podlewać i pielęgnować ten kwiat?

Katarzyna Laszczak
Kluzja różowa to atrakcyjna roślina doniczkowa o niezbyt dużych wymaganiach.
Kluzja różowa to atrakcyjna roślina doniczkowa o niezbyt dużych wymaganiach. Juan Pablo Jareno Alarcon/Getty Images
Kluzja w naturze jest pięknie kwitnącym drzewem, jednak w Polsce uprawia się ja jako roślinę doniczkową. Ma ładny pokrój i skórzaste, ciemnozielone liście. Kluzja nie jest przesadnie wymagająca, a może być atrakcyjną ozdobą pokoju lub widnej łazienki.

Spis treści

Kluzja różowa zwana okrętnicą. Co to za roślina i jak wygląda?

Kluzja różowa (Clusia rosea) to tropikalne drzewo o wiecznie zielonych liściach, jednak w uprawie domowej ma zdecydowanie skromniejsze rozmiary, bo najczęściej dorasta do ok. 60 cm wysokości (maksymalnie ok. 100 cm). Ma przy tym ładny, krzaczasty pokrój. W uprawie doniczkowej jej główną ozdobą są dość duże, ciemnozielone i mocne liście. Natomiast w naturze kluzje też pięknie kwitną – wytwarzają duże i pachnące kwiaty o białoróżowych płatkach. Niestety, w domach te rośliny rzadko zakwitają.
W Polsce można kupić okrętnice kilku odmian, a najbardziej popularna jest kluzja Princess. Rzadziej spotyka się kluzję Variegata (o liściach z żółtymi przebarwieniami) oraz miniaturową Nana. Odmiany te cechują się raczej powolnym wzrostem.

Jak uprawiać kluzję w doniczce?

Kluzje to rośliny o niezbyt wygórowanych wymaganiach. Trzeba zapewnić im jasne miejsce, ale najlepiej z rozproszonym światłem (można je też przyzwyczaić do bardziej bezpośredniego nasłonecznienia, ale trzeba to robić stopniowo, żeby słońce nie poparzyło liści). Znoszą też zacienienie, ale wtedy pędy wyciągają się, a liście wyrastają na nich rzadziej.

Ważną sprawą jest temperatura, bo kluzje są ciepłolubne. Zadbajmy o to, żeby nie narażać ich na temperaturę niższą niż 16 st. C, a najlepiej poczują się w 20-24 st. C. Jeśli roślinie będzie zbyt zimno, zacznie gubić liście. Absolutnie nie narażajmy ich na zimne przeciągi, więc jeśli doniczka stoi na parapecie, uważajmy na wietrzenie od jesieni do wiosny. Lato mogą spędzać na balkonie lub tarasie, ale w osłoniętym miejscu i tak, żebyśmy mogli kontrolować nawodnienie.

Podlewanie i zraszanie kluzji

Te rośliny, szczególnie starsze, dość dobrze znoszą czasowe przesuszenie. Jednak optymalne dla nich jest lekko wilgotne podłoże. Między jednym i drugim nawadnianiem podłoże powinno nieco przeschnąć (górne 2-3 cm). Trzeba zadbać też o to, żeby ziemia była przepuszczalna, ale bogata w materię organiczną i miała lekko kwaśny odczyn. W doniczce musi być odpływ. Jeśli kluzja będzie miała zbyt mokrą ziemię, jej liście zaczną brązowieć, a korzenie – gnić. Lepiej raz zapomnieć o jej podlaniu niż nawadniać ją zbyt intensywnie.

W warunkach naturalnych ta roślina jest drzewem. Ładnie kwitnie (w doniczkach zdarza się to rzadko), tworzy oryginalne owoce, a wzory i napisy wydrapane
W warunkach naturalnych ta roślina jest drzewem. Ładnie kwitnie (w doniczkach zdarza się to rzadko), tworzy oryginalne owoce, a wzory i napisy wydrapane na jej liściach są trwałe (stąd potoczna nazwa kluzji, czyli drzewo autografów). Wmpearl (talk)/wikimedia.commoms CC BY-SA 4.0

Kluzje lubią wilgotne powietrze i docenią zraszanie. Jeśli jednak nasza roślina zakwitłaby, nie moczmy pąków i kwiatów! Używajmy do tego, podobnie jak do podlewania, przegotowanej wody. W sezonie grzewczym w pobliżu rośliny warto ustawić nawilżacz. To, że kluzje lubią wilgoć w powietrzu i ciepło sprawia, że dobrze poczują się w widnej łazience.

Przycinanie i rozmnażanie kluzji

Kluzje można przycinać, aby ich pędy i liście zagęściły się. Robi się to wiosną. Ścięte pędy większych roślin można ukorzenić w wilgotnej, przepuszczalnej i ciepłej ziemi, jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo może to potrwać, a i nie zawsze się udaje.

Uwaga na sok kluzji

Sok z kluzji ma drażniące właściwości, dlatego trzeba uważać na bezpośredni kontakt z nim skóry i błon śluzowych (np. podczas cięcia). Zwróćmy też uwagę na dzieci (oraz zwierzęta domowe). Ponadto może uczulać osoby mające alergię na lateks.

Kluzja, czyli „drzewo autografów” oraz okrętnica

Kluzja bywa nazywana „drzewem autografów” (autograph tree), bo napis wydrapany na jej liściu pozostanie na nim na zawsze i nawet będzie rósł razem z nim. Tam, gdzie te rośliny występują jako drzewa, często mają „popisane” liście.

Kluzja ma też inną ciekawą cechę. Jeśli jej nasiono wyląduje w konarach drzew (np. za sprawą ptaków), roślina zacznie tam się rozwijać (jest hemiepifitem). Wypuści korzenie powietrzne, które sięgną podłoża, ale też tak oplotą roślinę-gospodarza, że ją zaduszą. W uprawie doniczkowej nie musimy obawiać się „agresji” kluzji, jednak u starszych roślin mogą pojawić się korzenie powietrzne.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom