Klimatyzacja w bloku – kiedy możemy ją zamontować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwyW mieszkaniach najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym jest tzw. split. Pozwala on na klimatyzację jednego pomieszczania. Tego typu system składa się z jednostki wewnętrznej (tzw. parownika) i zewnętrznej (skraplacza), które są ze sobą połączone. Bardziej zaawansowanym, w związku z czym droższym, rozwiązaniem jest tzw. multi split, w którym do jednego urządzenia zewnętrznego możemy podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych.
Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwyW mieszkaniach najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym jest tzw. split. Pozwala on na klimatyzację jednego pomieszczania. Tego typu system składa się z jednostki wewnętrznej (tzw. parownika) i zewnętrznej (skraplacza), które są ze sobą połączone. Bardziej zaawansowanym, w związku z czym droższym, rozwiązaniem jest tzw. multi split, w którym do jednego urządzenia zewnętrznego możemy podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych. CentroClima
Nie musisz zazdrościć właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zafundowali sobie klimatyzację. W mieszkaniu w bloku też możesz ją sobie sprawić, jeżeli spełnisz określone warunki.

Gdy za oknem panują upały, tęsknimy za chłodem. Nie tylko właściciele domów mogą cieszyć się z dobrodziejstw klimatyzacji. Równie dobrze statystyczny Kowalski mieszkający w mieszkaniu w bloku może sobie takie rozwiązanie sprawić. Należy jednak spełnić kilka wymogów. Montaż klimatyzacji w bloku czy szeregówce jest bowiem możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Split albo multisplit

– W mieszkaniach dla schłodzenia wybranego pomieszczenia, choćby salonu, sypialni czy kuchni, montuje się zazwyczaj tzw. splity, czyli proste układy składające się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych ze sobą zazwyczaj kilkumetrową instalacją – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima. – Z kolei w układach typu multisplit mamy do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną i kilkoma wewnętrznymi, dzięki którym schłodzimy całe mieszkanie.

Więcej na temat: Klimatyzacja w domu i wentylacja 

W obu przypadkach z montażem klimatyzatora lub klimatyzatorów wewnątrz nie będziemy mieć większego problemu, ale zawieszenie drugiej części układu na elewacji musi być poprzedzone odpowiednią procedurą. – Dach, elewacja, a niekiedy nawet balkon, stanowią tzw. części wspólne – podkreśla ekspert. – Ingerencja w ich strukturę, również ta związana z wieszaniem klimatyzatorów, odbywa się wyłącznie za zgodą uprawnionych podmiotów. W Polsce nie ma aktualnie przepisów, które jednoznacznie precyzują to zagadnienie, dlatego decyzyjność w tej sprawie leży wyłącznie po stronie administratorów lub zarządców budynku.

Zapytaj zarządcę i sąsiadów o zgodę

Zanim więc zadzwonimy po ekipę montującą klimatyzację, musimy udać się do spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej, żeby uzyskać ich zgodę na montaż. Należy złożyć odpowiedni wniosek. – Z doświadczenia wiem, że do takiego wniosku warto dołączyć projekt nowej instalacji wraz z wymiarami urządzeń, poziomem ich głośności i dokładnie zaznaczonym miejscem montażu jednostki zewnętrznej – wymienia dalej Dawid Kozyra. – Częstą praktyką spółdzielni jest np. wymóg dołączenia zgód sąsiadów na montaż klimatyzacji.

Dowiedz się: Jak mądrze korzystać z klimatyzacji, by uniknąć choroby 

Bywa, że zarządca czy spółdzielnia proszą nawet o opinię architekta w tej sprawie, ponieważ klimatyzator zamontowany przykładowo na elewacji może negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd budynku. Jeśli się uda i nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas ekipa monterska może przystąpić do wykonania prac.

Gdy lokatorzy nie wyrażą zgody

Bywa jednak, że sąsiedzi nie wyrażą zgody na to, aby Kowalski miał u siebie klimatyzację. – W przypadku odmowy tak naprawdę jedynym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego – przekonuje ekspert. – To kompaktowe urządzenie, któremu do pracy, poza podłączeniem do prądu, niezbędny jest dostęp do powietrza z zewnątrz, np. poprzez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jest to niezbędne do wyprowadzenia gorącego powietrza z mieszkania na zewnątrz. Warto pamiętać, że klimatyzatory przenośne są jednak mniej wydajne od układów typu split czy multisplit i zdecydowanie głośniejsze. Sprawdzają się natomiast w starszych budynkach, jak choćby kamienice, gdzie montaż urządzeń uniemożliwia nam dodatkowo brak zgody konserwatora zabytków. 

Podpowiadamy: Jak kupić mieszkanie, w którym nie będzie gorąco

Jeżeli nasza spółdzielnia wyklucza jakikolwiek montaż jednostki zewnętrznej na budynku, to pozostaje nam jedynie możliwość wykorzystania klimatyzatora
Jeżeli nasza spółdzielnia wyklucza jakikolwiek montaż jednostki zewnętrznej na budynku, to pozostaje nam jedynie możliwość wykorzystania klimatyzatora przenośnego. Fot. CentroClima
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom