Kielichowiec zachodni – piękny wygląd i trucizna w jednym. Jak uprawiać kielichowca?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kielichowiec zachodniKielichowiec zachodni właśnie teraz, na początku maja, zaczął kwitnąć. Jego kwiaty mają oryginalny, czekoladowy kolor.
Kielichowiec zachodniKielichowiec zachodni właśnie teraz, na początku maja, zaczął kwitnąć. Jego kwiaty mają oryginalny, czekoladowy kolor. Jarosław Mikietyński
Wieki temu Indianie zatruwali strzały wyciągiem z soku z kielichowca zachodniego i szli na polowanie na kojoty. Dzisiaj tę roślinę mało kto rozpoznaje. A szkoda, bo kielichowiec zachodni zachwyca swoim wyglądem.

Kielichowiec zachodni, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Zachodu. – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej stanowią jego kraj pochodzenia – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ten krzew można spotkać m.in. w stanach Waszyngton i Kalifornii.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać porzeczkę krwistą – piękny krzew ozdobny

U nas roślina jest znacznie mniej popularna. – W Polsce uważa się, że kielichowiec zachodni jest w niewielkim stopniu mrozoodporny – dodaje Mikietyński. – Teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką: naszemu kielichowcowi nie szkodzą zimy. Kolejna zaleta tej rośliny jest taka, że kielichowiec jest odporny na choroby oraz szkodniki.

Warunki dobre dla kielichowca zachodniego

Roślina najlepiej rośnie w cieniu. Nie ma wygórowanych upodobań glebowych. – Służy jej ziemia uniwersalna albo zasadowa oraz regularne, lecz niezbyt obfite, podlewanie – zaznacza specjalista. Kielichowiec zachodni dobrze rośnie tam, gdzie jest wilgoć, np. nad potokami. Krzew dorasta do 4, nawet 5 metrów wysokości, chociaż z reguły mierzy maksymalnie 3 metry. – Na początku maja zaczyna kwitnąć. Ma czekoladowe, ciemnobrązowe, specyficznie pachnące kwiaty.

Przeczytaj: Jak uprawiać kielichowiec wonny 

Niektórym zapach kwiatów kielichowca zachodniego kojarzy się z winem albo octem. Bywa, że roślina kwitnie aż do lipca. Owoce to ciemne kulki, które dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Ciekawostką są liście kielichowca: z wierzchu są szorstkie, jak tarka, a od spodu gładkie. 

Niebezpieczny kielichowiec

Ładny wygląd to jedno, trzeba jednak uważać, ponieważ kielichowiec jest też niebezpieczny. – Roślina ta jest trucizną, bo zawiera kalikantynę, czyli związek podobny do strychniny, mającej silne właściwości toksyczne dla ludzi i dla zwierząt – zaznacza ogrodnik.
Zjedzenie rośliny spowoduje zatrucie. Te właściwości kielichowca wieki temu wykorzystywali Indianie. – W strzały wstrzykiwali wyciąg z soku z kielichowca i uzbrojeni w te strzały wybierali się na polowanie na kojoty – wyjaśnia Mikietyński.

Niektórzy Indianie wierzyli jednak w uzdrawiające moce, drzemiące w kielichowcu zachodnim. Sporządzali aromatyczną herbatkę z kory tej rośliny i pili ten wywar, gdy bolała ich głowa. Robili tak, choć bywało, że po wypiciu wywaru człowiek umierał.
– Mówi się też, że w korzeniach kielichowca znajduje się substancja, która odstrasza nornice. Ta teza nie jest jednak udowodniona – kończy Mikietyński. 

Warto się dowiedziećSposoby na zwalczanie nornic w ogrodzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom