Nornica w ogrodzie. Sposoby na zwalczanie nornic

Katarzyna Piojda
Nornica jest często mylona z innymi gryzoniami: chomikiem albo myszą polną. To podobieństwo oddaje też jej nazwa naukowa "myodes", co oznacza "jak mysz".
Nornica jest często mylona z innymi gryzoniami: chomikiem albo myszą polną. To podobieństwo oddaje też jej nazwa naukowa "myodes", co oznacza "jak mysz". jggrz (pixabay.com)
Nornica jest małym gryzoniem, ale może poczynić duże szkody w ogrodzie. Piszemy o sposobach na zwalczanie nornic w ogrodzie.

Jak wygląda nornica?

Ten mały gryzoń ma szare albo rudawe futerko, duże oczy, szpiczasty pyszczek z wąsami, tułów długi na około 10 centymetrów i 5-centymetrowy ogon. No i ostre, niczym nóż, zęby z siekaczami, które rosną przez całe życie, czyli około 2 lat.  Nornica sprawnie wspina się po gałęziach, ale przede wszystkim rządzi pod ziemią. Na świecie jest kilka gatunków nornic, w Polsce występuje nornica ruda (Myodes glareolus).

Polecamy też:

Jak odróżnić nornicę od myszy

Niektórzy mówią, że nornica wygląda jak chomik. Inni mylą nornice z myszami. Znawcy wiedzą, że to inne gryzonie. Nornice tylko na pierwszy rzut oka są podobne do myszy. Nornice mają jednak mniejsze uszy, krótszy ogon i łapy.

– Nornice kopią podziemne tunele, lecz nie usypują kopczyków – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Myszy polne też je kopią, ale myszy domowe już nie.

Nornica to pospolity szkodnik ogrodowy. – Podkopuje rośliny od dołu i obgryza ich korzenie – zaznacza Mikietyński. – W efekcie rośliny wysychają, czego powodem są ich obnażone, zniszczone przez nornice korzenie. Nornice zjadają też kłącza i cebule roślin, ale również ich części naziemne i nasiona. Nie gardzą także owadami, larwami, drobnymi bezkręgowcami.

Nornica upodobała sobie pewne rodzaje ziemi. – To gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne – wymienia nasz rozmówca. – Szkodniki robią otwory o średnicy około 5 centymetrów. Te otwory pojawiają się m.in. na skarpach, trawnikach, grządkach, pod drzewami.

Chcesz odstraszyć komary i muchy? Posadź te rośliny! Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Tych roślin nie lubią owady. Stwórz „zapachową barierę”, któ...

Po czym poznać, że nornica działa w ogrodzie

Nornice nie robią kopców, jak krety. – Tworzą natomiast dziury, zazwyczaj kilka czy kilkanaście obok siebie – dodaje ekspert. – Te gryzonie ryją dosyć płytko pod ziemią, z reguły na głębokość 5–15 centymetrów. Budują swoiste labirynty pod ziemią. W korytarzach zakładają gniazda z mchu i trawy. Mysz polna nie robi aż takich kanałów, jak nornica.

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu

Istnieje kilka metod na pozbycie się nieproszonego gościa z działki. Warto je stosować ze sobą łącznie, bo jednego, skutecznego sposobu niestety nie ma.

Zdarza się jednak, że nieświadomie sami go zapraszamy do ogrodu. – Niektórzy, aby ochronić rośliny przed zimnem, okrywają je liśćmi – kontynuuje ogrodnik. – To powoduje, że w tych liściach zaczynają się gnieździć nornice. Dlaczego? – Ponieważ w liściach mają ciepło. Nornice lokują się też blisko pożywienia – odpowiada Jarosław Mikietyński. A właśnie nornice żywią się m.in. korzeniami roślin. Przy problemach z nornicami unikajmy ściółkowania liśćmi, słomą itp. materiałami.

Czytaj także:

Poza tym warto przekopywać ziemię, co niszczy korytarze nornic. Dobrze jest także sadzić rośliny, których nornice nie lubią. Należą do nich m.in. różne gatunki czosnku (jadalne i ozdobne), czarna porzeczka, rącznik (rycynus), mięta. Nornice nie lubią także bardzo specyficznego zapachu cebul koron cesarskich (szachownic).

Jeśli sadzimy rośliny cebulowe, a w ogrodzie pojawiały się nornice, umieśćmy cebule w specjalnych koszyczkach (najlepiej metalowych, a nie plastikowych). Nornice mają także sporo naturalnych wrogów, które pomogą pozbyć się ich z ogrodu. Należą do nich m.in. ptaki drapieżne, kuny, łasice, ale też domowe psy i koty.

Zwalczanie nornic

Trutki, czyli nasączone chemikaliami ziarno zbóż, np. pszenicy, są skuteczne w pozbyciu się nornic. Trutki jednak uśmiercają te szkodniki. Stosując je, pamiętajmy, że mogą one zatruć nie tylko nornice, ale także inne zwierzęta, które się na nie skuszą lub zjedzą zatrutą nornicę.

Łagodniej natomiast działa karbid. – Wypłoszy nornice, ale ich nie zabije – podkreśla ogrodnik. – Należy włożyć kilka grudek karbidu do nory i zakroplić wodą. Wówczas pod wpływem kontaktu karbidu z wodą wydziela się acetylen. Ten gaz sprawia, że nornice same się wyniosą.

Można stosować także preparaty przeznaczone do odstraszania kretów (np. Kretomax, Kretol, Kretobit). Najczęściej są one produkowane na bazie roślin, których te zwierzęta nie tolerują.

Zobacz także:

Są także specjalne świece dymne, za pomocą których można używać do zwalczania nornic (trzeba to jednak robić ostrożnie i stosując się dokładnie do zaleceń producenta).

Kolejne sposoby to łapki na myszy. Te tradycyjne, wykonane z drewna i metalu, wstawia się tam, gdzie nornice porobiły sobie korytarze. Istnieją również ekologiczne łapki: jest specjalna rurka zazwyczaj wykonana z PVC oraz blaszka, która wychyla się tylko w jedną stronę. Gryzoń, gdy wejdzie do rurki uchylając blaszkę, już się z niej nie wydostanie. Schwytane nornice warto wywieźć do lasu - to naturalne miejsce ich występowania, w którym tworzą część ekosystemu.

Niektórzy ogrodnicy stosują odstraszacze dźwiękowe. Są to urządzenia emitujące dźwięki szkodliwe dla gryzoni, ale nieszkodliwe dla człowieka. Fale dźwiękowe oddziałują na system nerwowy i słuch gryzoni, prowokując je do ucieczki.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom