Keramzyt i jego zastosowanie w budownictwie. Granulki do izolacji i drenażu

redakcja.regiodom
KeramzytW Polsce nazwa keramzyt została zapożyczona z języka greckiego - glina garncarska - keramos (czyli keramzyt). Keramzyt produkowany jest ze specjalnych gatunków gliny, bez dodatków chemicznych – jest to produkt w 100% naturalny.
KeramzytW Polsce nazwa keramzyt została zapożyczona z języka greckiego - glina garncarska - keramos (czyli keramzyt). Keramzyt produkowany jest ze specjalnych gatunków gliny, bez dodatków chemicznych – jest to produkt w 100% naturalny. Lucis
Ceramiczne, lekkie kuleczki - tak można w skrócie opisać keramzyt. Jest to materiał porowaty i mało nasiąkliwi. Dzięki temu keramzyt można stosować jako izolację termiczną. Zagęszczone granulki keramzytu są również dobrą izolacją akustyczną.

Keramzyt jest kruszywem, które powstaje z wypalania glin pęczniejących (bez domieszek) w temperaturze ok. 1150°C. Z masy formuje się małe grudki, które trafiają do pieca obrotowego. Po wypaleniu glina zwiększa kilkukrotnie swoją objętość, a w czasie produkcji keramzytu nie powstają odpady. Granulki keramzytu stają się niepalne, mrozoodporne i mało nasiąkliwe, a poddanie działaniu wody, szybką oddają wilgoć. Co ważne wypalone granulki można też łatwo kroić. Keramzyt jest odporny na korozję biologiczną oraz na działanie gryzoni, owadów, grzybów i pleśni. Cechuje go również dobra izolacyjność termiczna i duża wytrzymałość mechaniczna. 

W Polsce produkcję keramzytu zaczęto w latach 70-tych. Podczas gdy na szeroką skalę produkowano go w Skandynawii już w latach 30-tych, a jak głosi legenda został odkryty przez przypadek. Historia mówi o tym, że w 1913 roku w Stanach Zjednoczonych w jednej z cegielni miała miejsce awaria. Jej sprawcą był jeden z palaczy, który dosypał zbyt dużo miału do pieca i zasną. Przez to w piecu powstała za wysoka temperatura. Po przebudzeniu się palacz zauważył, że zamiast czerwonych cegieł w piecu jest jedynie masa o nieforemnym kształcie. Wtedy właściciel cegielni postanowił działać w zgodzie z zasadą – każdą wadę można podnieść do rangi waloru – i opatentował sposób wytwarzania spęczniałych grud z gliny.

Kuleczki keramzytu mogą mieć różne średnice (tzw. frakcje)

Kuleczki keramzytu są porowate wewnątrz a na wierzchu pokryte są twardą osłoną ceramiczną. Materiał sortuje się i następnie sprzedaje w kilku frakcjach.

Frakcja keramzytu [mm]Ciężar objętościowy [kg/m3]
0–4425–575
2–4332–449
4–8280–380
4–10270–370
8–20230–310
10–20230–310

Do czego stosuje się keramzyt

Kruszywo keramzytowe wykorzystywane jest do produkcji lekkich betonów (keramzytobetonów) i zapraw ciepłochronnych. Keramzyt możemy znaleźć również w pustakach ściennych i stropowych, systemów kominowych oraz innych elementach budowlanych zarówno wielko-, jak i drobnowymiarowych. Granulki keramzytu stosuje się jako materiał termoizolacyjny (izolacje cieplne) i w systemach drenażu. Coraz częściej buduje się również w Polsce prefabrykowane domy z keramzytobetonu.

Najczęściej wykorzystuje się keramzyt do wykonywania izolacji podłóg na gruncie oraz ocieplania i drenażu ścian piwnicznych. Rzadziej stosowany jest do ocieplania stropów, stropodachów i dachów zielonych. Może służyć też do renowacji starych podłóg.

Keramzyt jest również szeroko stosowany poza budownictwem. Między innymi w: geotechnice, radiestezji i ogrodnictwie (jako podłoże do upraw bezglebowych oraz do pokrywania gruntów wokół krzewów i rabat kwiatowych). 

Keramzyt wykorzystany jako izolacja może być użyty wielokrotnie. Dzięki temu, że nie traci on swoich właściwości wraz z upływem czasu.

Keramzyt jako izolacja cieplna podłogi na gruncie

Keramzyt ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ - lambda) od styropianu, dlatego słabiej od niego izoluje termicznie. Dla największej frakcji keramzytu stosowanej właśnie jako izolacja - w stanie suchym λ wynosi 0,075 W/(mK), a dla styropianu to 0,04 W/(mK). Co to oznacza? Wyjaśnimy to na przykładzie – by zastąpić 10-centymetrową warstwę styropianu, musimy zastosować ok. 18-centymetrową warstwę ocieplenia z keramzytu. Koszt wykonania izolacji podłogi na gruncie z keramzytu może być jednak zbliżony lub nawet nieco niższy od izolacji ze styropianu, ponieważ zamiast podsypki piaskowej, podłoża betonowego i warstwy z płyt styropianowych robi się tylko warstwę zagęszczonego keramzytu. W zestawieniu z polistyrenem ekstrudowanym (XPS) porównanie cen wypada znacznie korzystniej dla keramzytu. 

Izolacja termiczna ścian z keramzytobetonu

Ściany wzniesione z keramzytobetonu mają dobrą izolacyjność akustyczną. Bardzo dobrze zabezpieczają wnętrze domu przed hałasem pochodzącym z zewnątrz. Porowata struktura kulek keramzytu doskonale rozprasza i absorbuje fale dźwiękowe. Dzięki temu wnętrze domu jest ciche. Izolacyjność akustyczna ściany z keramzytobetonu o grubości 18 cm wynosi 46–50 dB (decybeli). **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom