Kamforowiec, olejek i maść kamforowa – właściwości lecznicze, zastosowanie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
KamforowiecKamforowiec, czyli cynamonowiec kamforowy, to bardzo okazałe drzewo.
KamforowiecKamforowiec, czyli cynamonowiec kamforowy, to bardzo okazałe drzewo. Hans (Pixabay.com)
Kamforowiec to jedno z najbardziej okazałych drzew świata. Zachwyca nie tylko swoim wyglądem. Kamforowiec ma też właściwości lecznicze, o których piszemy.

Kamforowiec (inaczej: drzewo kamforowe, cynamonowiec kamforowy) pochodzi z Chin i Japonii. Mierzy czasem nawet 30 metrów wysokości i ma kilkanaście metrów szerokości. W naszych warunkach zwykle dorasta jednak do około 3 metrów, nadaje się więc także do uprawy w doniczkach. To drzewo wiecznie zielone, długowieczne. Szacuje się, że może żyć nawet tysiąc lat. Jego właściwości lecznicze są często niedoceniane, a szkoda.

Właściwości lecznicze kamfory

Rozgrzewającą maść kamforową i olejek kamforowy zawdzięczamy właśnie dzięki temu drzewu. To naturalne środki przeciwbólowe. Wcierane w skórę, łagodzą bóle towarzyszące przeziębieniu, nerwobóle i bóle mięśni. W bólach reumatycznych również przynoszą ulgę. Gdy mamy trudności z oddychaniem lub początki zapalenia oskrzeli czy grypy, warto maścią kamforową posmarować klatkę piersiową. W odmrożeniach i swędzeniu kamfora też przynosi ulgę. Pomaga pozbyć się opryszczki i innych wykwitów skórnych. Osoby mające odleżyny też mogą korzystać z dobrodziejstw maści kamforowej i olejku kamforowego.

 Polecamy też: Bożodrzew gruczołkowaty – dla jednych święte drzewo, dla innych intruz 

Kamfora wpływa korzystnie na centralny układ nerwowy. Reguluje ponadto ciśnienie krwi. Przed laty nawet używano oparów z kamfory w leczeniu osób cierpiących na stany histeryczne i depresję.

Kamfora w hinduizmie

Niektórzy znawcy ezoteryki twierdzili, że na ludzi obłąkanych kamforowiec też działa i pomaga pozbyć się złego ducha z ciała i duszy. Być może ma to związek z hinduizmem, w którym cynamonowiec kamforowy stał się symbolem bóstwa Księżyca, czyli Ćandry, a zło ujawniało się bardziej lub słabiej, zależnie od faz księżyca. Hindusi podczas ceremonii oddawali cześć ogniowi kamfory, uważając go za święty. Przed laty wybrani znachorzy polecali trzymać przy drzwiach wejściowych woreczek z pudełeczkiem maści kamforowej w środku. To dlatego, żeby – jak przekonywali – zło nie przekroczyło progu domu. Z im starszego drzewa pochodziła kamfora, tym miała podobno silniejsze działanie.

 Przeczytaj poradnik: Olejki eteryczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia 

Maść oraz olejek kamforowy powinny być stosowane z rozwagą i jedynie do użytku zewnętrznego. Nadmiar specyfiku może skutkować stanami zapalnymi skóry lub wysypką.

Inne zastosowanie kamfory

Mało kto wie, że kamfora jest składnikiem prochu strzelniczego oraz materiałów wybuchowych. Z tego drewna produkuje się meble. Zapach kamfory odstrasza mole, jest również środkiem owadobójczym. Bywa, że kamfora stanowi składnik deserów czy słodyczy albo mięs pieczonych. Na jej bazie produkuje się czasem perfumy i dezodoranty. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom