Kącik dla niemowlęcia - jak urządzić go w sypialni rodziców

Joanna Turakiewicz
Kącik dla niemowlęcia w sypialniNawet w niewielkiej sypialni można wygospodarować kącik dla niemowlaka.
Kącik dla niemowlęcia w sypialniNawet w niewielkiej sypialni można wygospodarować kącik dla niemowlaka. (jmt)
Dobrze wyposażony pokój dziecięcy to ideał. Nie zawsze jednak młodzi rodzice od razu mogą sobie na niego pozwolić. A nawet jeśli, to przez pierwsze miesiące wygodniej mieć malucha pod ręką. Wtedy można zdecydować się na kącik dla malucha w pokoju rodziców.

Radzimy, jak urządzić miejsce dla dziecka w sypialni rodziców.

Dobrze ustaw łóżeczko

Podstawowym i najważniejszym meblem dziecięcym, na który musi się znaleźć miejsce w sypialni, jest dziecięce łóżeczko. Standardowe wymiary to: 120x60 cm, albo nieco większe 140x70 cm. Nie można go stawiać byle gdzie. Dla wygody powinno oczywiście stać blisko mamy, szczególnie jeśli to ona karmi szkraba. W przypadku dzieci karmionych z butelki, ustawienie może być bardziej demokratyczne i dawać łatwy dostęp obojgu rodzicom – np. stać w nogach łóżka. Niektóre łóżeczka mają możliwość zdjęcia jednego boku, dzięki czemu można przystawić je bezpośrednio do łóżka rodziców, co ułatwi wyjmowanie malucha do karmienia.

Bardziej istotne od wygody rodziców jest ustawienie łóżeczka względem okna. W czasie wietrzenia na ogół wynosimy dziecko z pokoju, szczególnie w zimnych miesiącach. Wiosną i latem okno mogłoby być uchylone nawet przez cały czas, ale... No właśnie: łóżeczko powinno stać względem niego w taki sposób, by nie było szansy przewiania malca. Przede wszystkim więc nie w przeciągu – między oknem, a drzwiami i nie prostopadle, bo wówczas chłodniejsze powietrze zawiewać będzie prosto na dziecko. Najlepiej byłoby ustawić łóżeczko pod przeciwległą ścianą. Jeśli nie jest to możliwe, o każdej porze roku na czas wietrzenia należy wynosić malucha z pokoju.

Polecamy poradnik: Meblujemy pokój dla noworodka

Z drugiej strony łóżeczko nie powinno znajdować się w zbyt bliskim sąsiedztwie kaloryfera. Suche powietrze znad grzejnika niekorzystnie wpływa na śluzówkę dziecięcego noska. Temperatura w pokoju, w którym przebywa maluch nie powinna przekraczać 21–22°C w dzień i 19°C w nocy. Dla kontrolowania temperatury można nad łóżeczkiem zawiesić termometr pokojowy.

Ważne też, by maluchowi słońce nie świeciło w oczy. Dziecko powinno więc leżeć tyłem do okna, jeśli pokój ulokowany jest od strony południowej, południowo-wschodniej lub zachodniej.

Na wyjątkowo małym metrażu można zaoszczędzić przestrzeń przez pierwsze trzy miesiące, stawiając zajmującą mniej miejsca kołyskę lub koszyk. Wiklinowy na bujanym stojaku lub z kółkami, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i ma jeszcze tę zaletę, że łatwo można go przestawiać w zależności od potrzeb.

Przechowywanie dziecięcych rzeczy

Ideałem byłoby ustawienie osobnej komody na dziecięce ubranka i akcesoria i dostawienie do tego szafki z przewijakiem i półkami na kosmetyki. Na ograniczonej przestrzeni sypialni rodziców niekoniecznie jednak bywa to możliwe. Alternatywnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w przewijak, który można położyć na łóżeczku i wygospodarowanie miejsca na dziecięce ubrania w szafie rodziców.

Zobacz również: Przewijak dla niemowląt – jaki kupić (poradnik i zdjęcia) 

Najwygodniejsze będą tutaj szuflady lub wysuwane kosze, w których łatwiej będzie poukładać małe ubranka. Wbrew pozorom zajmą one sporo miejsca. Osobno ułożymy najbliższą ciału bieliznę: body, kaftaniki, śpioszki i rampersy. W osobnej szufladzie powinna znaleźć się odzież wierzchnia: kurteczki, butki, kombinezony. Przyda się też trochę przestrzeni na pieluszki jedno- i wielorazowe, kocyki, dziecięcą pościel, ręcznik, kosmetyki i, oczywiście, zabawki. Poręcznym rozwiązaniem jest wybór łóżeczka z szufladą, w której można schować część rzeczy. Sprawdzą się też zamykane pojemniki na pościel pod łóżkiem rodziców, w których można przechować przeróżne rzeczy: od zapasu pieluszek, po zabawki.

Przydatne będą też organizery do powieszenia na łóżeczku. Można w nich trzymać potrzebne do codziennej toalety kosmetyki, pieluszki i inne drobne akcesoria.
Należy za to unikać wieszania nad łóżeczkiem półek, a jeśli już się takowe pojawią, to i ich mocowanie musi być szczególnie solidne i przedmioty na nich ustawiane lekkie i bezpieczne. Półki powinny znaleźć się na poziomie nóżek, a nie główki dziecka. Bezpiecznym rozwiązaniem powinna być półka zabudowana, zamocowana za pomocą profili do regipsów. Dla większej pewności warto ją podeprzeć wspornikiem.

Wzory i kolory, czyli świat dziecka zaczyna się w sypialni

Noworodek w zasadzie je, śpi, przytula się do rodziców, a w przerwach ląduje na przewijaku. Ale już niespełna dwumiesięczne niemowlę zaczyna się rozglądać po świecie, choć z początku widzi niewiele. Najlepiej rozpoznawalnym dla niego kształtem jest twarz, a wśród kolorów widzi kontrastowe: czerń i biel oraz czerwień. W tych kolorach warto więc utrzymać akcesoria w jego najbliższym otoczeniu: naklejki na ścianie, karuzelę nad łóżeczkiem, a w nim samym materiałową osłonkę na szczebelki. Choć z tej ostatniej będziemy musieli zrezygnować, jeśli dziecko jest małym alergikiem albo choć zagrożone jest alergią na kurz – jeśli ma alergików w najbliższej rodzinie. Naklejki umieszczone na ścianie na wysokości przewijaka przydadzą się, gdy malec będzie już unosił główkę. Widoczny dla niego ciekawy wzór przyciągnie uwagę i zmotywuje do wykonywania tego niezbędnego dla rozwoju ćwiczenia. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom