Łóżeczko to podstawa. Tradycyjne ma wymiary 120 na 60 cm. Większe – zazwyczaj 140 na 70 cm. Możecie wybrać nawet takie, które będzie służyć brzdącowi przez 3 lata. Mebel ma bowiem obniżaną „podłogę", czyli powierzchnię spania.
Dodatkowe funkcje łóżeczka
Szczebelki nie mogą być zbyt daleko od siebie. Chodzi o to, żeby dziecko nie włożyło między nie główki. Praktyczne są wyjmowane szczebelki. Gdy dziecko podrośnie, będzie można je wyjąć, a przez otwór malec będzie mógł sam wychodzić. Łóżeczka z obniżanym legowiskiem i wyjmowanymi szczebelkami (w niektórych modelach można wyjąć wszystkie przednie szczebelki) spełniają funkcję sofy dla dziecka. Popularne są też łóżeczka, pod którymi znajduje się szuflada do przechowywania pościeli.
Zobacz też: Rozsądne królestwo malucha, czyli jak urządzić pokój dziecięcy
Radzimy zrezygnować z zakupu osobnej kołyski, jeśli w pokoju jest ciasno. Jeżeli zależy nam na baldachimie, kupmy osobny. To podpórka z tkaniną przeważnie delikatnie przepuszczającą światło. Mocuje się ją np. do brzegu łóżeczka.
Przewijak
Przyda się przewijak stanowiący nakładkę na łóżeczko. Dzięki niej zaoszczędzimy miejsca. Nakładka wygląda, jak deska pokryta folią lub ceratką, ale jest wyłożona miękkim materiałem. Mocuje się ją specjalnymi haczykami do łóżeczka. Jej wymiary należy dopasować do wymiarów łóżeczka. Niektóre modele można pokryć dodatkowo prześcieradłem z frotty. Wyprofilowany przewijak (niektóre mają nawet uchylne zagłówki) zabezpiecza przed upadkiem dziecka. Jest nie tylko wygodny dla noworodka, ale też dla jego rodziców. Nie bolą plecy, bo nie trzeba się pochylać, żeby przewinąć malucha. W sprzedaży pojawiają się również wolno stojące przewijaki ze stelażem. Są montowane na stalowej ramie. Zazwyczaj mają po bokach kieszenie, w które można chować chusteczki czy pieluszki albo kosmetyki.
Stolik ścienny do przewijania też zagwarantuje oszczędność miejsca. Trzeba go zamocować do ściany śrubami i wkrętami. W komplecie ze stolikiem jest mata dla dziecka oraz zdejmowany pokrowiec. Stolik jest o tyle bardziej przydatny, że składany. Ma schowek np. na grzechotki lub artykuły higieniczne.
Komoda z przewijakiem
Inny pomysł: komoda z przewijakiem. Na dole zwykły mebel – są dwie lub trzy szuflady, półki albo
szafki, a u góry – miejsce do przewijania. Komoda powinna służyć nawet wówczas, gdy dziecko podrośnie. Przewijak można bowiem zdemontować i zostanie nam sama komoda. Minus jest taki, że komoda z przewijakiem jest droższa niż sam przewijak. Istnieją jednak przewijaki, które trzeba montować na blacie komody.
Fotel (nie tylko) dla mamy
Obok łóżeczka maluszka powinien stać fotel. Koniecznie z podłokietnikami – będzie mamie łatwiej
karmić dziecko. Taki mebel jest przydatny też wtedy, gdy patrzymy, jak dzidziuś zasypia.
W pobliżu powinien być nawilżacz powietrza. Maluszkowi nie sprzyja zbyt suche powietrze, bo może powodować trudności w oddychaniu. Przydatny jest też higrometr do pomiaru wilgotności powietrza. Praktyczny jest przenośny grzejnik, na wypadek, gdy np. nie zaczął się sezon grzewczy, a w pokoju jest chłodno.
Oświetlenie
Noworodki nie lubią ostrego światła. Zamiast tradycyjnej lampy w kąciku szkraba wystarczy lampka nocna. Przy komodzie z przewijakiem albo przy łóżeczku przyda się lampa z wysięgnikiem lub elastycznym ramieniem albo też lampki stołowe na klips z ruchomym ramieniem. Pamiętaj, żeby w pomieszczeniu były rolety lub żaluzje nawet, gdy nie jest ono słoneczne.
Przeczytaj też: Aranżacje pokojów dziecięcych z szafą w zabudowie
Dobrze postawić w „strefie" oseska sprzęt grający. Tylko nie serwujmy maluchowi ostrych brzmień. Można mu puszczać np. muzykę relaksacyjną. To rozwinie jego słuch. Daleko (najlepiej w innym pokoju) postaw natomiast telewizor, komputer i telefon stacjonarny.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?