Jakiej pielęgnacji wymagają podłogi drewniane

redakcja.regiodom
Troska o podłogę drewnianąPodłogi olejowane i woskowane wymagają częstszej konserwacji od lakierowanych. Olej i wosk nie zamykają porów drewna. Dlatego wnika w nie więcej brudu niż w przypadku drewna lakierowanego.
Troska o podłogę drewnianąPodłogi olejowane i woskowane wymagają częstszej konserwacji od lakierowanych. Olej i wosk nie zamykają porów drewna. Dlatego wnika w nie więcej brudu niż w przypadku drewna lakierowanego. Altax
Drewno jest piękne. Jednak to na podłodze z czasem traci naturalny urok. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że inaczej dbamy o posadzkę lakierowaną, olejowaną czy woskowaną

Na naszych podłogach wciąż królują podłogi z drewna pokrytego lakierem. To m.in. dlatego, że lakier nadaje się do każdego rodzaju drewna, w tym miękkiego (sosny, świerku, wierzby, topoli). Tworzy mocną warstwę i zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody. Ponadto dobrze chroni podłogę drewnianą przed zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Dlatego podłoga lakierowana dłużej niż olejowana czy woskowana jest ładna i w nienaruszonym stanie. Drewno pokryte olejem lub woskiem jest mniej trwałe i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Chroń posadzkę drewnianą przed piaskiem!
Piasek to wróg drewnianej podłogi. Ze względu na swoją twardość rysuje lakier. Na drewnie powstają mikrorysy. Z czasem będą się one powiększać, a parkiet stanie się matowy. Podstawą pielęgnacji drewnianej podłogi powinno być jej regularne sprzątanie. Częste zamiatanie lub odkurzanie pozwoli nam pozbyć się z mieszkania piasku, soli, czy błota. Ponadto ilość brudu w domu zmniejszymy stosując wycieraczkę absorbującą kurz i wilgoć, najlepiej bawełnianą. 

Lakier, olej a może wosk?

– Olej powinniśmy stosować na drewno twarde. Wniknie on głęboko w podłogę i podkreśli naturalny rysunek drewna – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Podczas renowacji podłogi powłokę olejowaną dużo łatwiej i szybciej odnowimy niż lakierowaną. Ponadto możemy zrobić to samodzielnie.

Zobacz również: Konserwacja drewna na 4 sposoby: olej, lazura, bejca, lakier 

Lakierowanie podłogi to duże przedsięwzięcie. Zaczynamy od wyniesienia mebli z pomieszczenia, w którym będzie odnawianie posadzki. Później cyklinujemy podłogę – najlepiej zlecając to specjaliście. Niestety podczas cyklinowania powstaje dużo pyłu. Na końcu wietrzymy mieszkanie z zapachu lakieru.

Problem ulatniającego się rozpuszczalnika możemy wyeliminować używając lakieru na bazie wody. Każdy z lakierów najlepiej nakładać w temperaturze minimalnej +5°C i maksymalnej +20°C.

Uwaga! Gdy jest za zimno, lakier schnie zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło wysycha za szybko. Może wtedy pojawić się efekt zakładek w miejscu łączenia poszczególnych warstw. Takie ryzyko jest duże szczególnie, gdy lakier jest kolorowy.

– Odświeżanie podłogi olejowanej to kwestia przetarcia szmatką nasączoną preparatem. Nie ma też ryzyka, że będzie widać różnicę między starą a nową powłoką zabezpieczającą drewno – mówi Andrzej Wójcik.

Pokrytą olejem podłogę można odnowić w miejscu uszkodzenia, co jest niemożliwe w przypadku posadzki lakierowanej. Jednak, aby podłoga wyglądała estetycznie, trzeba ją olejować nawet dwa razy w roku. Podczas gdy lakier odnawiamy co kilka lat.

Najmniej popularne są woski, ponieważ są dosyć drogie i kłaść je powinni fachowcy. Ponadto drewno woskowane podatne jest na zaplamienia i wymaga częstej konserwacji. Wosk ma też i zalety. Dobrze zabezpiecza drewno przed wilgocią, dlatego podłogi nim pokryte można układać w łazienkach i kuchniach, a uszkodzenia warstwy można bez problemu naprawiać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom