Zdarza się, że po wyjęciu z pralki rzeczy są czyste, ale nie pachną świeżo. Być może dlatego, że do pralki włożyliśmy zbyt dużo rzeczy i pranie nie zostało porządnie wypłukane albo dlatego, że dodaliśmy za mało proszku do prania lub płynu do płukania. Można jednak przy wykorzystaniu prostych tricków sprawić, żeby odzież i bielizna ładnie pachniały tuż po wypraniu.
Zadbaj o pralkę
Chodzi przede wszystkim o stan jej bębna i szufladę na proszek czy płyn. Na zaniedbanych pojawia się pleśń, grzyb, rdza. To z kolei wpływa m.in. na zapach pranych w pralce rzeczy. W sprzedaży są choćby płyny, tabletki albo kapsułki, likwidujące osad, resztki brudu i pozostałości detergentów ze środka pralki. One usuwają zabrudzenia, ale jednocześnie nadają wnętrzu pralki świeżą woń.
Polecamy poradnik: Grzyb w pralce – jak się go pozbyć
Wyciągnij pranie z pralki
Czasem zapominamy o tym, że pralka skończyła swoją pracę. Gdy po paru godzinach wyciągniemy rzeczy z pralki, czuć stęchliznę. To właśnie dlatego, że zbyt długo leżały w zamkniętej pralce. Zapach stęchlizny może towarzyszyć nawet po wysuszeniu prania na dworze. Dopiero ponowne wypranie ubrań usunie brzydki zapach.
Susz pranie na dworze
Suszenie bluzek, swetrów i spodni na powietrzu gwarantuje naszym ubraniom rześki zapach. Kto nie może rozwiesić rzeczy na linkach na podwórku, niech wywiesi pranie na suszarce na balkonie bądź tarasie. Jeżeli natomiast mieszkanie jest bez balkonu, warto rozwiesić ubrania na suszarce i postawić ją choćby na godzinę przy szeroko otwartym oknie (zamykając przy tym drzwi do pokoju).
Dodaj sody oczyszczonej
Gdy nasze pranie niezbyt ładnie pachnie zaraz po wyjęciu go z pralki, przed następnym załadowaniem pralki, wsyp do bębna kilka łyżek sody oczyszczonej (potem dodaj normalnie proszek lub płyn). Soda wprawdzie nie nada ubraniom zapachu, ale przynajmniej zlikwiduje nieprzyjemną woń wilgoci. Poza tym soda powoduje, że kolory stają się głębsze: biel – bielsza, czerń – czarniejsza, a pozostałe kolory – bardziej intensywne.
Perełki do prania
Możemy również zaopatrzyć się o perełki do prania. Należy wsypać je do bębna pralki. Niezależnie od tego dodaje się detergent i płyn do płukania. Perełki nadają praniu przyjemny zapach, który utrzymuje się dość długo. Dobrze sprawdzają się w przypadku starszych pralek, ze świeżością których bywa problem.
Saszetki zapachowe
Sposobem na świeży zapach ubrań czy pościeli są również saszetki zapachowe, wkładane do szuflady lub szafy. Mogą mieć zapach na przykład lawendy, kwiatów czereśni, trawy cytrynowej, ale wybór zapachów i aromatycznych mieszanek jest znacznie większy. Takie saszetki zapachowe utrzymują świeżość przez 2–3 miesiące, później trzeba je wymienić.
Kto nie ma saszetek, może pomiędzy ubrania włożyć kostkę pachnącego mydła. Do szafy można również włożyć materiałowe woreczki z lawendą lub innymi pachnącymi ziołami. Nadadzą one świeży zapach, a przy okazji... odstraszą mole.
Warto przeczytać także: Sposób na suszenie prania w małym mieszkaniu
Zapachowa wody do żelazka
Zamiast zwykłej wody (albo destylowanej, zwanej czasem wodą do prasowania) do żelazka, można użyć tej z nutą zapachową. Jej aromat przenika w głąb ubrań, nie powodując plam. On również ułatwia prasowanie oraz zapobiega elektryzowaniu się prasowanych tkanin. Powoduje także, że nalot oraz kamień nie osadzają się w żelazku, jednocześnie przedłużając żywot żelazka.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?