Jaka dekoracja okien jest najlepsza? Firany, zasłony czy rolety?

ewk
Żaluzje pionoweŻaluzje z lamelami wiszącymi pionowo dają niezwykle dużo możliwości dostosowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Współczesne żaluzje pionowe można wykonać z fotodrukiem.
Żaluzje pionoweŻaluzje z lamelami wiszącymi pionowo dają niezwykle dużo możliwości dostosowania ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Współczesne żaluzje pionowe można wykonać z fotodrukiem. mploscar (Pixabay.com)
Wybór między żaluzjami, roletami, zasłonami czy innym rozwiązaniem, jest związany z celem, jakiemu mają służyć wybrane osłony okienne.

Odpowiednio dobrana aranżacja okna powinna przede wszystkim zapewniać ochronę przed słońcem oraz wścibskim okiem przechodniów i sąsiadów. Poza tym dekoracje okienne to jeden z elementów wykończenia pomieszczenia, który w dużym stopniu wpływa na jego charakter i powinien być dopełnieniem wnętrza. Przy wyborze dekoracji okien najczęściej kierujemy się własnymi upodobaniami, modą lub dostępnością i możliwością zastosowania rozwiązań.

Jest jednak kilka reguł, których powinniśmy przestrzegać, żeby wystrój okna nie tylko spełniał swoje funkcje praktyczne, ale był też powodem do satysfakcji:

  • Po pierwsze: okno wygląda najlepiej, gdy zasłony i firany dochodzą albo do parapetu, albo do podłogi.
  • Po drugie: przy montażu żaluzji, rolet czy zasłon, konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy będziemy mogli otworzyć lub uchylić okno.
  • Po trzecie: w małych pomieszczeniach najlepiej zastosować jasne kolory osłon okiennych, co optycznie powiększy wnętrze.

Problem nasłonecznienia

Do okien w ścianach o dużym nasłonecznieniu powinniśmy stosować rozwiązania z materiałów
o mniejszym stopniu przepuszczalności światła. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybór żaluzji (poziomych lub pionowych). Jako jedyne zapewniają możliwość płynnej regulacji dopływu światła
do pomieszczenia poprzez odpowiednie ustawienie kąta nachylenia lameli (żaluzje poziome) bądź obracanie i przesuwanie pasków lub paneli (żaluzje pionowe).

 Przeczytaj również: Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe: montaż i pielęgnacja 

Lamele żaluzji poziomych są najczęściej wykonane z materiałów nieprzezroczystych: drewna, aluminium lub z tworzywa sztucznego (PVC). Żaluzje pionowe (wertikale i panele) wykonane są najczęściej z materiału. Dlatego w tym przypadku do pokoju o dużym natężeniu światła powinniśmy wybrać wertikale z materiałów o gęstym splocie.

Wśród żaluzji do wyboru mamy jeszcze tzw. plisy. Wykonane mogą być z materiału lub specjalnie wzmacnianego papieru. Zasłona z pofałdowanego materiału może mieć różne stopnie przejrzystości. Do wyboru jest wiele barw, nawet z nadrukowanymi wzorami. Dzięki temu plisy tworzą dodatkowy akcent dekoracyjny. 

Nietypowy kształt okien

Do okien dachowych i ściennych o nietypowym kształcie (np. trójkątne, trapezowe lub okrągłe) idealnie sprawdzają się wymienione powyżej żaluzje plisowane. Plisy okienne świetnie prezentują się jako uzupełnienie klasycznych osłon okiennych, koronkowych firan i zasłon bocznych. Ich niewątpliwą zaletą jest też możliwość różnego sterowania (w zależności od systemu) górną, dolną lub górną i dolną rynną za pomocą uchwytów lub sznurka.

 Więcej o nietypowych oknach: Aranżacja okien łukowych 

Rolety okienne

Nie da się jednak ukryć, że obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są rolety: wolnowiszące, kasetowe z prowadnicami lub rzymskie. Szczególnie te pierwsze cieszą się dużą popularnością ze względu na ich niewielką cenę i ogromny wybór oferowanych na rynku wzorów. Dodatkowo bardzo łatwo jest je samodzielnie zamontować.
Droższe ale oryginalniejsze są tzw. fotorolety (rolety z nadrukiem), które dostępne są w praktycznie nieograniczonej ilości wzorów. Istnieje również możliwość wykonania fotorolety na zamówienie, na podstawie zdjęcia dostarczonego przez klienta.

Tradycyjne zasłony i firanki

Nie możemy zapominać o bardziej tradycyjnych rozwiązaniach. Zasłony i firanki nadal pasują idealnie do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym jak i do bardziej nowoczesnych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem, łączącym tradycję z nowoczesnością, jest zastosowanie tzw. długiej zazdrostki. Montuje się ją na klasycznym wsporniku, tyle że na wysokości górnej krawędzi szyby. Sama zazdrostka ma wówczas długość szyby.

Osobnym zagadnieniem jest zastosowanie zewnętrznych osłon okiennych: żaluzji, rolet, markiz czy okiennic. 

 Dowiedz się więcej: Zewnętrzne rolety antywłamaniowe dla bezpieczeństwa 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom