Jak zwalczyć roztocze kurzu domowego

redakcja.regiodom
Roztocze kurzu domowegoW mieszkaniach roztocze występują w miejscach, które zapewniają im schronienie, pokarm oraz odpowiednią wilgotność. Obecne są więc w łóżkach, matach, dywanach, meblach tapicerowanych, zabawkach pluszowych, zasłonach. W większej liczbie roztocze występują w rzadko sprzątanych, niewietrzonych mieszkaniach – w starych, zawilgoconych domach ogrzewanych piecami.
Roztocze kurzu domowegoW mieszkaniach roztocze występują w miejscach, które zapewniają im schronienie, pokarm oraz odpowiednią wilgotność. Obecne są więc w łóżkach, matach, dywanach, meblach tapicerowanych, zabawkach pluszowych, zasłonach. W większej liczbie roztocze występują w rzadko sprzątanych, niewietrzonych mieszkaniach – w starych, zawilgoconych domach ogrzewanych piecami. Shutterstock
Wiele osób zmaga się z alergią i towarzyszącym jej katarem oraz łzawieniem oczu. Nie koniecznie ma to związek z czasem pylenia roślin. Powodem alergii są bardzo często roztocze kurzu domowego. W jednym gramie kurzu może być nawet 19 tysięcy roztoczy.

Najsilniejsze objawy alergii na roztocze kurzu domowego pojawiają w czasie jesienno-zimowym. Dzieje się tak, pomimo że zimą populacja roztoczy w mieszkaniach zmniejsza się. Przyczyną jest nagromadzenie alergenów roztoczy w kurzu domowym oraz zmniejszona wentylacja pomieszczeń. 

Katar, kichanie, świąd i niedrożność nosa w czasie sprzątania, zamiatania czy odkurzania może świadczyć o nadwrażliwości na alergeny roztoczy kurzu domowego. Chemia domowa i detergenty niekoniecznie poradzą sobie z walką z roztoczami, które czyhają w zakamarkach naszych mieszkań. A dodatkowo mogą one przyczynić się do nasilenia objawów alergii. Niestety dla osób uczulonych na kurz obecność roztoczy kurzu domowego w mieszkaniu jest problemem przez cały rok. Jak radzić sobie z tym problemem?

Przeczytaj równieżDomowy sprzęt AGD, który ułatwia życie alergikom 

Warto wiedzieć! Prawidłowa nazwa brzmi roztocz (pajęczak), w liczbie mnogiej roztocze (pajęczaki), nie roztocza. Przez roztocza rozumiemy rośliny cudzożywne (saprofity). Roztocze kurzu domowego są drobnymi pajęczakami.

Działanie alergenów roztoczy kurzu domowego możemy ograniczyć, jeżeli pozbędziemy się ich z naszego domu.

Sposoby na **usunięcie alergenów roztoczy kurzu domowego:**

  • regularne pranie pościeli, poduszek, koców i pluszowych zabawek w temperaturze minimum 55°C,
  • używanie pościeli wykonanej z tkanin syntetycznych, które nie przepuszczają roztoczy i alergenów (tzw. pościel barierowa), 
  • poddawanie pościeli i pluszowych zabawek okresowemu działaniu ujemnych temperatur (zamrażanie),
  • stosowanie chemicznych środków roztoczobójczych (akarycydów), 
  • usunięcie z wnętrz dywanów i wykładzin (najlepsza dla alergika jest podłoga z materiału umożliwiającego łatwe czyszczenie); warto również pozbyć się grubych i ciężkich zasłon, które również są siedliskiem kurzu. 

Warto wiedziećJak roztocze kurzu domowego wpływają na nasz organizm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom