Jak zadbać o ogrodowe nawierzchnie po zimie. Poradnik

Edyta Hanszke
Kostka brukowa w ogrodzieJak zadbać o ogrodowe nawierzchnie po zimie. Poradnik
Kostka brukowa w ogrodzieJak zadbać o ogrodowe nawierzchnie po zimie. Poradnik mk
Zima to trudny okres dla nawierzchni kamiennych i z kostki betonowej oraz dla desek na tarasach. Duże różnice temperatur, wnikająca w szczeliny i zamarzająca woda, zalegający śnieg mogą wyrządzić szkody, dlatego trzeba szybko zrobić ich inwentaryzację i zabezpieczyć je.

Częste zmiany temperatur, przechodzenie przez granicę O stopni, zamarzanie i odmarzanie wody wnikającej w szczeliny między kostkami betonowymi osłabia zimą wytrzymałość powierzchni z bruku. W efekcie kostki mogą się kruszyć, a na ich powierzchni pojawiają się odpryski.

Żeby temu zapobiec albo zminimalizować szkody, należy odpowiednio dbać o kostkę brukową. Ważne jest zaimpregnowanie nawierzchni przed zimą, a w trakcie zimy odśnieżanie nie metalowymi, a plastikowymi narzędziami. Z kolei jako środek służący do odladzania powierzchni betonowych, lepiej jest stosować mniej inwazyjne niż sól środki, np. chlorek magnezu w formie płatków. Warto też pamiętać, że soli nie powinno się stosować w pierwszych dniach zimy.

Zobacz: Kostka brukowa zimą. Jak o nią dbać?

Zimowe zabrudzenia należy z betonowej nawierzchni zmyć szczotką lub myjką pod ciśnieniem. Można do tego użyć delikatnego detergentu. Jeśli to nie pomaga, trzeba użyć specjalistycznych preparatów do czyszczenia. Przy stosowaniu kwasów należy być ostrożnym, żeby nie uszkodzić powierzchni, szczególnie z klinkieru. Jeśli to nie pomoże, ostatecznym rozwiązaniem jest piaskowanie (czyszczenie wodą z piaskiem lub powietrzem z piaskiem pod ciśnieniem), ale to lepiej zlecić specjalistycznym firmom.

Ostatni etap to impregnacja oczyszczonej i suchej powierzchni środkami na bazie wody, silikatów, butanolu i polimerów, które tworzą warstwę uodparniającą powierzchnię na wchłanianie wody. Nanosi się je pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową najlepiej w mało słoneczny dzień.

Porowate nawierzchnie kostki brukowej, klinkieru brukowego, piaskowca i wapnia dość szybko się brudzą. Z kolei granit, bazalt czy inne twarde kamienie nie chłoną tak brudu, więc nie wymagają zabezpieczenia.Co ważne. Zaimpregnowane nawierzchnie czyści się łatwiej i nie nasiąkają wodą. Impregnacja powinna wystarczyć na kilka lat.

Ważne jest także to, żebyśmy już przy wyborze kostki brukowej zwrócili uwagę na parametry, które pozwolą cieszyć się długo tą nawierzchnią i mają istotne znaczenie zimą. To nasiąkliwości i odporności na rozmrażanie i zamrażanie.

Drewniane tarasy po zimie

**Tarasy także należy zmyć myjką po sezonie zimowym, w szparach zostają bowiem resztki roślin, piasek i inne zabrudzenia.

Najbardziej oporne zabrudzenia trzeba umyć przy pomocy szczotki ryżowej używając przy tym specjalnych środków chemicznych.

Zobacz: Pielęgnacja tarasu drewnianego

Wyczyszczony taras zabezpieczamy specjalnymi olejami dopasowanymi do materiału, z którego są wykonane. Wprawdzie drewno egzotyczne nie potrzebuje impregnacji pielęgnacji, gdyż nie traci swoich parametrów, jednak olej wzmacnia jego barwę i zachowuje ładny wygląd. Dlatego należy pokrywać taras olejem dwa razy w roku: wiosną i jesienią.

Zaletą olejów nad lakierami jest to, że nie trzeba ścierać ich poprzedniej warstwy, tylko można nakładać jedną na drugą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom