Jak wyposażyć mieszkanie na wynajem długoterminowy? O tym trzeba pamiętać! Sprawdź, czy warto meblować mieszkanie na wynajem

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Nie zagracajmy mieszkania na wynajem meblami w różnym stylu, które zdominują przestrzeń. Zawsze możemy dokupić dodatkowe przedmioty (stolik, telewizor czy lampę), jeśli najemca będzie ich potrzebował.
Nie zagracajmy mieszkania na wynajem meblami w różnym stylu, które zdominują przestrzeń. Zawsze możemy dokupić dodatkowe przedmioty (stolik, telewizor czy lampę), jeśli najemca będzie ich potrzebował. tavrox/123RF.com
Odpowiednie wyposażenie mieszkania na wynajem to nie lada wyzwanie dla właściciela. Kupienie nieruchomości z myślą o jej wynajmie to dobry pomysł na lokatę kapitału, ale wielu właścicieli nie ma ochoty wydawać fortuny na wyposażenie takiego lokum. Z kolei najemcy nie chcą już mieszkać w nieruchomościach bez zmywarki, pralki i z meblami pamiętającymi czasy PRL-u. Warto więc pamiętać o kilku kluczowych elementach, w które powinno być wyposażona taka nieruchomość. Sprawdź, co powinno się znaleźć w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem długoterminowy.

Wyposażenie mieszkania z myślą o znalezieniu dobrego najemcy na dłużej to istotny element udanego wynajmu nieruchomości. Ludzie poszukujący mieszkania na najem długoterminowy to coraz bardziej wymagający klienci. Wiele osób chce mieszkać w dobrych warunkach, więc oczekuje standardu, który zapewni im komfort życia. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na elementy wyposażenie mieszkania na wynajem, żeby zagwarantują potencjalnym lokatorom odpowiednie warunki i funkcjonalną przestrzeń.

Pamiętajmy, że odmalowanie mieszkania najtańszą farbą w kolorze białym i wstawienie kilku mebli nie wystarczy, żeby wynająć mieszkanie w satysfakcjonującej nas cenie sensownym najemcom.

Niezbędne elementy wyposażenia w mieszkaniu na wynajem: kuchnia i łazienka

Kuchnia i łazienka to wnętrza, o których powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, planując wynajęcie mieszkania. Ich wygląd i wyposażenie powinny zachęcać potencjalnych najemców do zdecydowania się właśnie na nasze lokum. Estetyka i funkcjonalność tych pomieszczeń jest kluczowa dla osób szukających lokum na wynajem.

W kuchni koniecznie musi się znaleźć zabudowa meblowa w nienagannym stanie wraz z funkcjonalnym AGD. Nie oszczędzajmy na lodówce, płycie grzewczej czy piekarniku. Zainwestujmy w nowoczesny, dobrej klasy sprzęt AGD oraz armaturę, która posłuży dłużej i od razu się nie zepsuje. Pamiętajmy o zmywarce i mikrofalówce, które stanowią już element obowiązkowy we współczesnych kuchniach. Jeśli dysponujemy dodatkowymi funduszami, to warto pomyśleć też o zakupie ekspresu do kawy, tostera i bezpiecznego czajnika elektrycznego, które podwyższą standard mieszkania.

– Od początku grudnia 2021 roku obserwujemy wzrost stawek za wynajem długoterminowy. Wzrost cen oznacza również wzrost oczekiwań najemców co do standardu i wyposażenia. Właśnie dlatego, naszym klientom, właścicielom mieszkań, doradzamy, w jaki sposób wyposażyć apartament, aby zmaksymalizować zysk z najmu. Najemcy szukają zadbanych i ładnie urządzonych mieszkań z niezbędnym wyposażeniem, ale też wygodami jak: ekspres do kawy, zmywarka czy szybki Internet. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest wyposażenie kuchni AGD, bardzo ważny jest piekarnik. Najemcy szukają także mieszkań z przemyślanym miejscem do przechowywania, bardzo często pytają o ilość szaf w mieszkaniach – mówi Ilona Górska, specjalistka ds. wynajmu długoterminowego w Renters.pl

W łazience pamiętajmy przede wszystkim o niezawodnej armaturze, która szybko nie ulegnie awarii. Innym istotnym elementem jest miejsce do kąpieli i misa ustępowa. Niezależnie od tego, czy będzie to wanna z opcją wzięcia prysznica (szklany parawan), czy klasyczna kabina prysznicowa, powinny być one w nienagannym stanie. Naprawmy ewentualne ubytki oraz widoczne uszkodzenia powierzchni i zadbajmy o wygląd silikonu sanitarnego wokół wanny czy brodzika.

W łazience musi się również znaleźć funkcjonalna pralka. Można również pomyśleć o ustawieniu na niej elektrycznej suszarki do ubrań, która podniesie zdecydowanie standard mieszkania. Jeśli łazienka jest mała to taki zestaw albo tylko samą pralkę możemy umieścić np. w szafie w przedpokoju lub kuchni pod blatem.

Mieszkanie na wynajem – czy warto je meblować?

Nikt nie zna jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto się najpierw zastanowić, jaka grupa docelowa najemców nas interesuje. Czy chcemy wynajmować mieszkanie rodzinie, firmie, a może studentom na pokoje? Od tego uzależnijmy, jakie meble i czy w ogóle pojawią się w mieszkaniu. Jeśli mamy wątpliwości, nie zagracajmy mieszkania meblami, bo zawsze możemy dokupić przedmiot, którego najemca będzie potrzebował.

Jakie meble są niezbędne:

  • mieszkanie dla studentów – najlepiej wyposażyć we wszystkie meble, m.in. biurka, łóżka, sofę, szafy, komody, krzesła i stół, bo studenci rzadko dysponują własnymi meblami.
  • mieszkanie dla pary, dla rodziny – nie zagracajmy mieszkania zbędnymi sprzętami, wystarczy ustawić w salonie narożnik z funkcją spania, stół z krzesłami, szafkę telewizyjną i fotel, w sypialni powinno pojawić się wygodne łóżko o szerokości minimum 140 cm i komoda. Nie zapomnijmy również o szafach. Jeśli w mieszkaniu jest dodatkowy pokój, możemy tam wstawić kompaktową sofę z funkcją spania. Pamiętajmy, że często tacy lokatorzy wprowadzają się ze swoimi meblami.
  • mieszkanie dla firmy (np. pracownika, który przez rok będzie pracował w naszym mieście) – powinno być kompletnie wyposażone.

– Najemcy chętnie odwiedzają mieszkania, których są ciekawi. Właśnie dlatego każdy lokal przygotowujemy do profesjonalnej sesji zdjęciowej na koszt Renters, która przedstawia potencjał mieszkania przyszłemu najemcy. Chętnie oglądane są te z logiczną organizacją przestrzeni na poszczególne funkcje, np. strefy relaksu, telewizyjnej, jadalnianej oraz interesującym motywem przewodnim, które trafia w pasje i zainteresowania potencjalnego najemcy. Takie mieszkania osiągają znacznie wyższy zarobek z wynajmu i o wiele krócej trwa też proces znalezienia zweryfikowanego najemcy – dodaje Ilona Górska, specjalistka ds. wynajmu długoterminowego w Renters.pl

Meble z PRL-u w mieszkaniu do wynajęcia

Przygotowując mieszkanie na wynajem, wiele osób chce zaoszczędzić trochę funduszy, więc wyposaża przestrzeń w meble, które lata świetności dawno już mają za sobą. Zwozimy niepotrzebne graty przechowywane na strychu, w piwnicy i garażu. Często więc zagracamy przestrzeń zniszczonymi meblami pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u: meblościankami, półkotapczanami, masywnymi fotelami i wersalkami ze zużytą tapicerką. Oczywiście nie ma nic złego w aranżowaniu wynajmowanej przestrzeni meblami w stylu vintage, ale pod warunkiem, że poddamy je wcześniej renowacji i przedmioty odzyskają dawny blask, a nawet zyskają nowoczesny look.

– Wiele mieszkań nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Osiągają niższy zysk z najmu właśnie przez niski standard. Goście nie chcą oglądać mieszkań zagraconych, z meblami, które są zużyte i łazienką wymagającą remontu. Niewielkim zainteresowaniem cieszą się mikrokawalerki, w ich przypadku lepszym rozwiązaniem jest wynajem krótkoterminowy.
Nasi najemcy często też chwalą przejrzystość zasad, które oferujemy, co do opieki technicznej mieszkania, terminowego regulowania płatności i okresowych przeglądów. Doceniają to także właściciele mieszkań, którzy cieszą się pieniędzmi na czas i tzw. „świętym spokojem ” – zwraca uwagę Ilona Górska

Czego nie może zabraknąć w atrakcyjnym mieszkaniu na wynajem?

Jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie na wynajem wyróżniało się na tle konkurencji, to powinniśmy pomyśleć o uatrakcyjnieniu oferty. Bardzo ważne jest różnorodne oświetlenie stojące i wiszące. Nie zapomnijmy też o modnej dekoracji na ścianach w postaci plakatów, zegarów czy zdjęć. W oknach warto umieścić rolety, żaluzje, shuttersy lub zasłony, które stworzą przytulny nastrój.

Żeby mieszkanie na wynajem stało się bardziej atrakcyjne, wyposażmy je dodatkowo w m.in.:

  • deskę do prasowania i żelazko,
  • wiadro z mopem lub mop parowy,
  • odkurzacz,
  • suszarkę do włosów,
  • wagę łazienkową,
  • suszarkę rozkładaną na pranie,
  • garnki, naczynia i sztućce,
  • pościel.

Planując wyposażenie do mieszkania przeznaczonego na wynajem, decydujmy się na solidne i funkcjonalne meble, akcesoria oraz dekoracyjne dodatki dobrej jakości. Zrezygnujmy z najtańszych opcji, które w krótkim czasie przestaną prezentować się atrakcyjnie. Wybierajmy rozwiązania uniwersalne oraz ponadczasowe, które szybko nie wyjdą z mody i pozwolą najemcy stworzyć przytulny klimat zaledwie za pomocą kilku własnych bibelotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom