Jak wygospodarować miejsce na schowki w małym mieszkaniu? Poradnik

ewk
Antresola "gospodarcza" i półka pełniąca funkcję "pawlacza"Jak wygospodarować miejsce na schowki w małym mieszkaniu? Poradnik
Antresola "gospodarcza" i półka pełniąca funkcję "pawlacza"Jak wygospodarować miejsce na schowki w małym mieszkaniu? Poradnik ewk
Znalezienie miejsca na rzeczy używane rzadko (np. zapasowe zmiany pościeli, świąteczne obrusy) lub sezonowo (np. torby podróżne, buty, ubrania, sprzęt sportowy) jest prawdziwym wyzwaniem, szczególnie w małym mieszkaniu.

Nawet w małym mieszkaniu wystarczy się rozejrzeć się i wykorzystać na schowki przestrzenie, które niejako marnują się niezagospodarowane i najczęściej rozmieszczone są w różnych jego punktach. Przy aranżacji takich miejsc powinniśmy pamiętać, aby wygospodarowany składzik odpowiadał swoją funkcją najbliższemu pomieszczeniu lub samemu pomieszczeniu, w którym się znajduje. Np. w kuchni lub jej bezpośrednim sąsiedztwie warto urządzić magazynek na środki czystości i większy sprzęt kuchenny (garnki, patelnie, stolnice, miksery).

Jeśli schowek jest ciemny, mamy możliwość jego wentylowania i położony z dala od źródeł ciepła możemy też w nim urządzić podręczną spiżarnię. W przedpokoju idealnie sprawdzi się schowek na buty, sprzęt sportowy, sprzęt do utrzymania czystości (szczotki, wiadra, odkurzacz), podręczną drabinę czy sprzęt do napraw domowych.

Przestrzeń podsufitowa

Wolna przestrzeń pod sufitem to idealne miejsce na umieszczenie pawlacza lub zamontowanie półki, która będzie pełniła podobną funkcję. Oczywiście takie rozwiązanie możemy zastosować w dowolnym pomieszczeniu ale najpopularniejsze są pawlacze montowane w przedpokoju.

Rolę pawlacza może pełnić dowolna szafka o wysokości równej odległości od ościeżnicy do sufitu lub nieco mniejszej. Można też wykonać zabudowę na wymiar, która będzie idealnie dopasowana do wymiarów wnęk nad drzwiami. Poza tym łatwiej jest w takim przypadku dopasować kolorystykę zabudowy do pozostałych mebli w pomieszczeniu lub do wykończenia ścian.

Jeśli wysokość mieszkanie jest większa niż 3 m (co często zdarza się w starym budownictwie) możemy zabudować powierzchnię całego sufitu. Dostęp do przestrzeni podsufitowej można uzyskać dzięki specjalnym klapom lub wyjmowanym panelom.

Innym sposobem jest wykonanie wzdłuż ścian półki w takiej odległości od sufitu, aby zmieściły się na niej kolorowe pudła lub kartony.

Wnęki i nisze

Często schowki lub szafy możemy umieścić we wnękach, niszach oraz wszelkich cofnięciach muru wynikających z konstrukcji budynku. Miejsca te możemy zamaskować wyposażając je w drzwi zlicowane i wykończone identycznie jak ściana (oklejamy tapetą lub malujemy w kolorze ściany) lub wręcz przeciwnie zabudować konstrukcją wysuniętą i wykończyć na zasadzie kontrastu. W pierwszym przypadku uzyskamy schowek, o którym nie wszyscy muszą wiedzieć, w drugim schowek pojemniejszy.

Antresole

Ten typ zagospodarowania przestrzeni podsufitowej możliwy jest w mieszkaniach o wysokości
3,2 – 3,5 m. Nad częścią pomieszczenia montujemy konstrukcję nośną antresoli. W tak wydzielonej przestrzeni nie da się raczej swobodnie poruszać, ale można ją z powodzeniem wykorzystać do celów magazynowych. Dodatkowo można wykorzystać schody prowadzące na antresolę. Jeśli zdecydujemy się na schody pełne (typu dywanowego) można w nich zamontować szuflady lub skrzynki z podnoszonymi wiekami (rolę wieka będą pełnić trepy).

Inne rozwiązania

Inne mniej typowe rozwiązania, które można zastosować to:

  • zagospodarowanie przestrzeni pod parapetami (część zabudowy może maskować grzejnik) lub wokół okien;
  • skrytki (szuflady) w podestach lub zabudowach podłóżkowych;
  • zagospodarowanie głębokiej przestrzeni pod skosami na styku dachu z podłogą (dotyczy mieszkania na poddaszu);
  • obudowa słupów konstrukcyjnych;
  • wykorzystanie naturalnej przestrzeni między podciągami;
  • zabudowa niewykorzystywanego otworu drzwiowego, zamiast go zamurowywać można w tym miejscu zainstalować zabudowę przedzieloną na pół poprzecznymi ściankami, uzyskamy w ten sposób schowek dostępny z dwóch sąsiadujących pomieszczeń.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom