Jak wyczyścić zaśniedziałe monety bez chemii? Przetestuj trik z keczupem i octem. Zadbaj o rodzinne pamiątki domowymi sposobami

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Większość z nas ma w domu zabytkowe i kolekcjonerskie monety. Niektóre z nich są warte krocie lub mają wartość sentymentalną, dlatego powinniśmy o nie dbać w szczególny sposób. Podpowiadamy, jak bezpiecznie czyścić monety, żeby ich nie zniszczyć. Poznaj najlepsze domowe sposoby.

Spis treści

Czyszczenie monet... keczupem

Keczup nie tylko przyda się w domu w roli dodatku do frytek czy hot-dogów. Dobrze nam znany sos pomidorowy świetnie się sprawdza do usuwania zanieczyszczeń z mosiężnych monet. Wystarczy pokryć nim metalową powierzchnię, a następnie delikatnie go wetrzeć za pomocą ściereczki z mikrofibry. Po kilku godzinach opukujemy keczup z powierzchni monet wodą z dodatkiem kilku kropli delikatnego mydła i moneta powinna odzyskać blask!

Niezawodna soda oczyszczona: trik na zaśniedziałe monety

Soda oczyszczona to sprawdzony środek nie tylko do pieczenia czy gotowania. Jego niezwykłe właściwości warto również wykorzystać do wyczyszczenia monet domowym sposobem. Wystarczy przygotować pastę czyszczącą, dokładnie mieszkając wodę i sodę oczyszczoną w proporcji 1:2, żeby uzyskać prepart o konsystencji papki. W kolejnym kroku nałóżmy uzyskaną pastę na powierzchnię monet, delikatnie wypolerujmy ich powierzchnię szmatką, a na koniec wypłuczmy pod bieżącą wodą.

Delikatne czyszczenie monet mydłem w płynie

Cenniejsze okazy monet najbezpieczniej jest wyczyścić letnią wodą z dodatkiem mydła. Do pozbycia się zabrudzeń najlepiej wykorzystać szczoteczkę z miękkim włosiem, która ułatwi pozbycie się zanieczyszczeń z wszelkich nierówności. Następnie wypłuczmy monetę pod bieżącą wodą. Nie martwy się jeśli na jej powierzchni nadal pozostanie patyna, ponieważ stanowi ona barierę ochronną numizmatu przed czynnikami zewnętrznymi i niejednokrotnie powiększa wartość monety.

Jak bezpiecznie wysuszyć wyczyszczone monety?

Zanim zabierzemy się za suszenie powierzchni monet, musimy sprawdzić, czy są dokładnie wypłukane i nie pozostały na ich powierzchni resztki środków czyszczących. Najlepszym sposobem na wysuszenie monet jest zawinięcie każdej z nich w miękką ściereczkę i delikatnie jej wyciskanie, które sprawi, że woda wchłonie się w tkaninę. Możemy też użyć patyczków do uszu z bawełnianymi chłonnymi zakończeniami. Pamiętajmy, żeby unikać silnego pocierania monet, co może skutkować, powstawaniem drobnych rys na ich powierzchni. Nie wolno też pozostawiać zamoczonych monet aż same wyschną, bo pojawia się na nich nieestetyczne plamy z wody.

Czego nie stosować do czyszczenia monet?

Pamiątkowe monety, które przechowujemy w domu, mogą mieć sporą wartość numizmatyczną. Unikajmy więc czyszczenia monet ostrymi narzędziami i prepartami, które trwale mogą uszkodzić ich powierzchnię.

Lepiej nie czyśćmy monet m.in.:

  • magiczną gąbką,
  • pastą do zębów,
  • octem,
  • zmywaczem do paznokci,
  • kwaskiem cytrynowym.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom