Jak wybierać i kupować nasiona i cebule kwiatowe. Poradnik

Joanna Turakiewicz
NasionaNasiona roślin, które kupujemy w sklepach, są kwalifikowane. Oznacza to, że wcześniej zostały przebadane, m.in. pod kątem wigoru i siły wzrostu.
NasionaNasiona roślin, które kupujemy w sklepach, są kwalifikowane. Oznacza to, że wcześniej zostały przebadane, m.in. pod kątem wigoru i siły wzrostu. Hans (Pixabay.com)
Co decyduje o powodzeniu uprawy? W dużej mierze jakość materiału. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze nasion i cebulek kwiatowych, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami.

Wybierając nasiona, zacznij od dokładnego obejrzenia opakowania. Dla zachowania wszystkich swoich właściwości, muszą one być przechowywane i transportowane w warunkach gwarantujących, że nie będą narażone na oddziaływanie wilgoci, intensywnego światła słonecznego i wysokich temperatur. Dlatego upewnij się, że torebka nie jest wyblakła, co może oznaczać, że była długotrwale eksponowana na słońcu, papier nie jest pomarszczony ani nie nosi innych śladów wilgoci, jak np. ciemniejsze plamy na opakowaniu. Niektórzy producenci stosują pakowa ie hermetyczne, stanowiące dodatkową ochronę przed wilgocią.

Sprawdź: Jakie nasiona warto wysiać w marcu na rozsady** **

Zwróć uwagę na pieczątkę, zawierającą informacje o terminie przydatności i numerze partii, a także o wadze nasion. Chcąc kupić większą ilość nasion u nieznanego sprzedawcy, szczególnie w przypadku zakupów internetowych, sprawdź, czy firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorców dokonujących obrót materiałem siewnym. Pomoże to uniknąć oszustów, których, niestety, nie brakuje.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z informacji na opakowaniu? Obecność przy nazwie rośliny oznaczenia F1 określa odmianę mieszańcową o specjalnych cechach, wyróżniającą się dorodnością, skrót WE zaś, zarezerwowany jest tylko dla gatunków nasion wytypowanych przez Wspólnotę Europejską, jako spełniające jej normy.

Jakim procesom i modyfikacjom poddawane są nasiona

Nasiona mogą też zostać poddane wstępnej obróbce, wzmacniającej ich naturalne właściwości i odporność na choroby. Nasiona kalibrowane to takie, w których z całej partii wyprodukowanych nasion wybrano część o jednolitych wymiarach, co wpływa na wygodę siewu i równomierność wschodów. Jeśli zależy ci na tym, aby roślinki wzeszły jak najszybciej, możesz wybrać nasiona hydrokondycjonowane (podkiełkowane) w których przyspieszono zachodzące przed wschodami procesy poprzez umieszczenie w optymalnych warunkach wilgotnościowo-cieplnych. Zabieg przyspiesza wschody roślin nawet o kilka dni, a także poprawia też ich zdolność kiełkowania w czasie suszy.

Dowiedz się więcej: Jak przygotować nasiona do siewu

Nasiona mogą też być zaprawiane, inkrustowane i otoczkowane, co oznacza, że w trakcie obróbki wzbogacono je o startową dawkę nawozu, przyspieszającą kiełkowanie i wzmacniającą roślinki, a także w minimalne ilości środków ochrony roślin, które pomogą im walczyć z chorobami i szkodnikami. Nasiona otoczkowane dzięki większym rozmiarom łatwiejsze są również w wysiewie.

Ciekawość światem, którą wykazuje większość małych dzieci, warto podsycać, dając im możliwość pracy w ogrodzie i przy roślinach.
Ciekawość światem, którą wykazuje większość małych dzieci, warto podsycać, dając im możliwość pracy w ogrodzie i przy roślinach. Fot. Cathy Yeulet (Pixabay.com)

Jeśli wystrzegasz się chemii, poszukaj nasion zaprawianych ziołami. Przy zaprawach chemicznych, trzymaj paczki w miejscu niedostępnym dla dzieci, a za sam wysiew zabieraj się wyłącznie w rękawicach.Nasiona na taśmie umieszczone w równomiernych odległościach ułatwiają wysiew, eliminują konieczność przerywania wschodzących zbyt gęsto roślinek. Pod wpływem wilgoci podkład ulega rozkładowi, a w ziemi pozostają same nasiona. W niektórych sklepach ogrodniczych można dostać nasiona ekologiczne. Do takiego oznaczania swoich produktów uprawnieni są wyłącznie producenci posiadający certyfikat dla upraw ekologicznych.

Cebulki – od ich stanu zależy siła i zdrowie roślin

Cebule to magazyny substancji odżywczych, z których czerpią rozwijające się z nich rośliny. Dlatego, kupując cebule, należy wybierać jak największe, z których wyrosną zdrowsze rośliny o bardziej okazałych kwiatach.

Zobacz również:Jakie rośliny cebulowe warto mieć w ogrodzie i na balkonie

Powinny one też być całe, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych, które zwiększają podatność na choroby. Zwróćmy też uwagę na to, aby nie były przesuszone i nie nosiły plam, wskazujących na możliwe zainfekowanie np. nicieniami. Kupowane do sadzenia cebule powinny znajdować się w stanie spoczynku. Nie należy kupować egzemplarzy z wyrośniętymi liśćmi i korzeniami.

Kolejną sprawą, na którą dobrze jest zwrócić uwagę, jest kraj pochodzenia materiału. Większość dostępnych na polskim rynku cebul i bulw pochodzi z Holandii lub z upraw rodzimych, co oznacza, że zostały wyprodukowane w zbliżonych do naszych warunkach klimatycznych, zahartowane przez zmienne warunki cieplne i wilgotnościowe. Taki materiał daje większe szanse na powodzenie uprawy. Z większą ostrożnością należy podchodzić do cebulek wyprodukowanych np. w Afryce czy Azji, które przyzwyczajone są do zdecydowanie wyższych temperatur, a dodatkowo do ich produkcji stosuje się większe ilości sztucznych nawozów i pestycydów, których użycie na terenie Unii Europejskiej regulują surowe normy. 

Mówi się: jaka cebula taki kwiat. A to dlatego, że u roślin cebulowych wszelkie ważne składniki, które pozwalają roślinie prawidłowo rosnąć i ładnie
Mówi się: jaka cebula taki kwiat. A to dlatego, że u roślin cebulowych wszelkie ważne składniki, które pozwalają roślinie prawidłowo rosnąć i ładnie zakwitnąć, znajdują się właśnie w cebuli. Fot. Maksim Shebeko (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom