Jak wybielić firanki na wiosnę? Jak suszyć firanki? Sprawdź domowe triki! Najlepsze sposoby na śnieżnobiałe firanki na wiosnę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Jak wybielić firany domowymi sposobami? Często nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać i jakie środki zastosować, żeby nie zniszczyć delikatnych tkanin. Wprawdzie odpowiednie dbanie o białe firanki sprawia, że długo zachowują swój nienaganny wygląd, ale często zdarza się niestety, że dekoracje okienne tracą swój blask, są zszarzałe i pożółkłe. Podpowiadamy, jak skutecznie wybielić firany domowymi sposobami jeszcze na wiosnę, aby odzyskały swój śnieżnobiały wygląd.

Spis treści

Skutecznych sposobów na wybielenie firan jest wiele. My polecamy domowe triki, które sprawią, że pożółkłe i przyszarzałe dekoracje okienne odzyskają swój śnieżnobiały blask. Zastosujmy naturalne i proste sposoby na wybielenie firan, m.in. za pomocą:

  • soku z cytryny,
  • soli kuchennej,
  • octu spirytusowego,
  • skorupek jajek,
  • proszku do pieczenia,
  • aspiryny.
Kobieta wiesza białe firany w oknie.
Białe firany uszyte z delikatnych materiałów pierzmy w pralce z użyciem programu do prania ręcznego lub tkanin delikatnych. Odpowiednia pielęgnacja i cykliczne wybielanie firanek zapobiegnie ich żółknięciu i szarzeniu oraz pomoże długo zachować ich nienaganny wygląd. lgavolodina/123RF.com

Wybielanie firan z użyciem soli kuchennej i octu

Sól kuchenna oraz ocet spirytusowy to sprawdzone środki do wybielania firan. Zanim zaczniemy proces wybielania, najpierw wypierzmy firany w standardowy sposób. Następnie przygotujmy roztwór wybielający, rozpuszczając ok. 120 gramów soli (7 łyżek stołowych) lub 1/4 szklanki octu w 5 litrach ciepłej wody. Następnie zanurzmy w nim firany na około 3 godziny, a po tym czasie dokładnie wypłuczmy tkaninę.

Cytryna – naturalny i skuteczny wybielacz

Ok. 120 ml soku z cytryny wymieszajmy w misce z 5 litrami ciepłej wody. Następnie w przygotowanym roztworze zanurzmy firany na maksymalnie 2 godziny, a po tym czasie dokładnie wypłuczmy tkaninę. W kolejnym kroku wypierzmy firany ręcznie lub w pralce w maksymalnej temperaturze 40℃.

Skorupki jajek pomogą przywrócić biel firan?

Stary babciny sposób na wybielanie firan to wypranie ich w pralce ze skorupkami jajek i standardowym detergentem. Pokruszmy skorupki z 3 jajek i umieśćmy je w bawełnianym lub lnianym woreczku. Torebkę musimy dokładnie zawiązać, żeby podczas prania skorupki nie wydostały się z niej i nie uszkodziły bębna. Jeśli firany są zaplamione lub mocno zszarzałe, to możemy wykorzystać do prania kilka takich woreczków ze skorupkami.

Wybielacz do firan z proszku do pieczenia

Ten środek najbardziej się sprawdzi, gdy chcemy wybielić firany uszyte z delikatnych tkanin (koronki, woalu czy tiulu). Przygotujmy roztwór z 5 litrów ciepłej wody i standardowego opakowania proszku do pieczenia. Firany zanurzmy w przygotowanym roztworze na ok. 2-3 godziny, a następnie je tradycyjnie wypierzmy.

Soda oczyszczona – sprawdzony środek na śnieżnobiałe firany

Wybielanie firanek z użyciem sody oczyszczonej to również stary sposób na skuteczne odświeżenie dekoracji okiennych. Zdjęte z karniszy tkaniny namaczamy w roztworze przygotowanym z 5 litrów wody i 500 gram sody. Po kilku godzinach wystarczy wyprać firany ręcznie lub w pralce. Innym i szybszym sposobem na wybielenie firan za pomocą sody oczyszczonej jest dodanie jej do dozownika detergentu, który umieszczony jest w pralce i uruchomienie standardowego programu prania.

Odzyskaj biel firan za pomocą aspiryny

Aspiryna to jeden z najpopularniejszych farmaceutyków dostępnych bez recepty. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy ma właściwości wybielające oraz odplamiające. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek aspiryny w misce z ciepłą wodą i zanurzyć w niej na całą noc poszarzałe firany. Rano trzeba przełożyć je do pralki, dodać kolejnych kilka tabletek medykamentu i uruchomić cykl prania. Końcowy efekt może nas mile zaskoczyć, bo wyprane firany odzyskają swoją nieskazitelną biel.

Jak suszyć i przechowywać firany?

Bardzo istotnie jest, żeby wyprane firany suszyć w pozycji rozwieszonej. Najlepiej umieścić je na karniszu czy szynie zaraz po wyjęciu z suszarki bębnowej. Taki sposób suszenia pozwoli nam uniknąć brzydkich zagnieceń. Nigdy nie suszmy delikatnych firan w suszarce mechanicznej, bo stracą swój śnieżnobiały kolor, pogniotą się i zniszczą.

Jeśli chcemy, żeby nieużywane firany były długo śnieżnobiałe, to koniecznie przechowujmy je zamknięte w szafie i z dala od światła słonecznego. Żeby zapasowe dekoracje okienne długo wyglądały jak nowe, warto też zastosować stary babciny sposób i przed schowaniem do szafy owinąć białe firany niebieskim papierem.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom