Jak unikać błędów przy zakupie farb i malowaniu ścian

redakcja.regiodom, Malfarb
Malowanie mieszkaniaZanim chwycimy za pędzel lub wałek, zwróćmy uwagę na błędy, których powinniśmy unikać, by pomalowane mieszkanie cieszyło nasze oczy.
Malowanie mieszkaniaZanim chwycimy za pędzel lub wałek, zwróćmy uwagę na błędy, których powinniśmy unikać, by pomalowane mieszkanie cieszyło nasze oczy. Malfarb
Planujesz malowanie mieszkania? Radzimy, jak jakie uniknąć najczęściej popełnianych błędów - zarówno podczas kupowania farby, jak i malowania.

Zanim zaczniesz malować mieszkanie, poznaj najważniejsze zalecenia oraz często popełniane błędy, by samemu ich uniknąć.

Dowiedz się: Jak zdobyć pieniądze na remont mieszkania

– Samodzielne malowanie ścian to zadanie, które może wykonać właściwe każdy z nas. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy, jak się do tego zabrać. Podstawowe błędy popełniamy już w sklepie. Np. sięgamy po nieodpowiedni rodzaj farby albo niewłaściwie dobieramy narzędzia malarskie. Jednak największe problemy pojawiają się podczas samej czynności malowania – wiele osób źle przygotowuje ściany, zapomina o gruntowaniu ich powierzchni, albo też np. robi zbyt długie przerwy podczas malowania – mówi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Najczęstsze błędy, jakie przytrafiają się nam podczas malowania mieszkania

Nieodpowiedni rodzaj farby

Do malowania ścian w budownictwie mieszkaniowym najczęściej używamy emulsji lateksowych lub akrylowych. Uniwersalne produkty dobrze sprawdzają się w typowych pomieszczeniach takich, jak np. salon, gabinet lub sypialnia. Jednak, gdy remontujemy kuchnię lub łazienkę, wybierzmy lepiej materiał, który zabezpieczy ściany także przed wilgocią oraz działaniem grzybów pleśniowych. A co z pokojami dziecięcymi? W pomieszczeniach tych dobrym wyborem będą farby hypoalergiczne. Są one bezpieczne dla osób młodych oraz wrażliwych. Ponadto farba w pokoju dziecięcym powinna być odporna na zmywanie i szorowanie.

Warto wiedzieć: Czym i jak malować ściany w pokoju dziecka 

Nieodpowiednie narzędzia

Wybór odpowiedniego narzędzia malarskiego pomoże nam efektywnie pracować. Dlatego do malowania dużych i płaskich powierzchni najlepiej zastosować duży wałek o miękkim i krótkim włosiu. Dobrej jakości włosie uchroni nas także przed powstaniem nieestetycznych sznarów, czyli śladów po wałku lub pędzlu. Natomiast w przypadku miejsc trudno dostępnych dobrym rozwiązaniem okaże się mały pędzel płaski.

Nadmierne oszczędzanie

Często o wyborze farby decyduje jej cena. Czasem jednak oszczędności okazują się tylko pozorne. Kupując najtańszą emulsję akrylową, możemy spodziewać się, że w krótkim czasie czekać nas będzie ponowny remont. Dlaczego? Ponieważ produkty tego rodzaju nie są odporne na ścieranie i bardzo szybko tracą barwę. Dlatego warto zapłacić nieco więcej i wybrać np. dobrej klasy emulsję akrylowo-lateksową, dzięki której pomalujemy dom raz, ale na długi czas. Tańsze farby możemy natomiast zastosować tam, gdzie nie będą one narażone na zabrudzenia i zmywanie (czyli np. na suficie).

Złe zabezpieczenie powierzchni w pomieszczeniu

Przystępując do malowania musimy zabezpieczyć miejsce pracy. Brak odpowiedniego zabezpieczenia zazwyczaj kończy się zachlapaną podłogą lub pobrudzonymi oknami. Często zabrudzenia te okazują się wyjątkowo trudne do usunięcia. Dlatego podczas robienia zakupów w sklepie budowlanym nie pomijajmy folii i taśmy malarskiej.

Brak oceny stanu technicznego ścian

Po zakupieniu farby nie przystępujmy od razu do malowania. Przede wszystkim musimy ocenić stan ścian w remontowanych pomieszczeniach. Jeśli stara farba łuszczy się lub pęka, koniecznie usuńmy ją, gdyż w innym razie nowa powłoka bardzo szybko odpadnie wraz z poprzednią. Podobnie wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub pęknięcia warto dokładnie zaszpachlować. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać, że warstwa farby na ścianie to tylko cienka powłoka dekoracyjna. Wszelkie nierówności podłoża będą pod nią bardzo widoczne (szczególnie dotyczy to emulsji satynowych). Dlatego w takim wypadku dobrze jest zadbać także o dokładne wyrównanie i wygładzenie powierzchni ścian przed aplikacją emulsji.

Pominięcie gruntowania w przypadku chłonnych podłoży

W przypadku świeżych ścian lub starych, ale chłonnych podłoży gruntowanie stanowi jedno z podstawowych zaleceń. Aby sprawdzić, czy jest ono konieczne, wystarczy przeprowadzić prosty test i przyłożyć mokrą gąbkę do ściany. Jeśli woda nie będzie spływać po jej powierzchni, lecz wsiąkać w nią, oznacza to, że podłoże jest chłonne i wymaga gruntowania.

Przeczytaj również: Grunty i farby podkładowe – dlaczego warto i kiedy je stosować 

Gruntowanie ścian ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ich chłonności (dzięki czemu zużywa się mniej farby), a także ich wzmocnienie. Nie powinniśmy jednak aplikować gruntu, kiedy podłoże pokryte jest starą farbą i nie jest chłonne – w takim wypadku gruntowanie może doprowadzić nawet do zeszklenia powierzchni ścian.

Niezastosowanie farby podkładowej na ścianie pomalowanej wcześniej intensywnym kolorem

Jeśli malujemy ściany pokryte uprzednio mocnym, intensywnym kolorem, bardzo często spotykamy się z problemem „przebijania" starych kolorów (szczególnie w przypadku aplikacji m.in. żółcieni). Aby uniknąć tego problemu, najlepiej zastosować farbę podkładową, która skutecznie odetnie starą barwę, dzięki czemu nie będziemy musieli wielokrotnie malować ścian, aby uzyskać pożądany efekt kolorystyczny.

Niewłaściwe warunki do malowania

Nierzadko problematyczne okazują się też warunki do malowania. Szczególnie niewskazane jest nakładanie farby przy wysokiej temperaturze oraz niskiej wilgotności – takie połączenie skutkuje bardzo szybkim wysychaniem oraz powstaniem smug w trakcie malowania. Optymalna temperatura przy malowaniu oscyluje w granicach od 18 do 25°C. Dodatkowo wilgotność powietrza powinna wynosić około 60 procent.

Farba nadmiernie rozcieńczona

W przypadku aplikacji z użyciem pędzla producenci zalecają często rozcieńczanie farby odrobiną wody przed rozpoczęciem malowania. Nie powinniśmy jednak przekraczać zaleceń i dodawać zbyt dużej ilości wody. W ten sposób obniżamy bowiem właściwości farby, co skutkuje powstaniem nietrwałej powłoki. Natomiast przy nakładaniu farby wałkiem w ogóle nie należy dodawać wody, nawet jeśli wydaje nam się, że emulsja jest za gęsta – jest bowiem to tzw. gęstość spoczynkowa farby, która ulega zmianie w trakcie malowania (dzięki temu farba nie ścieka z wałka podczas aplikacji).

Robienie zbyt długich przerw w pracy

Pomalowanie całego pomieszczenia za jednym zamachem to trudne zadanie. Dlatego w trakcie prac możemy robić krótkie przerwy. Ważne jest jednak, aby nie były one zbyt długie. Podczas malowania powinniśmy się trzymać zasady łączenia „mokrego z mokrym" czyli nakładania drugiej warstwy farby zanim pierwsza wyschnie całkowicie. W innym wypadku na malowanej powierzchni pojawią się nieestetyczne smugi, których nie da się osunąć. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom