Jak udekorować świąteczny stół na Boże Narodzenie. Poradnik

redakcja.regiodom, Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl
Wyjątkowa atmosfera świątecznych spotkańBoże Narodzenie to najbardziej tradycyjne święta w roku. Dekorując stół, przy którym spotkamy się z najbliższymi, możemy korzystać z bogactwa pielęgnowanych w naszych domach zwyczajów, jednocześnie poszukując nowych inspiracji.
Wyjątkowa atmosfera świątecznych spotkańBoże Narodzenie to najbardziej tradycyjne święta w roku. Dekorując stół, przy którym spotkamy się z najbliższymi, możemy korzystać z bogactwa pielęgnowanych w naszych domach zwyczajów, jednocześnie poszukując nowych inspiracji. www.homebook.pl/AD Loving Home
Świąteczny stół to miejsce wyczekiwanych spotkań i wspólnego spędzania czasu przy rozświetlonej choince oraz dźwiękach kolęd. Radzimy, jak zaaranżować bożonarodzeniowy stół, by podkreślić niepowtarzalny charakter Świąt Bożego Narodzenia.

– Przygotowanie bożonarodzeniowego stołu zaczynamy najczęściej od przykrycia go obrusem, serwetą lub bieżnikiem. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aranżacjach największą dekoracja mogą być właśnie tkaniny. Klasyczne zestawienie bieli i czerwieni lub granatu można z powodzeniem zastąpić na przykład eleganckim biało-szarym duetem, wzbogaconym srebrnymi dodatkami. Z kolei wzorzyste, bogato zdobione serwety lub obrusy same w sobie stanowią jedną z najefektowniejszych ozdób świątecznego stołu. Zresztą nie tylko ich kolor, ale również grubość i faktura mają duże znaczenie dla całościowego efektu dekoracji. Materiał nie musi też przykrywać całego stołu – zadbany blat wykonany z pięknego drewna sam w sobie może być wartościowym składnikiem aranżacji wnętrza – podpowiada Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

Wyjątkowo nastrojowo i elegancko wygląda kolekcja utrzymana w srebrno-białej kolorystyce z motywem przewodnim w postaci gwiazdek i płatków śniegu.
Wyjątkowo nastrojowo i elegancko wygląda kolekcja utrzymana w srebrno-białej kolorystyce z motywem przewodnim w postaci gwiazdek i płatków śniegu. fot. Home&You  

Zachęcamy do lektury:Jaką rolę pełnią tkaniny we współczesnych wnętrzach

Projektantka wnętrz zwraca również uwagę na inne zastosowanie materiałów i tkanin. – Klimatyczną odmianę charakteru wnętrza przyniesie także ozdobienie krzeseł pokrowcami w kolorze, który koresponduje z barwami nakrycia stołu. Pole do popisu dają również serwetki, które można złożyć na różne ciekawe sposoby. Warto poświęcić trochę więcej czasu na stworzenie efektownej ozdoby w kształcie wachlarza, łabędzia lub eleganckiej i praktycznej kieszonki na sztućce.

Zobacz również: Eleganckie składanie serwetek

– Bardzo ważnym elementem świątecznych spotkań są oczywiście wyczekiwane przez cały rok wyjątkowe potrawy. Pojawiająca się w tych dniach na stole zastawa musi więc być nie tylko elegancka i odświętna, ale powinna także pomieścić wszystkie dwanaście tradycyjnych specjałów – przypomina Anna Poprawska. – Wybierając zastawę na świąteczny stół warto postawić na tradycyjną biel, która sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Elegancji dodają jej często delikatne złote lub srebrne zdobienia. Dobrze prezentuje się też zestawienie białego szkła lub porcelany z elementami wykonanymi z przezroczystego materiału. Szczególnie naczynia kryształowe będą pięknie mieniły się w blasku świec i choinkowych lampek, klimatycznie rozświetlając otoczenie – dodaje projektantka.

– Używając dodatków możemy w szczególny sposób podkreślić charakter stworzonej aranżacji. Stylowe świeczniki, solniczki czy cukiernice pomagają udekorować stół, zwłaszcza, gdy same są małymi dziełami sztuki. Wiele ozdób możemy zapożyczyć z choinki, na przykład wypełniając bombkami półmisek lub rozkładając na stole choinkowe oświetlenie, które rozświetli pozostałe dekoracje – radzi Poprawska.

– Na bożonarodzeniowym stole nie powinno zabraknąć świec i stroika. Dodatkowym akcentem mogą być np. figurki aniołów ustawione przy każdym nakryciu lub małe bombki ułożone na igliwiu – podpowiada stylistka home&you. Świąteczny stół pełen jest także elementów, które mają swoją symbolikę – jak sianko położone pod obrusem, puste nakrycie lub gwiazda betlejemska. Możemy też zaskoczyć gości nietypowymi pomysłami – np. w otwieraną bombkę włożyć łuskę karpia lub grosik na szczęście, a w postawionych do góry nogami kieliszkach umieścić dekoracje w postaci kolorowych bombeczek. 

Świąteczne dekoracje inspirowane naturą

– Na świątecznym stole wspaniale prezentują się dodatki wykonane z gałązek iglastych drzew, a także szyszek, orzechów czy pomarańczy. Wiele z nich można pomalować błyszczącymi farbami, niewielkim kosztem tworząc bardzo stylowe akcenty dekoracji – mówi ekspert, wskazując też inne ciekawe rozwiązanie: – Przyjemną, rodzinną atmosferę wprowadzają zawsze dodatki stworzone własnoręcznie przez domowników. Urokliwe aniołki i zwierzątka wykonane na przykład z filcu czy gałganków będą sympatycznymi towarzyszami świątecznych spotkań. A wykonując je z naszymi dziećmi, ciekawie spędzimy czas.

Zobacz: Oryginalne ręcznie robione bombki 

Dekorowanie stołu z umiarem

Bardzo ważne jest zachowanie równowagi wśród znajdujących się na stole dekoracji. — Im bardziej stonowana zastawa, tym większą kreatywnością możemy się wykazać przy doborze dodatków. Pamiętajmy jednak, aby nie przytłoczyć przestrzeni nadmierną ilością elementów lub zdobień. Czasami nasz ulubiony, zachwycający formą świecznik może na przykład przysłaniać osoby siedzące naprzeciw siebie – zwraca uwagę projektantka wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom